365 entry daha
  • etine dolgun balık etli güzel arkadaşım evlendikten sonra bu durumu aştı ve obez oldu. belki 9-10 yıldır 100 kilo üzerinde şimdi "hızlı" kilo verme yöntemi bakıyor. işte ayda 8 kilo falan gibi. 3 ayda 80 kiloya düşecek, 6 ayda eski kilosuna ulaşacak. bu inanılmaz ve imkansız ve muhtemelen çok tehlikeli bir değişim değil mi? 108 kilo bir insanın 70 kiloya düşmesi içinden nerdeyse yarım insan bedeninden fazla ağırlık azaltması demek. bunu da 6-7 ayda yapmak.

bu yöntemlerin her birini her nasılsa artık, en az 12-18 aya yaymak herhalde çok daha iyi. imkansız hedef belirleyip birkaç günde yılmak veya hedefe yaklaşıp sonra tekrar kilo almak yerine yaşam biçimi değiştirip, irade gücünü ortaya koymak ve düşülen kiloda kilo verme döneminin disiplinini devam ettirmek gerekiyor mantıken baktığınızda.

benim arkadaşım irade savaşı vermek yerine sihirli diyet ve formül bakıyor. eminim onun yerine yemeğe ulaşımı sınırlandırsa her şey çok daha kolay olacak.
  • "diyeti falan geçin yüryün spor yapın" diyenleri geçin. kalori yakarak değil kalori alımını azaltarak kilo verirsiniz. bugün 10 bin adım attım makarnayı, pastayı gömeyim derseniz göbeğinizle mutlu mesut yaşarsınız ilelebet. spor, hareketli yaşam, insanın metabolizmasını düzenlediği için diyete yardımcı ve kilo vermekten bağımsız olarak harika bir şey. ancak kilo vermek için en başta, yeme zevkinden fedakarlık ve yememenin, o irade savaşının verdiği mutsuzluğa ve yıpranmaya tahammül etmek, onu göze almak lazım. on bin adımın harcadığı kaloriyi yarım ekmekle alırsınız. üstelik çok spor yapınca vücut çok yoruldum deyip metabolizmanın sabit enerji harcamalarını dinlenme ayağına kısabiliyor ve spor yaptığın halde aynı enerjiyi harcamış olabiliyorsun. bir de ona güvenip diyeti aksattıysan yandı gülüm keten helva. 10 bin adım ortalama insanın 350 kalorisini götürür hadi kilolu adam için konuşuyoruz, onun cüssesini dolaştırmak daha çok yakar 500 kalori olsun. sen yine yürü ama 3500 kalorilik yeme içmeyi 2000'e düşürünce asıl etkiyi göreceksin. kontrol ettim 100 gram ekmek (bizim somun ekmek 200 gram bu arada) 260 kalori ediyor. hesaplar böyle arkadaşlar.
841 entry daha
hesabın var mı? giriş yap