şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • öncelikle avm'ye gidin. saat mağazalarından kendinize bir saat beğenin, kolunuzda deneyin, özelliklerini öğrenin, satış temsilcileriyle ıncığını-cıncığını konuşun. bir saati beğenip, onda karar kıldıysanız, saatin arkasında yahut barkodda yer alan kodu atın hafızaya, sonra güvendiğiniz bir internet mağazasından aynı saati çok daha ucuza satın alın.
 • adam gelmiş kalibresi yüksek adam için richard mille, patek vs . önermiş. ulan zaten o saati alacak adam gelip burda saat önerisi okumaz.

  saat alcaksanız burayı okumayın mümkünse. beğendiğiniz saati alın keyfine bakın.
 • adam kol saati tavsiyesi başlığına girmiş "gerek yok, telefonda saat var" diyor.
  bill gates bunların beynini eline geçirip de ne yapsın aq.

  "saat, önce insanı gösterir, sonra zamanı."
 • 7 haziran 2015 genel seçimlerine milletvekili adayı olun...

  tanım: masraftan kaçınmayan tavsiyelerdir...
 • ulan şurdan okuyup 2 bilgi alıyım diyorum saat hakkında alırken yardımı olur diye 30 kişi "zafer çağlayan, bakan olun" falan yazmış. tamam aq duyarlısınız biliyoruzda aynı şeyleri tekrar tekrar yazıp başlığı sikmeyin.
 • swiss de swiss diye her ötene kanmayın; özellikle 1500- bandında japon mekanizmasının giriş seviyesi eta lardan daha sağlam ve uzun ömürlü olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

  100.000 tl+ segment için;
  breguet - richard mille - audemars piguet tourbillion serilerini

  50.000-100.000 tl segment için;
  patek phillippe - franck müller

  25.000-50.000 tl bandında
  vacheron constantin - rolex - piaget

  15.000-25.000 tl bandında
  zenith - corum - montblanc - breitling

  7.500-15.000 tl bandında
  omega - ıwc - oris

  2.500-7.500 tl bandında
  tag heuer - longines - meistersinger - fortis

  1.500-2.500 tl bandında;
  mido - tissot - zeno - hamilton

  500-1500 tl bandında;
  nixon - seiko - orient - bulova

  500 tl- bandında ise
  swatch - citizen - casio

  alın.

  500- segment harici quartz a bulaşmayın.

  saat koleksiyoneri bir aileden gelen, dedesinden kalma omega'sı şu anda kolunda ve baktıkça gözleri dolan birisi olarak, saatin aslında zamanı gösteren bir alet değil, torunlarınıza bırakacağınız bir hatıra olduğunu, gittikçe kirlenen dünyada onları temiz kalmaya zorlayacak belki de tek şeyin o bakacakları saat olduğunu unutmayın.

  benim gibi.
 • ister seiko alın isterseniz rolex alın ancak her ne alırsanız alın işi saat üretmek olan bir firmanın saatini alın.

  gidip de sadece birer marketing unsuru olarak üretilmiş markaların çin'de ürettirdiği sikindirik şeyleri saat diye almayın.

  bu genelleme sadece saat alanında değil her alanda geçerlidir.

  ekleme (29.ağustos.2019):
  bu yazı niye bu kadar oylanıyor anlamadım.
  mevzu alışveriş, tüketim, harcama olunca millet amma çok ilgi gösteriyor.
  siyaset bilimi, din, felsefe, sosyoloji, iktisat alanlarında onca entry girdim, böyle ilgi görmedi.
 • (bkz: seiko) - günlük kullanım saati. eskimeyen tasarımları vardır, fazla uzatmaya gerek yoktur. uzatmak gerekiyorsa eğer sizi şu başlığa alalım; grand seiko

  (bkz: citizen) - japon klasiğidir, bunu kullanan kadınlar genelde evlendiklerinde düğün hediyesi olarak almışlardır, kullanan erkeklerin ise arabası toyota corolla'dır

  (bkz: swatch) - günlük kullanım saatinin isviçre menşeilisi. günlükten çok kullan at saatlerdir gözümde, ikinci el değeri yok gibi bir şeydir.

  (bkz: casio) - saatimi çıkarmam asla, pili uzun süre gitsin, çizilmesin, tek fonksiyonu saat ve tarihi göstermek olmasın saati. özellikle g-shock serisi.

  (bkz: certina) - kaliteli isviçre saati alayım, fiyatı bir nebze uygun olsun fakat günlük kullanmaya da kıyamayayım saati. istediğiniz özellikleri tek bir saatte toplamak istiyorsanız en makul fiyatlı isviçre saatlerini bu firma üretir.

  (bkz: tissot) - en baba günlerde kolumda bana güven veren mekanik bir dost arıyorum, ilerde çocuklarıma da yoldaşlık etsin saati.

  (bkz: omega) - bu saat üreticisin yeri çok ama çok ayrıdır, herhangi bir saatini bir astronotta da bulabilirsiniz, kahvede batak dönen bir dayıda da. fakat hepsinin kalitesi üst düzeydir. çocuklarınıza değil torunlarınıza da kalır bu.

