• cristiana yikildi arkadaslar, bilmeyen arkadaslar icin belirteyim. hatta yerdeki taslari kendi ellerimle soktum
  • gezimi bitirip havaalanında uçak beklerken hakkında ufak bi rehber yazmak istediğim şehir.

--- havaalanı, şehre ulaşım, sim kart ---
    inişten sonra klasik pasaport sorgusuna tabi tutuldum dönüş bileti ve konaklama rezervasyonunu gösterdikten sonra hoşgeldin deyip kapıları açtılar. pasaport kontrol sonrası terminal içindeki 7eleven'dan sim kart aldım. 5 gb internet paketi 29 kron isterseniz başka pakette var. şehir içine ulaşım için tabelayı takip edince tren ve metro için kırmızı renkli bilet makineleri gözükecek kullanımı kolay ama bi sıkıntı olursa 2 3 görevli bekliyor zaten.

--- toplu taşıma ---
    havaalanından şehir merkezine m2 metrosu gidiyor. m2'den kongens nytrov durağında inince şehirdeki 4 metro hattına da aktarma yapabiliyorsunuz.
    metro durakları ve hatları görsel harika tasarlanmış. duraklarından hepsi birbirinin aynısı zaten görsel, hatlar da birçok yerde birbiriyle kesişiyor aktarma yapmak çok kolay. ayrıca hatların hepsi sürücüsüz ve seferler çok sık 2 3 dakikada bir geliyor o yüzden fazla da yoğunluk veya son dakika kaçırma derdi yok.

--- gezilecek yerler ---
    rosenborg sarayı: güzel bahçeli ufak bi saray. etrafında bi hendek ve kazlar var. çok aman aman bi şey beklememek lazım ama en üst kattaki taht odası ve alt katındaki hazineler görmeye değer.görsel

rundetarn: astronomik gözlem için kullanılan kule, kopenhag'ın 0 noktası. kulenin merkezini eğimli bi şekilde 7.5 kere döne döne en üste çıkıyorsunuz. manzarası hoş.

vor frelsers kitle: kurtarıcımız kilisesi görsel
    . christiana'ya 5 dakka mesafede. asıl manzara buranın kulesinde görsel yalnız gitmeden önce rezervasyon yaptırmak lazım.

christiana: bknz: #162880263

christianborg sarayı: ved strande'nin yanında kralın danimarka'ya ilan edildiği saray. içinde kraliçemizin harika bi halı koleksiyonu var.görsel altında sarayın ilk halinin harabelerinin olduğu bir müze var. mutfak kısmı gereksiz kopenhag kartınız yoksa boşa girmeyin.

amalienborg sarayı: kraliyet ailesinin asıl mekanı. saat 12'de nöbet değişiminin yapıldığı yer. görsel içindeki müze de yine kraliyet ailesiyle ilgili.

tivoli: lunapark. giriş kopenhag kartla tek seferlik ücretsiz

--- kanal turu ---
    kopenhag kartınız varsa ved stranden kalkışlı turlar karta dahil. rehberle birlikte 1 saat sürüyor ancak rehberi dinlemektense manzaranın keyfini çıkartmak daha iyi.
  • erzurumlu bir ustanın cağ kebabı yaptığı bir mekan buldum bugün.
    görsel

adres burası
    cumartesi günleri yapıyormuş.
  • yemyeşil parkları, saatlerce yürünen sakin sokakları , güzel restoranları ve barları ile tam bir cennet
  • ne yapılır ne edilir babında içinde yaşayan suserlerin yeşillerini beklediğim şehirdir.
  • ucuz ve lezzetli yemek icin rizraz
    https://www.rizraz.dk/…_campaign=google my business
  • harika ve canlı bir şehir. hayat geceye kadar devam ediyor. gün içi herhangi bir yerde yürürken kalabalığa rastlayabilir ve kendinizi bir etkinliğin içinde bulabilirsiniz. insanlar güleryüzlü. şehir düzeni simcity oyunlarındaki gibi. mayıs öncesine kadar soğuğu vücutta hissedersiniz.

şehir merkezi ve civarındaki turist bölgeler dışında da gezilebilecek bir çok yer bulunur. yeme içme dışındaki aktiviteler de bolca bulunur. butik sahalarda amerikan güreşi, orkestra, bando grubu, opera ve tekvando etkinlikleri gibi şehri canlı tutan türlü türlü aktivitelere rastlayabilirsiniz. çok niş mekanlarda, kitlesel merkezlerde, pazar yerlerinde ya da kırsal kesimde dünya mutfağını tadabilirsiniz. doya doya eğlenebileceğiniz bir şehir. tek başınıza tavsiye edilmez. bütçenizi zorlayabilecek bir şehirdir.

avrupa’da kişi başına en çok kahve tüketen ülkedir.

(bkz: copenhagen card) çok kullanışlıdır. bu kart ile ilk etapta kanal turu yapıp şehri gözlemleme şansınız olur. müze, ören yerleri, botanik, sergi, heykeltraşlar, resim-tablo, kule, lunapark, saray ve kiliseleri bu kart ile ziyaret edebilir, bir çok lokasyona otobüs, metro ve vapur vasıtasıyla ulaşabilirsiniz. gitmişken (bkz: malmö) yaparsanız (bkz: flixbus) kullanabilirsiniz. (bkz: kamil koç) un bu firma ile ortaklığı bulunuyor. drogden tünelinden geçip karşı kıyıya giderken deniz altı ve deniz üstü yolculuk yapma şansı verir.

şimdiden iyi yolculuklar
  • insana güzel yazılar yazdıran şehir:

"köhnelik, eskilik, –kimine göre– çirkinlik benim bir şehirde her zaman olmasını istediğim şeyler. kopenhag’da çok azlar ve bu bana hiç kabul edilir gelmiyor. şehirler hakkında ahkâm kesmeye bayıldığımdan burada da durduramıyorum kendimi. yediğim her şey midemi ve ruhumu şenlendirdi, içtiğim tüm biralar şaraplar çok lezzetli, arkadaşım yanımda, muhabbetimiz bol, metroda gördüğüm köpekler bile mutlu gözüküyor. keyfim çok yerinde aslında. andersen’in mezarını da ziyaret ettik aynı gün. masallarında sadece iyilik, mutluluk vaat etmeyen; hüznün, ölümün, zorluğun da hayatın bir parçası olduğunu küçük aklımıza sokan cümlelerin sahibi, şehrin ortasında, gösterişsiz bir mezarlıkta yatıyor. (...) şehirler üç beş sıfatla, unvanla geçiştirilecek organizmalar değil nihayetinde. dün parkta, iş çıkışı saatlerinde, bisikletiyle yürüyen sarışın beyefendi ne yapıyordur acaba şimdi? o kadar yakışıklı olmak nasıl bir histir mesela? gidince ne yemek yapacak? sabahları bu göl kenarında koşuyordur kesin. iyi ve mutlu bir insan olmak için çok koşmak lazım."

manifold/kopenhag
hesabın var mı? giriş yap