• hakkında konuşan insanların büyük kısmı aşırı derecede cahil.*
    ancak çoğu hala balon dediğimiz sürecin genleşmesi içinde olunduğu için para kazanıyorlar.
    o yüzden "dur yapma, o aldığın şeyin ertesi gün alıcısını bulamayabilirsin" diyemiyorsun.
    tut ki dedin diyelim, "sen alma dedin %40 kazandım ben amk" cevabını yapıştırıyor.
    7 yılını borsada birşeyler alıp satarak geçirmiş biri olarak sadece izliyorum uzaktan. bu film bittiğinde ortada çok cenaze olacak.
  • adam smith abinin "piyasayı düzenleyen görünmeyen el" kuramının araçlarından biri. para bir şekilde el değiştirmeli. kumar bile bu araçlardan sayılabilir. pek tabii kripto paralar da kumar sayılabilir.
  • terim olarak dogru algi uyandiran bir terim olmasada kripto para olarak kullaniliyor. asil onde olmasi ve dikkat cekmesi gereken noktalari ise teknolojileri yani blockhain veya tangle gibi alt yapilari olmali.

internet nasil binlerce is tanimini, ticaret anlayisini ve olasiligi dogurup bilinmezleri bilinir yaptiysa aslinda bu teknolojilerde bunun gibi degisimler yaratabilecek.

dogum asamasinda(bitcoin miladi 2011 yani 7 yil), 0-3 aylik bebek(0.5 trilyon dolar pazar buyuklugu) seviyesine ilerleyen kripto para piyasalari emekleme asamasina veya 6 yas cocuk asamasina geldiginde nerelerde olabilecegimizi dusunmek gerekiyor.

bitcoin etherium gibi temel yapilar uzerinde calisabilecek yuzlerce ıco(initial coin offering - kripto para halka arzi) planlanmakta ve hepsi farkli bazen bilinen bazen bilinmeyen pazarlari hedef almakta veya olusturmakta.

bazilari:
    -evde calisan bilgisayardaki bos(atil olan) harddisk alaninizi kiralamaniza(para karsiligi) olanak veriyor. (filecoin,sia,storj)
    -hayvan ve sebze uretim asamalarinin takibini block chain uzerinden yapmak icin.
    -makineden makineye otomatik deger tasima yapilabilmesi icin.
    -bankalar arasi uzun ve pahali olan uluslar arasi para transferlerini ucuzlastirmayi hedefleyen.
    gibi gibi.

turkiyede istanbulkart yerine vatan coin ile tum turkiyede calisacak bir sistem olabilir.
  • ön not: dikkat! bu yazı tümüyle beyin fırtınası maksatlı yazılmıştır, içerdiği çıkarımlar yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

muhtemelen takas ekonomisinden paraya geçilirken de çobanlar ve avcı toplayıcılar da yer altından ateşte eritilebilen taşlar çıkartan, bu taşlara şekil verip tavuk veya elma yerine alan/veren yani malın kendisinden ayrı "soyut" bir anlam taşıyan şeyler ile işlem yapan tacirlere de, "la ne mal adamlarsınız" diyerek bakıyorlardı. ama bu usul yaygınlaştıktan sonra da, aşınma/somut değer kaybı, emisyon ve enflasyon/soyut değer kaybı geldi, ve günü geldi bankacılık, tefecilik ve spekülatörlük kurumsallaştı ve para, finansal kapitalizm ile kendinden kendisini üretebildiği sonsuz döngüye ulaştı.

aslında bugün doğan kripto para olgusu abd'nin altın standardını terketmesi ile birlikte karşılıksız para basmasının ve son krizde piyasaya banknotlar halinde abd bitcoinleri sürmesinin bir sonucu; abd dolarları da -kripto paralar kadar olmasa da- karşılıksızlar(yatırım tavsiyesi değildir).

yeni ekonominin ürünü kripto paralar da muhtemelen bu yoldan geçecekler; madenciliğini/üretimini yapan -eski ekonomi savunucularına göre- işsiz/geek/nerd insanlar var mı? var! bu para takas aracı olarak kullanılıyor mu ? kullanılıyor. altın'da olduğu gibi değer saklama/yatırım aracı olarak kullanılıyor mu? kullanılıyor. demek ki finansal olarak kripto para realitesini kabul etmek lazım.

