• akçaabat köftesini şahsıma tekrar sevdirmeyi başarmış köftecidir. orta cad. no:9, akçaabat adresinde hizmet veren orta halli esnaf lokantası kıvamında salonunda nihat usta gibi artık fabrikasyon köftelerden farkı kalmamış *akçaabat köftecilerine işi yeniden öğretme potansiyelleri mevcut. bu kaliteye rağmen fiyatlar da gayet insani.

genelde köfte sevmeyen bir insanım. içerisine ekmeğinden sarımsağına kadar envai çeşit şeyin doldurulabildiği köfteleri yedikten sonra her seferinde midede ekşime, ağzımıza geri gelen tad vs yüzünden normalde köfte son tercihim olur bir menude fakat burada hiçbir rahatsızlık duymadım. borçka dönerinin yanına yazdım adını, senin için döneceğim!
  • akçaabat eski çarşı da bulunan enfes köfteci . daha iyisini yemedim , yedim diyeni de görmedim.
  • akçaabat köftecisi. dar bir sokakta karşılıklı 2 dükkanda iş yapan yer. ben bir farkını göremedim. normalde ızgarada yaptığım köfteye denk desem yeridir.
  • akçaabat köftesini meşhur eden topluluğun bir parçasıdır. sahildeki büyük, ünlü ve lüks restoranların aksine orta cadde diye anılan davut kayhan caddesinde mütevazı bir şekilde yaşayan birçok köfte salonundan belki de en iyisidir.

ciddi anlamda bir fark görmeniz için şöyle bir şey yapabilirsiniz:

1. mümkünse önce sahildeki lüks restoranlara gidip deneyin (saray, cemil usta, nihat usta, körfez metin)

2. sonrasında ise orta caddeye gidip burada köftecileri tek tek deneyin (bahriyeli, komaroğlu, ismail, ihlas, sebat)

aralarında şöyle bir fark göreceksiniz:

sahildeki köfteciler işi iyice seri üretime döktüğü için yavanlaşmış ve kurumuş köfteler üretirken (cemilusta bunların içinde en iyisidir) orta caddedeki esnaf köftecileri ise talebe göre ürettikleri köfteleri ile daha diri ve lezzetli bir profil çizerler. komaroğlu ise bunların içinde köfteyi en lezzetli yapan yerdir.

bu mukayesede fiyatlara değinecek olursam: sahile giderseniz mekâna, orta caddeye giderseniz köfteye para verirsiniz.

son olarak mekândan ve ortamdan pek bir şey beklemeyin; hayal kırıklığı yaşarsınız. lezzete odaklanın: bol piyazlı salataya, sürahide gelen el yapımı ayrana ve tam kıvamında pişen leziz köftelere.
  • trabzon akçaabat'ta bir köfteci.
    burayı keşfedene kadar sahildeki büyük ve şatafatlı köftecilerde yediğim şeyleri akçaabat köftesi sanıyordum. onlar köfte ise bu adamların yaptığına başka bir ad verilmeli. mutlaka tadınız , köfte sevmeyenleri bile inanılmaz etkileyen bu lezzeti keşfediniz.
  • en iyi akçaabat köftecisi. vasat bir köfte yeme ihtimaliniz çok zayıftır. küçük bir aile ve esnaf işletmesidir. nevi şahsına münhasır bir işletmecisi vardır, ilker abi. köftesi kadar lezzetli etler yapan ama bunu sınırlı servis eden biridir. et yemek için bıçak bulunmaz mekanda, çatalın kenarıyla kesersiniz eti, köfteyi. üçüncü kuşak bir işletmedir ve bu işin okullarından sayılabilir. trabzona yolu düşen her önemli sima burada köfte yemiştir, ünlülerin uğrak yeri olsa da duvarda bir fotoğraf bile göremezsiniz, burası köfte ve esnaflık harici bir sey satmaz, mekanını pazarlamaz. fırsatınız olursa denemenizi tavsiye ederim. eski zamanlardan kalan bir işletme ve lezzet bulacaksınız.
  • eti ve köftelik kıymasını meşhur bir kasaptan(bkz: çelik kasabı) tedarik etmekte olan güzel esnaf işletmesi. hatta genelde köftelerini çelik kasabının arka tezgahında yoğurur,kalitesi etinden ve şahsi ustalığından gelmektedir köfteci ilker abinin.
  • üstteki yazara aldanıp ne yapıp edip 200 km ötemde bulunan bu mekana gittim. ya arkadaş sırf gittiğiniz için övmeyin şu mekanları ayıp günah ya
    bu yazımı gidecek arkadaşlarıma yazıyorum mekanı kötülemek için değil ki kötülenecek bir yer değil vasat her mahallede bulunan sıradan bir mekan. bildiğimiz baharatsız acısız düz yumuşak köfte ; arkadaşlar bir olayı yok. 1 kilo köfte + salata+ sürahide ayran 120 tl ( biz 4 kişiydik doyurdu) bir daha gider miyim? kesinlikle gitmem
  • neden övüldüğünü bilmiyorum. gerçekten mekan vasat, pahalı ve hizmet kötü.
  • akçaabat’ta köfteyi sahildeki büyük köftecilerde değil içerdeki küçük mekanlarda yiyeceksin komaroğlu da tam olarak o içerdeki köftecir.
hesabın var mı? giriş yap