şükela:  tümü | bugün
  • çocukluğumdan 20'li yaşlara kadar kolasız yemek yiyemezdim. yaş 40'a yaklaştıkça mide problemleri çıkmaya başladı. haliyle 10 yıl kadar zamandır içmiyorum. fakat gittiğim her yerde allahın köftecisinde bile ayran haricinde alternatif içecek yok. hepsi ağır şekerli, asitli gazlı içecek. iskenderin yanına bile kola veriyorlar oysa üsul yanında üzüm şırası içmekmiş. bunları düşünürken aklıma neden osmanlı içeceklerinin yok olduğu, daha doğrusu satılmadığı sorusu geldi. anca adana iskenderun tarafına gittiğimizde tek tük kafası fesle dolaşan amcaların sırtında şerbet bulursunuz. oysa birbirinden güzel mideyi rahatsız etmeyecek, hem lezzetli hem de sağlıklı şerbetlerimiz var.
    alın size soft drink listesi:
    - demirhindi şerbeti (favorim)
    - safran şerbeti
    - böğürtlen şerbeti
    - naneli limon şerbeti
    - reyhan şerbeti
    - koruk şerbeti

kola turka gibi saçma şeyler yapacağınıza şunları yapın 1-2 litrelik şişelerde dağıtın marketlerde.

edit: bazı arkadaşlar anlamamış mevzuyu. gazlı veya alkollü olmayacak aradığımız alternatifler. "mideyi ağlatmayan alternatif soğuk içecekler" diye açmalıydım başlığı :)
  • (bkz: fanta)
  • (bkz: deve sidiği)
  • (bkz: sarı kola)
  • hoşaf
  • (bkz: bira)
  • (bkz: su)

hadi lan oradan sağlık manyağı diyecekler için söyleyeyim, ben bildiğin tadını ve tüketmesini seviyorum.

özellikle çorbaların, bol karbonhidratlı yiyeceklerin, tatlıların (sütlü olanlar hariç) ve baharatlı yemeklerin yanında ilk ve tek tercihim su oluyor. yıllardır bu şekilde mutlu ve istemeden de olsa sağlıklı bir şey yapıyorum, bilmem var mıdır başka.
  • alkolsüz soda-limon-tuz karışımı (bkz: churchill)