• eskiden anneannelerin ve babannelerin çok fazla benimsediği komşuya yemek verme ya da komşudan yemek gelmesi adeti türk kültürüne ait güzel bir özellikti benim için.yıllarca mıhlamalar,kekler,börekler ve etler yedik komşularımızdan ve biz de yolladık icab edince.geçen gün komşum yemek yolladı bana.fakat bu sefer gelen yemekler carnie potato ve içinde minik çiğ karideslerin olduğu (böcüklü)bir noodledı.(yine de uğraşmış kızcağız).sıfır tuz oranıyla beraber patates aşırı acı noddle da son derece enteresan bir kokuya sahip olduğu için maelsef çaktırmadan çöpe döktüm.demek başka kültürlerde de komşuya yemek gönderme adeti varmış.temennim odur ki bu güzel adet kültürler arası değil sadece o kültürlerin içinde yaşansın lütfen.ben yine kapı tıklatılıp getirilen börekleri,kekleri ve dolmaları istiyorum....
  • aynı yemekten sizin evinizde de bulunsa, komşudan gelen yemek her zaman için daha tatlı gelir.
  • en lezzetlileri hep az olur hevesin kursağında kalır..
  • en lezzetlisi köfte oluyor nedense.
    hayattaki en iyi komşuluk özelliği.
  • yeni tanışılan komşunun yeni taşınılan eve getirdiği süpper bir yemektir! ojbulduk...
  • eve aç gelince şans eseri o anda geliyorsa tadı damaktan kolay kolay gitmeyen yemektir. yemek bi yana, yanında pilav, salata, ekmek de veriyorsa o komşu cennetliktir. o komşu benim komşumdur.
  • (bkz: elle gelen düğün bayram)

şaka maka, evde yemek olmadığı bir zamanda ya da mis gibi balık kızartması kokarken komşunun bir tepsi üzerinde yemek ya da balıkla kapıyı çalması mucizevi bir duruma yol açıyor, mutlu ediyor. diyarbakır'da komşum muhlis bey, canımın çiğ köfte çektiği bir günün akşamında yanında yeşillikleri ve turpu ile koca bir tabak kendi yoğurduğu çiğ köfte getirdiğinde mutluluktan delirmiştim resmen.
  • az olduğu için tadından yenmeyen eğer lezzetliyse bitmesi hiç istenmeyen yemektir.
  • (bkz: yemek ne arar komşuda)
    ha komşuda arasa bize neden göndersin? sabahtan akşama evin içinde koşuşturan aptal çocukları 186. kez sindirmiştir zaten evdeki yemekleri.
  • apartmanı kaplayan güzide kokunun sahibini arayıp umutsuzca dairenize girerken süper kahraman misali size yaklaşan komşunun ikram ettiği yemeklerin en lezzetlisi.
hesabın var mı? giriş yap