şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: red cross)
 • kızılhaç dekolte gibidir...(ay! dur! karıştırdım galiba...)
  (bkz: kızıl saç)
 • örgüt isviçreli hümanist henri dunant'ın çabalarıyla örgütlenmeye başladı. 1859 solferino savaşı'nda avusturyalı ve fransız yaralılara acil yardım hizmetleri örgütleyen dunant'ın 1862'de bütün ülkelerde gönüllü yardım dernekleri kurulmasını öneren kitabının yayımlanmasıyla 1864'te ilk dernekler kurulmaya başlandı ve aynı yıl uluslararası cenevre sözleşmesi imzalandı. ilk sözleşmeyi geliştiren eklemeler ve yeni sözleşmelerle bugün de uluslararası kızılhaç ve kızılay hareketi merkezi cenevre'de olan bağımsız bir kuruluş olarak, hem savaşan taraflar hem ulusal dernekler arasında arabuluculuk ve eşgüdümle insani yardımları ulaştırmayı hedeflemektedir.
 • korkarım ki bir gün adındaki haç kelimesinden ve vakti zamanında haçlı seferlerini referans alarak milliyetçilik duygularını da arkasına alarak çekilen kimi filmleri izleyip dünya bakış açısına sahip olarak portakal bıçaklayarak hollanda'yı protesto etmek fiilini gerçekleştiren bir güruh tarafından aslı astarı olmayan bilgiler ve bilgi edinmeden kahvehane ortamında duyduklarıyla harekete geçenlerce haksız bir şekilde kimi inandıkları, taptıkları ve yalakalıkta sınır tanımadıkları kimseler için isimlerine ve işlerine leke sürülerek gündeme getirilecek, ilgili güruhun ve kimselerin kendi hedefleri için makyavelist ve pragmatik olarak kullanılacaktır
 • afrin e ne sikime yardım ettiğini anlamadığım oluşum.
  https://twitter.com/…status/969260446325903366?s=19
 • kızılay türkiyenin bayrağının tam tersi kızılhaçta isviçrenin bayrağının tam tersi. bir şeyler aydınlanmalı mı? bilmiyorum eyer aydınlamalıysa lütfen beni de haberdar edin.
 • çok merak ettiğim bir konu var, kızılhaç ve kızılayın farklılıkları nelerdir?
 • uluslararası kızılhaç ve kızılay(bkz: kızılay) hareketi; görevi din, inanç, dil, ırk, toplumsal sınıf veya politik görüş farkı gözetmeksizin insan hayatı ve sağlığını korumak, insan varoluşunun saygı görmesini sağlamak, insanların acı çekmesini önlemek ve acılarını dindirmek olan uluslararası bir insani harekettir.
 • tanım: evvela gayrimüslimlerin, onlardan daha çok üçüncü dünya ülkelerinin, en çok da amerikan ve ingiliz sinemasının sempatik kızılay'ı.

  kızılhaç'ın bendeki anlamı: küçükken amerika'dan hediye gelen bir tişörtte kocaman kırmızı haç olması. sırt kısmındaki en eski sağlık bakanı (bkz: asklepios) un elinde tuttuğu kafam kadar bir haç ikonu, ikonun altında da "an american dream, big red cross rebuilding" yazan cağnım promosyon tişört. muhtemelen kızılhaç'a gelir için üretilmişti, pek severdim, 10 sene falan da giydim sanırım. çocukken yine bir gün misafirlikteyken, o tişört de o gün tesadüfen üstümdeymiş. beni zorla cuma namazına göndermişlerdi. haç işareti sırtımda, arkamdaki cemaate namaz kıldırmış olabilirim.*

hesabın var mı? giriş yap