şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: red cross)
  • kızılhaç dekolte gibidir...(ay! dur! karıştırdım galiba...)
    (bkz: kızıl saç)
  • osmanlı döneminde adı, sâlib-i ahmer'dir.
  • örgüt isviçreli hümanist henri dunant'ın çabalarıyla örgütlenmeye başladı. 1859 solferino savaşı'nda avusturyalı ve fransız yaralılara acil yardım hizmetleri örgütleyen dunant'ın 1862'de bütün ülkelerde gönüllü yardım dernekleri kurulmasını öneren kitabının yayımlanmasıyla 1864'te ilk dernekler kurulmaya başlandı ve aynı yıl uluslararası cenevre sözleşmesi imzalandı. ilk sözleşmeyi geliştiren eklemeler ve yeni sözleşmelerle bugün de uluslararası kızılhaç ve kızılay hareketi merkezi cenevre'de olan bağımsız bir kuruluş olarak, hem savaşan taraflar hem ulusal dernekler arasında arabuluculuk ve eşgüdümle insani yardımları ulaştırmayı hedeflemektedir.
  • korkarım ki bir gün adındaki haç kelimesinden ve vakti zamanında haçlı seferlerini referans alarak milliyetçilik duygularını da arkasına alarak çekilen kimi filmleri izleyip dünya bakış açısına sahip olarak portakal bıçaklayarak hollanda'yı protesto etmek fiilini gerçekleştiren bir güruh tarafından aslı astarı olmayan bilgiler ve bilgi edinmeden kahvehane ortamında duyduklarıyla harekete geçenlerce haksız bir şekilde kimi inandıkları, taptıkları ve yalakalıkta sınır tanımadıkları kimseler için isimlerine ve işlerine leke sürülerek gündeme getirilecek, ilgili güruhun ve kimselerin kendi hedefleri için makyavelist ve pragmatik olarak kullanılacaktır
  • "türk kızılayı" nedir... sadece "kızılay" olsun... hatta ayı haccı kaldıralım ... kan kardeşi değilmiyiz, tüm insanlık... başka milletlerin kanı farklımıki? haç ay türk suriyeli hintli vs. ayırıyoruz...