• icinde barindirdigi motellerin depreme dayaniksiz olu$u nedeniyle bu sezon sonunda tamaminin yikilmasi soz konusu olan askeri kamp.
    20 yildir niye du$unmemi$ler cok ilginc.

edit: kotulemeyin karde$im, kampin icinde yaziyodu ayrica nizamiyedeki askere de sorarsaniz anlatirlar. butun kamp halki biliyo yikilacagini..sanki ben yikiyorum da hemen kotuluyorsunuz ?!
  • yıllarca adında dolayı maça 1-0 yenik başlayan askeri kamptır. ona rağmen yine yıllarca güzelliğini korumuştur. denizi ve kumsalı süperdir. ama artık biraz eskimiştir. yine de o kampa teşekkürü bir borç bilirim.
  • sınırları içinde biri batı plajı, biri iskele plajı (eski dhmi kampının bulunduğu mekan) olmak üzere 2 tane caretta caretta yavrulama alanı vardır. batı plajındakindeki yavrulama alanında yumurtalarından çıkıp tüneller içinden yüzeye çıkmaya çalışan ancak tünellerin kendi kendine bozulması yüzünden takılı kalan kaplumbağaların çoğu kamp sakinleri ve çalışanlar tarafından denize koyulmuştur an itibariyle. daha çatlamamış yumurtalar varmış ve güvenlik için plajın bir bölümü emniyet şeridiyle kapatılmış. görevlilerin dediğine göre geçen senelerde yumurtlama alanları belirlenip, kafes ile koruma altına alınıyormuş ancak bu sene yumurtlamanın yapıldığı yer tespit edilememiş.
  • askerler "baska hicbir yerde yapamaycaklari kadar guzel askerlik" yapabilirler mi burada, emin olamadim. yani deniz kiyisindasin ama yirmi dort saat baliklama gobekleme daldirmiyorlar seni suya herhalde? bir de girisindeki, "ne senden vazgeceriz / ne eserinden" cumlesinin (kim sarf etmisse artik o sozu, tsk belki? tirnak isaretini direkt boca etmisler oylece) yazili oldugu atabase formatli harita-heykel calismasi cidden surreel. dali gorse saygi duyabilirdi. hatta bana kalirsa dali ile ataturk iyi anlasirlardi. mumkun yani.
  • (bkz: karpuzatan)
    (bkz: karpuzsekisi)
  • çocukluğumun en güzel anılarına ev sahipliği yapan merkez. sol frameden bir sıcaklık yayıldı sanki. son gittiğimden beri 7-8 yıl geçmiştir belki ama 1978-1993 arası her yaz müdavimi olduğum mekandı. kimlere peşkeş çekilecek acaba. yazık.
  • 1984'te gittiğim kamp. çok güzel bir atari oyunu vardı. favorimdi. bi de denizi güzeldi.
  • 1998'den 2001'e kadar içinde yaz kış 3 sene personel çocuğu olarak yaşadığım, 2003'ten beri de nizamiyesine yürüyerek sadece 100-200 adım arası mesafede yazlığım bulunmasından ötürü fırsat bulunca içine daldığım tatil mekanı... kampın etrafındaki güzeloba ve örnekköy mahalleleri subay astsubay aileleriyle doludur bu yer sayesinde. bazıları sadece yazın gelir, bazıları bütün seneyi o civarlarda geçirir. antalya'nın daha iç kesimlerinde oturan tsk görevlileri ise antalya orduevi (valla mekanın tam olarak yerini bilmiyorum da valilik'in biraz gerisi olsa gerek) ile karpuzkaldıran arasındaki ring servisten istifade ederler. olmadı hemen 5 dakika arkasından zibilyon tane otobüs de geçiyor, 1990 civarlarında etrafında tek bina olmayan karpuzkaldıran'a ulaşım o kadar kolay aslında şimdi.

eğer kampta 1-2 ay sürekli takılırsanız ve gençseniz bir şekilde çevre edinmeniz kolaydır. genelde aynı kişileri görürsünüz yazdan yaza gelseniz bile. akşamları deniz bar'da (ki dediğim yer iskelenin ucundadır sağ tarafı falez, sol tarafı deniz manzaralı, 3 tarafı denizle kaplı bir konumda otantik bir bardır), öğleden sonra iskele plajındaki (eski dhmi kampı, çeşitli imzalaşmalar sonrası dhmi'nin tesislerini karpuzkaldıran'a verdiler 2000 yılında, ardından dhmi'nin binalar yıkılarak yemyeşil bir alan yaratıldı) plaj voleybolu sahasında bir çok tanıdık kişiyle karşılaşabilirsiniz.

dedim ya 3 sene yaz kış oturdum burada, anılarım var, büyüdüğüm yerlerden biri. eğer toki'ye verilecekse, bırakın belli kesimin istifade ettiği korunaklı bir yer olarak kalsın. zaten antalya'nın mimarisi bozulmuş, falezlerin ucunda 15 katlı binalar varken onların arkasında villalar var... karpuzkaldıran bari yemyeşil kalsın (isteyen google earth veya düden şelalesinin denize döküldüğü yerden bakabilir doğayı görür).

veya illa kapatacaklarsa da zamanında ptt kampı olan yeri de kapsayan kocaman lara belediye plajına, sera hotel, martılı sitesi ve karpuzkaldıran'ı kapsayacak şekilde lara hotel'e kadar uzatsınlar... antalya halkına deli gibi faydaları dokunsun.
  • ilk duyduğumda nedense bir plaj adı olarak benimseyemediğim yer. ilk gittiğimde de gözüm karpuz aradı.
  • manisa'nın turgutlu ilçesinde bir park, bölgenin en eski parkı. ortasında bir havuz var, eskiden karpuz getirip korlarmış, su o denli serinmiş ki karpuzu çatlatırmış.
hesabın var mı? giriş yap