şükela:  tümü | bugün
 • ingilizcede positioning kelimesinden gelen bu eylem reklam-marka dünyasında bir ürün/hizmet ya da kurum/firmanın diğer rakipleri arasında kendi yerinin belirlenmesi anlamında yapılan çalışmalar bütünüdür. bir askeri terimden gelmekte ve savaş sırasında askerlerin yerlerinin belirlenmesi şeklindeki durum ile bir uyum göstermektedir.
 • markanın coğrafyasıdır.
 • bir markanin tuketicilerin gozunde tuttugu yerin,onu diger urunlerden ayiracak sekilde belirlenmesidir..
 • fm2005 te forvetlerin ofsayda düşme ihtimallerini etkileyen bir attribute; (bkz: positioning)
 • jack trout ve all ries tarafindan yaratilmis konsept.
 • pazarlama iç kontrolü içinde en önemli yeri alan kendi kendini değerleme ve hedef belirleme unsurudur. peter drucker in "departmanlar arasında bir tek pazarlama değer yaratır, diğerleri maliyet yaratır." sözüne göre hareket edersek bu yaratılan değer üzerinde en önemli etkiye sahip olandır konumlandırma. kendinizi nerde konumlandırırsanız ileride insanların beyninde o şekilde yer edeceksinizdir ve herhangi bir ileri atılım yapmak istediğinizde konumunuza uygun olmayan durumlarda başarısız olacaksınızdır. geri dönüşü olmayan, geri dönüş az da olsa söz konusu olursa maliyet ve zaman faktörleri en yüksek derecelerde olan kriterdir.

  örnek verecek olursak ariel asla biz en ucuz deterjanız demez, konumunu kalite hedefli belirlemiştir, ucuzum dediğinde insanların şüphelenmesini, kalitesiz olduğunu düşünmesini sağlar. onun yerine bingo gibi deterjanlar ise ucuzluklarıyla kendilerini pazarda konumlandırırlar, insanlar bu ihtiyaçları ön planda olduğu için alım tercihlerini ondan yana kullanırlar.

  ace ben çamaşır suyuyum der, ilerleyen zamanlarda kosla çıkar karşısına. aslında o da çamaşır suyudur fakat ben çamaşır suyuyum demez çünkü renklileri hedef alır, pazardaki boşluğu doldurur ama çaktırmaz. yeniliği ön plana çıkarır. ama ace tabiki de buna seyirci kalamaz, ben şimdiye kadar en iyiydim der ve pazardaki boşluğa yerleşen koslaya ace gentile ile cevap verir. ama konumlandirmasi sirasinda kendisinden çamaşır suyu olarak bahsettiğinden insanlar renklilerde kullanmak istemez, algıdaki bütünlüklerini bozmadan koslayı kullanırlar.

  örnekler uzar giderken değişmeyen şey tüm bölümlerin pazarlamaya uyumlu çalışarak, belirlenen hedeflerde konumlandırmanın uzun vadeli hesaplarda hep karşımıza çıkacağı , en iyi şekilde belirlenmesi gerektiğidir. * *
 • "positioning is strategy made visible" demisti vaktiyle birlikte calistigim kisilerden bir tanesi.
 • firmanın ürettiği aynı tür mallar için de kendisinin uyguladığı bir stratejidir. örnek olarak örnek olarak bir firma* daha lüks paketler içerisinde daha pahalı fiyata (üst - orta üst sınıfı hedefleyen) bir deterjan markası pazarlarken diğer taraftan da aynı deterjanı (ya da daha düşük kaliteli) daha ucuz paketleme - daha az reklam gibi etkilerle daha ucuza piyasaya sürer.

  konu dışı olsa da büyük süpermarketlerin kendi markalarının bir çoğu piyasada başka markalarla aynı ürünü pazarlayan şirketlere aittir.