• ortak

arkadaş, size karşı sevgi saygı gösteren kişi.

(bkz: ortaam)
  • seyirtmek
    koşturmak, koşmak.
  • nörüyon
    ne yapıyorsun?

yok olm böyle değil lan anlamı. ne demek olm bu? "age bi bakayım" derdik ama anlamı denince kitlendim resmen.
  • en renkli kelimeleri barındıran sözlüklerden biridir.
    malumunuz konya büyük bir il. kuzeyi ile güneyi arasında dağlar kadar fark var. en kuzey ilçesi olan kulu'nun terimleri ile eski ilçesi olan karaman'ın güneyi müthiş farklılık gösterir.

nörüyon, nörüyosuuuz, nörüyosunuz, növürürsünüz gibi kullanımların yanısıra, nişliyosunuz diyen güney köyleri de var tabii.
    bayıldığım bir sürü deyimi içerir bu sözlük benim. gubuz deriz çok havalıya, kizmek deriz övünmek işlemine, yatırdım derler merkezde yatıyordum yerine. -yordum eki olur burda -dım. ama kuzeyi daha komiğime gider benim. açgözlüğe ganere, çok yiyene garnapa, sakara çot denir kulu'da mesela.

konya'da işler farklıdır biraz. tipik dinleme cümleleri kelimeleri vardır konya'da. "olacak, olacak" derler insanı dinlerken. ne anlatsan karşındaki "olacak, olacak" diye dinler. bak gayrı diye şaşırır, töbe di diye reddeder.
    sadece "k" ler "g" olmaz, gaz'a kaz, garanti'ye karanti, sigortaya sikorta, gıdaya kıda derken "g"ler de "k" oluverir birden.
    kittinni demek, gittin mi demektir. kakkit demek kovalamak gibi kullanılır, aksanlar, kelimeler çok çok değişik olabilir ve bin çeşit farklı kullanım mevcuttur. en güzel örnekleri konyalı dublaj örnekleri dinlenirken görülebilir, duyulabilir öle deemi amma ortaam?

durdukça aklıma cins cins şeyler geliyor editi:
    bağrı tutmak: uyumak, içi geçmek, bağrından tutmak ise bir çeşit vicdan azabı, kıyamamak gibi kullanılır.
    bir de son zamanlarda sıkıntı sözcüğü yerleşti dilimize. her bir zorluk tarif edilirken sıkıntı deniyor:
    arabada bi sıkıntı var sağa çekiyor, cazırtı geldi bi sıkıntı var, bu yemekte bir sıkıntı var gibi. buna dadandık dur bakalım. geçer hezar.

durduramıyorum sürekli geliyor editi:
    tiyin tiyin gitmek var bir de. böyle yan yan kertenkele gibi hızlı hızlı. ahahaha. gece gece ölecem kendime gülmekten. "tiyin tiyin gideller gayrı."
    ne bakan?
  • - vurgunu yiğin gelesice!
    "vurgun ye emi!" anlamına gelir, ama anlamadığım şu, konyada deniz yok, göl desen onlarda sığ, eee ne bok yemeğe vurgun ye emi denir, hayret!
    - (bkz: büngüldemek)
    fokurdamak anlamına gelir.
    - kupili(k->g olarak okunmalıdır)
    güğüm, kulplu su kabı
  • (bkz: gubuz)
  • soyka

1. işe yaramaz, kötü, pis

2. penis
  • birde yaşlıların ettiği küfürler vardır ki onlar bu küfürleri terim ve deyim olarak algılamışlar, etrafa hunharca savurmaktadırlar. keza anadolumuzda yıllardır süregelen iç içelikten dolayıdır ki yok efendim kayseri ağzı, yok efendim sivas küfürü olmaz, anadoludur anadolu. zati konyadan çıkma terim ve deyim değil, konya terim ve deyimleri deniyor buda o bölgede söylenen, konuşulan olur.

götüsikli
hesabın var mı? giriş yap