  (bkz: rolex) - bunu alacak paraya nasıl sahip oldum bilmiyorum fakat şeklimiz yeter, asla sapmasın saati. sağlamlık ön plandadır bu saatlerde, ve tam bir marketing harikasıdır.

  (bkz: audemars piguet) - bir erkeğe en çok yakışan kol saati tasarımı* bu firmanın royal oak modellerine aittir. yüzyıllar geçse eskimeyecek sade bir tasarıma sahip kol saati üreterek köklü tarihinin kalitesini ve popülaritesini arttırıp gelecek nesillere taşınmasında yardımcı olmuştur. saat endüstrisinin holy trinity'sinden biridir. diğer ikisi alttaki iki saat üreticisidir.

  (bkz: vacheron constantin) - her türlü sanata saygısı olan, küçük şeylere ve detaylara takılan, işinin ehli bir mafyayım saati. bu saati takanlar genelde takım elbisesiz dolaşmazlar, firma da bunu bildiğinden dress watch üretimine ağırlık verir. çok da güzel yapar. bunu burayı okumadan önce ve kendi isteyerek takan adamın centilmen olmama ihtimali yok gibidir.

  (bkz: patek philippe) - vergi kaçırmayı severim, rüşvet ve yolsuzluk benim için ön plandadır. gösterişimi gizlice yaparım. belki de sadece aileden kalan eşyalara büyük saygısı olan bir soyluyumdur saati. bu imajını bir kenara bırakırsak gelenek kelimesinin saat endüstrisindeki karşılığıdır. bunu kolunuza taktığınızda el değiştirmemiş tarihi bir tecrübeyi de kolunuza takarsınız. kralların kralıdır ve asla değerini kaybetmez.

  (bkz: a. lange & söhne) - işimi asla şansa bırakmam, planım programım 5 yıllıktır. rakiplerimden ayıran farkları öğrenmek için beni iyice tanıman lazım, standartlara karşıyım ve ne hikmetse çok param var saati. sahiplerinin enver paşayla akrabalığı olabilir. alman yüksek saatçiliği dendiğinde akla gelen ilk markadır. opel reklamında dedikleri gibi; o bir alman.

  (bkz: nomos) - kısa kollu gömlek giyen erkeklerin uzak durması gereken saat üreticisi, o kadar şık ve zarif saatler üretirler ki gömleğin bileğinden gözüktüğü anda imajınızı tamamlar. bir yukardaki saat üreticisi gibi bu firma da %500 almandır. deri kordonsuz düşünülemez. düşünülmesi teklif dahi edilemez.

  (bkz: richard mille) - gerçek bir celebrity olmanın ilk şartı bu saatlerden birini koluna takmaktır. neden? ulan ben de bilmiyorum. tamam çok hafif, mekanizması muhteşem, harika iskelet saatler üretiyor. bu konuda hiçbir şüphem veya tereddüttüm yok fakat bu fiyatlara gerçekten değer mi diye düşünüyor insan. saat endüstrisinin rolex ile birlikte görgüsüz oğlanıdır kendisi, fakat saatçilik açısından bakarsak rolex'in önünde diz çöker tövbe ister. zaten sahibinin de* böyle bir yüksek saatçilik iddiası yok.

  (bkz: jacob & co) - alın size asla sahtesini bulamayacağınız amerika* merkezli bir saat firması. tourbillon ve hareketli mekanizma işinin tam anlamıyla bokunu çıkarırlar. fiyatları her zaman olduğu gibi uçuktur. saatleri kol saati olarak piyasa sürseler bile kolda taşınılabilirliği sorgulanır. en son godfather theme çalan mekanik saat yaptılar.*

  japon ve isviçre saatlerinden şaşmayın genel olarak. boyner gibi mağazalarda pilli lacoste ya da diesel markası adı altında satılan saatler genelde sadece görünüm için alınan çok uzun yıllar kullanamayacağınız kol saatleridir. bunun dışında buraya yazmadığım iwc, tag heuer, hublot, cartier, breitling ve franck müller gibi çok kaliteli ve aklıma gelmeyen onlarca firma var fakat onlar hakkında iki satırda olsa bir şeyler karalayacak bilgi ve birikimi kendimde görmüyorum. genel olarak saat endüstrisi hakkında bu başlık altına öyle güzel yazılar yazılmış ki, şu yukarda yazılanlar bu sektör hakkında %1 civarı bilgi sahibi olmanızı sağlar. en azından muhabbeti açılırsa yabancı kalmazsınız. bütçenize uygun saat bulduğunuzda da beni yeşillendirip fikir sahibi olabilirsiniz efenim, tik taklı günler dilerim.

  edit: benim günlük kullandığım saatim ne isviçreli, ne japon, ne de alman arkadaşlar.

  (bkz: vostok)

  niye yazmadın yukarıya diye soruyorsanız, piyasasının yükselmesini istemiyorum açıkcası.*
 • bilekleriniz kıllıysa metal kordonlu almayın. pis yoluyor amk!

  (bkz: eyyorlamam bu kadar)

  (edit: mesaj yoluyla teşekkür eden kızlar var. allah da benim belamı versin!)
 • fiyatını iyi araştırın. 5 liraya da var 700.000 liraya da.