• gumusluk semalarinda gorulmuslugu olan brezilyali yonetmen.
    (bkz: madame sata)
  • geçmişle ve anılarla söküp atamadığı bir bağı olan cezayir asıllı brezilyalı yönetmen. mubi sayesinde yeni keşfedebildim. marinheiro das montanhas gibi belgesel-film karışımı çok özel bir yapımın yönetmeni. kökleri cezayir'de olmasına rağmen hayatını brezilya'da geçirdiği için olsa gerek deniz yolculuklarına ve uzak diyarlara yolculuk konseptine özel bir ilgisi olduğunu düşünüyorum. son olarak the invisible life of euridice gusmao filmini izledim ve benzer temaları işlediğini gördüm. diğer filmlerini de mubi'ye bekliyoruz.
  • anasıyla babasının çok tatlı bir hikayesi vardır bunun. babası amerikada üniversite okur iken annesiyle tanışıyor. sonra annesi hamile kalıyor ve brezilyaya dönüyor doğurmak için. babası ise o sırada cezayirdeki 1962 iç savaşından sonra yeni rejim ile çalışmak için ülkesine gidiyor. bir yandan da hamile kadına söz veriyor "sizi yanıma alacam" filan diye fakat kadın bunu çocuğunun doğduğu ilk süreçte filan çok istemiyor. (herhalde brezilyada cezayirden daha rahatta olacağını düşünüyor zengin beyaz aile kadın) daha sonra adam ile mektuplaşıyorlar filan derken karim ainouz'u annesi bir yaşına kadar tek başına büyütüyor.

en sonunda da yıllar geçiyor 17-18 yaşına geldiğinde babasını görmeye gidiyor cezayire ilk defa.
hesabın var mı? giriş yap