• öğrencilik yıllarımda trenle gitme şerefine nail olduğum; etli ekmek dışında bir numarası olmayan şehir. bu şehrin bu kadar düz ve ovalık olmasının nedeni sanırım şehrin gerçekten bir numarası olmaması ve düz olmasından kaynaklanıyor ve bunu da gayet hakkını veriyor.*
  • sanırım zibilyon tane tarihi vakfa sahip şehir. tam ayrıntısını bilmemekle beraber, insanların malına mülküne çökmek için dini duygularını sömürmenin bir başka yolu gibi geldi bana. mantıkları kısaca "malını bağışlamazsan lanetlenirsin" şeklinde özetlenebilir. bilen biri daha iyi anlatırsa sevinirim, başlık içinde aradım lakin bulamadım.
  • atatürk 'un ağzından konya:
    “ne zaman bu şehre gelecek olsam, mevlâna’nın rûhâniyeti bütün benliğimi sarar. o, çok büyük bir dâhî, devirleri aşan bir teceddüt âşığıdır.”
  • neden bu kadar çok eds'nin türediğini merak ettiğim şehirdir.
  • yol içinde şeb-i arus dönemi haricinde 1 allah kulunun kalkıp da turistik geziye gitmemesine rağmen şeb-i arus zamanı gelenlere de şahane bir gol atmış memleket.

gezi programlarında olan her yer restorasyonda.

evet yanlış duymadınız. her yer...

günümüze sille ile başladık.
    sille'nin zaten durumu malum... eski rum evleri yıkılmaya yüz tutmuş durumda ve restore ediyoruz diye yerine yenisini yapıyoruz. kafamız kırılsın!

kalktık geldik merkeze...

aleaddin tepesi zaten 900 yıldır restorasyon ve kazı çalışmaları için kapalı eyvallah...

karatay medresesinin taç kapısını da yenileyeceğiz diye kapamışlar. arkadan dolanıp celalettin karatay'ın sandukasının olduğu odadan giriyorsunuz. o muazzam taç kapı yok ortalıkta.

yürüdük oradan ince minareli medreseye...
    bir tek buraya dokunmamışlar. hayret... nasıl gözlerinden kaçtı acaba?

oradan karşıya geçtik, aleaddin tepesine çıktık ki camiye geçelim.
    cami geçen sene de restorasyondaydı ama sadece bahçesi... caminin içini bölmemişlerdi. şimdi cami girişi diye sağdan yol vermişler. caminin 3 tarafını tavaf ediyorsunuz gereksizce... ama kapıya daha yakın olan soldan gitseniz direk caminin kapısına varmış olacaksınız. yine de sağa doğru yol vermişler mantığından öptüklerim. caminin içini de bölmüşler. minberini de restorasyona almışlar. o da yok ortalıkta...

gittik oradan meram bağlarına...
    tavus baba türbesi restorasyonda değil lakin türbenin altındaki çay bahçeleri de genel olarak kapalı... 1 tane açıktı sadece. ve bu yüzden yine sıkıntı yaşadık... misafirlere verdiğiniz serbest zaman fazla geliyor. ne yapacaklarını şaşırıyorlar.

geldik merkeze... konya esnafına maruz kalarak öğlen yemeğini yememiz ardından mevlana'nın türbesine gideceğiz... en büyük golü orada yiyeceğimizden habersiz...

müze açık. türbe açık. problem yok...

ne zaman ki mevlananın sandukası önüne geliyorsunuz... işte asıl olay orada kopuyor... geçtiğimiz haziranda "restorasyon başlamış". sandukanın önünü deeevv bir karton duvar ile örmüşler. üstüne de sandukanın görüntüsünün fotoğrafını basmışlar. sandukayı değil, kilometrelerce yol gelip sandukanın fotoğrafını görüyorsunuz.

bitti mi? katiyyen hayır...

oradan bi 5-6 dk yürüyorsunuz şems-i tebrizi'nin türbesine... tahmin edin bakalım ne olmuş? evet doğru bildiniz... o da restorasyonda...
    içeriye giriş yok. dışarıdan tamamen metal plakalarla kapatılmış. arka taraftan minnacık bi pencere açmışlar. oradan bakıp çıkıyor millet...

buraya gelirken yol üstündeki en güzel ve heybetli camilerden birisi olan şerafettin camiini de atlamayalım... onu da paketlemişler.

kelebekler vadisi'nde problem yok. akşehir, nasrettin hoca turbesi ayağında problem yok.

ama konya merkezde herşey kapatılmış durumda.

rehberim. otobüste bu insanlara zahiri-batini kavramlarını anlatıp, uygulamalı olarak da göstereceğim hiç aklıma gelmezdi.

ben meslek hayatımda bu kadar golü aynı anda yemedim.

restorasyon adı altında nereye elimizi atsak elimizde patladığı ayrı husus zaten ama ulan şerefsizler insan teker teker restore eder binaları... geneli ortalama 800 senelik yapılar. restorasyon görmezse yıkılacak hastalığına mı yakalandılar?

ya da restorasyonlara 2 hafta ara verin? şeb-i arus hariç kaç insan evladı geliyor ki sanki size? yılın şu zamanı açsaydınız ölür müydünüz?

demem o ki; "ne olursan ol gel"diyen mevlana'ya inat, bu sene gelenlere "ne olur gelme" demiş şehir.
  • an itibari ile yağan yağmurla bana şöyle güzel bir manzara sunan şehir.

https://eksiup.com/64f1423e9294
  • konya'yı her seferinde boklayanlari anlayamıyorum boklayan adama soruyorsun nerelisin uşak diyor gümüşhane diyor.konya türkiyenin 6. büyük şehri bu gelişmeler bursa'da olunca yadırganmazken bir kaç kötü önyargıdan dolayı konya'yı yadırgamak anlaşılabilir gibi değil
  • coğrafik olarak düz olması, son dönemde yapılan robot çalışmaları ve halkının bilime verdiği değer ile türkiye'nin silikon ovası'nın kurulması gerektiğini düşündüğüm muhteşem kent.
  • aman aman aman. konya denince ben
  • hiç gitmediğimi düşünürken, maillerim arasında 2015 yılına ait aynı gün için gidiş dönüş uçak bileti bulmamla bir günlüğüne de olsa bulunduğumu anladığım şehir.

sözlük inan ki hatırlamıyorum, minicik bir parça dahi yok.
hesabın var mı? giriş yap