32 entry daha
  • ahooooooy limilimiloooooy, dilililili, teeeyteeeyteeeey gibi yöresel ifade şekillerinin kullanılarak okunduğu bir wilyım şekspir şaheseri.

okurken "vay orospu çocü", "vaaaaay çakala bak yeaa" gibi yine yöresel şaşkınlık ifadeleriniz havada uçuşabilir.

gerçekten okunması gereken bir şaheser.

karakter analizleri, insan ilişkileri özellikle de çıkar ilişkilerini çok iyi ele almış bir yapıt. 1600'lerde yazılmış. ve okurken 400 küsur yılda insan karakterlerinde hiç bi değişimin olmadığını, herşeyin aynen ilerlediğini, evrimin moleküler olarak işlese de ruhsal olarak işlemediğini felan savunmaya başlıyorsunuz.

kitap o kadar çok çakallıkla ve çıkarcılıkla dolu ki optimist arkadaşların hayata bakışı etkilenmesin diye yer yer yasaklanması gerektiğini düşünüyorum. bi avuç iyi insanı da çakal yapmayalım.

özellikle sürekli ilgi bekleyen, pohpohlanmayı isteyen, bütün gözlerin üzerinde olması ve egosunun tatmin edilmesini talep eden türk kızlarını wilyım şekspir nasıl olduda kral lear karakteri ile kitaba bu denli iyi işledi anlamış değilim. kral lear resmen günümüz türk kadınlarını betimliyor. okurken o kaprisleri, o tripleri, o ilgi manyaklığını görüyorsunuz. bence kitabın adı turkish girl diye değiştirilmeli ya neyse.

peki ya cordelia'nın tatar ramazanlığı? hayata tekrar tutunmamı sağlayan bi karakter oldu resmen. özellikle fransa kralının "hepinizin mına korum ben bu kızı alıp gidiyom" diyip sahneden ayrılması kitabı yırttıracak nitelikteydi. sanırım olay 2-3.perde de gerçekleşiyor. okurken dikkatli olun. o sırada sayfaları farkında olmadan yırtmaya başlıyorsunuz.

neyse çok spoiler vermeyeyim. ama her insanın ölmeden önce okuması gereken, insan ilişkileri, kötülük, iyilik, kibir, kaprisler, egolar, tripler, öfkeler ve daha nice duyguların çok güzel işlendiği ve sürükleyici bi kitap efendim.

ayrıca kendi karaterinizle ilgili "iyi bi insan değilmiyim lan acaba ben" gibi nevroz ve psikozları tetikleyici sorgulamalar yaptırabilen tehlikeli bi kitapta olabiliyor. okuyun. okutturun.

dur bi alıntı yapayım:
    lear: kaç yaşındasın?
    kent: ne sesi güzel diye bir kadına vurulacak kadar genç, ne de bir kadının üstüne düşecek kadar yaşlıyım.
142 entry daha
hesabın var mı? giriş yap