• büyükçekmece ve çatalca'da bulunan ali baba köftecisi. köfteleri büyük, yassı ve dolgun, kasap köftesinin daha iricesi gibi, bir de kıyması bol, et yediğiniz belli oluyor.

yalnız bir de arnavutköy'de çok bilinen meşhur bir ali baba daha var ki ben hiç tavsiye etmem. stadların önünde satılan seyyar köfteci tadında, küçük, bol ekmek katılmış köfte satıyor. zaten kendisi de seyyar köfteci olarak işe başlamış, sonra parayı kırınca iki dükkan açmıştır. niye bu kadar şişirildiğini anlamak zor.
  • iş gereği dolaştığım trakya'da, en güzel köfteyi lüleburgaz'da yedim. çok fena yoğurtları mevcuttu.
    samsun'a yolunuz düşerse defterdarlığın altında bir köfteci vardır (hala duruyor mu bilmiyorum). orası da harika köfte yapar.
  • köfteci emin. manisa-akhisar arasında ishakçelebi köyü var yol üzerinde. akhisar'a giderken sağda, tam trafik ışıklarının sağında. meşhur değildir. dükkan kasap dükkanıdır. ahali gelir etini alır gider. salaştır. öyle yüksek hizmet falan beklemeyin. temizdir. piyaz yoktur. salata gelir ikram. ayran ve şalgam vardır. başka da birşey yoktur zaten. buraya kadar pek hoş olmadı sanırım.

ancak yolunuz düşerse deneyin.. onlarca şehirde köfte yedim, en iddialılarında ama açık ara 1. sıraya koyarım.

şükürler olsun ki akşam 7'de kapanır. haliyle alkol yoktur. yoksa 150 kilo olmuştuk şimdiye..

edit: adamın adı ergunmuş. neyse uzatmayın a.q.
  • edirne'deki park köftecisi osman ve kos - germe'de arap başı çeken mekânlardandır bu rehberde.

gerilerden gelen edit: osmangazi'deki köfteci yusuf ve adapazarı'ndaki meşhur köfteci mustafa'yı da atlamamak olmaz bu rehberde.
  • kadikoyden sonra ciftehavuzlarda da subesi acilmistir. en sevdigim guzellikleri de lonk diye butun porsiyonu onunuze koymuyorlar, parca parca getiriyorlar. hem sismiyorsunuz hem de sindire sindire yiyorsunuz. patates kizartmasi ve biberlerine offtopic olmamak icin deginmiyorum.
    (bkz: ekspres inegol koftecisi)
  • nevşehir avanos şerif ustanın yeri, ziraat bankasının karşısında arada kalmış gizli bir cennet, mutlak servis ve 1,5 söylenmeli.
  • konya da numan usta. ama illa ki arap köftesi.
  • köfteci ramiz'in asla giremeyeceği listedir.
  • benim ev. dolapta yaklaşık dört kilo orjinal inegöl köfte yatıyor.

bir de inegöl'deki çoğu köfteci iyidir. bursa'dan inegöle giderken orhan inegöl köftecisi mesela.
  • çanakkale'nin ezine ilçesindeki tetik köfte de size güzel köfteler pişiren mekanlardandır.
hesabın var mı? giriş yap