• elektriğin faraday tarafından "icat" edildiğini söyleyen pseudo fizikçi.
  • sorgulayan, meraklı zihinler için youtube kanalında yayınlar yapan; doğaya ve insana değer veren aydın bir bilim emekçisi abidik gubidik kanalların bile binlerce takipçisi varken cern'de ülkemizi temsil etmiş değerli bir bilim insanının bu denli az takipçisi olması üzücü. haydi! takip etmeyen kalmasın..
  • harrison ford'u andıran fizikçi.
  • an itibariyle muhabbet kralı’nda okan bayülgen’in konuğu.
  • çevirisini de yaptığı stephen hawking’in kara delikler kitabına yazdığı yaklaşık 22 sayfalık önsöz ile benim gibi kuantum cahillerine bile hafif bir aydınlanma yaşatabilmiş kişidir.
  • stephen hawking'in kara delikler kitabını türkçeye çeviren fizik mühendisliği profesörü, cern'de çalışmaları bildiğim kadarıyla devam eden ülkemiz gururu bilim insanlarından biri. kitabın içeriğinden önce kendi adına hazırladığı önsöze hayran kalmamak elde değil. lütfen okuyun, okutun. inanın kitap 1 paket sigara parası.
  • fizik ve felsefe ilişkisine bakış açımı değiştiren fizik profesörü. fiziği bir doğa felsefesi olarak tanımlıyor ve felsefe ile deneyin bir arada bulunabileceğini söylüyor. bunu da yakın tarihte aslen fizik ve felsefenin beraber yürütüldüğüne dayandırıyor.
  • yeni favori adamım.
    açıyorum video'larını evde bi şeyler yaparken, uyumadan önce falan;
    büyük patlamanın akabinde enerjinin maddeye nasıl dönüştüğünden, kuantum belirsizliğine, kuantum bilgisayarların çalışma prensiplerinden evrenin yaratılabilir fakat tasarlanamaz olduğuna dair müthiş çıkarımlara...ağzım açık izliyorum.
    hakkında kabataslak bilgi sahibi olduğum hatta bazılarını tamamen bildiğimi düşündüğüm konuları bile bu adam anlatınca "haaaa" diye bi ampül yanıyo kafada. defalarca maruz kaldıktan sonra zar zor kafamda oturttuğum ya da halen anlamlandırmakta zorlandığım bazı fizik temelli bilimsel kavramları/fenomenleri öyle instant bir şekilde ifade ediyor ki tek bir cümlede, uzun zamandır kafamda oturtamadığım şeyler löp diye yerine oturuyor.
    zaten adam bi şeyler anlatırken resmen acı çekiyor, bunca bilgi ve kavram arasından en uygun olanı nasıl seçip de bu olguyu karşımdaki için açıklanabilir hale getirebilirim diye. bunu vücut dilinden anlayabiliyorsunuz. gerçekten muhteşem. hastasıyız.

şiddetle tavsiye ettiğim youtube kanalı: https://www.youtube.com/…l/ucwt6d7taivwkb7sbps4afag
  • doğa bilimlerinden bahsederken "aptala anlatır gibi" anlatmasını istediğim fizikçidir. çok kıymetli bilgilere sahip fakat aktarım konusunda biraz yüksek bir seviyede kaldığı için kendisinden öğrenmek isteyen ve doğa bilimleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan kişilerin* kendisini anlaması epey zor.
hesabın var mı? giriş yap