asıl problem kripto paraların gerçek dünyaya tam entegrasyonunda çıkacak; ford veya general motors 1 milyar dolar kazanmak için 1 milyar takla atıp, vergi ödeyip binlerce insan çalıştırırken, kripto para üreten ve kullananlar eski ekonomi gözlüğü ile bakılırsa hiçbir şey yapmıyor, yan gelip yatıyorlar ve roma imparatorlarını kışkandıracak bir rahatlık içerisindeler.

tam entegrasyon sorunsuz biçimde gerçekleşirse muhtemelen kripto para işine girmeyen kimse kalmayacak;

(bkz: aşırı para arzının sonuçları)
    (bkz: siber dünyaya göç ve siberkondu olgusu)

eğer entegrasyon gerçekleştirilemezse veya problemli olarak gerçekleşirsei kripto para olgusu kendi içerisinde kontrolsüz biçimde büyüyen dengesiz bir fenomen haline gelecek;

(bkz: bitbang)

gerçekleşme muhtemelen bu iki uç durumun arasında olacak ancak her iki durumda da zaman kripto paracıların aleyhine işliyor, bu piyasanın gerçek dünya tarafından regüle edilmesi ve bugünkü karların şehir efsanesi haline gelmesi kaçınılmaz (yatırım tavsiyesi değildir).

tanım:
    i. siber dünyanın siber parası.
    ii. nsa veya mss'nin, yaygınlaşması kaçınılmaz olan kuantum kriptografi ile iletişime hazırlık olarak projelendirdiği parasempatik süper bilgisayar denemesi. geometrik olarak artan iletişimi, tümüyle takip edip, kabul edilebilir bir süre içerisinde de çözümleyebilmek ve istihbarata dönüştürebilmek için; çözme işlemi ağ/internet üzerindeki bilgisayarlara parçalar halinde outsource edilecek, parçalar çözenler için anlamsız olacak ve/veya hangi ülke ya da ajans adına çözümleme yapıldığı bilinmeyecek ama karşılığında da herkes ücretlerini alacak. tek dünya hükümetinin siberistihbarat teşkilatına hoşgeldiniz! işte bunlar hep illuminati.

"böyle değilse bile bir olurunu olmazını bir düşünmek lazım" derken uyanmışım...
  • her gün farklı türünü sol frame’de görmekten bıktığım yüksek ihtimalle geleceğin para çeşidi.

tamam kripto paralar hakkında bilgi verin her birini ayrı ayrı konuşun fakat her gün hatta her saat kaç tl olmuş, yüzde kaç değer kazanmış anlatmayın.

sözlük sözlük mü borsa bilgilendirme servisi mi belli değil son zamanlarda.
  • önce hizmet-ürün vardı. değerli madenler (altın gümüş vb) bunun sanalı oldu. sonra banknotlar çıktı, madene sanal oldu. şimdi kodlar banknotun sanalı olarak işlem görüyor.

bokcoin diye bir birim de ben piyasa süreceğim. bıktırmış sanalın sanalının sanalı hede. (okurken bile ne kadar anlamsız değil mi?)

bıktık arkadaş, gidin bunun forumunu açın oradan bilgilenin, bilgilendirin.
  • reklamı yapılıp yatırımcısı arttıkça değerlenip yükseldiğinden daha uzun süre sol frame de göreceğimiz başlıklardır.

bi filtre de bu başlıklara getirilse veya bir kategori altında yayınlansa da isteyen, ilgilenen görse daha iyi olabilir.
  • kripto paralar felaket olacak vb. yorum yapanların hemen hemen hepsi bir neden belirtmiyor. neden felaket olacak? benim için güvenilir bir araç değil, ben daha güvenli limanları severim, ancak kuzum kocaman ekonomistler kripto para karşısında dururken argüman üretemiyorlar.

dünya ağ sistemi mi çökecek? meteor mu düşecek? nedir yani?
  • ortada olmayan bir şeye biçilen değer. insanlar takas ekonomisinden paranın icadı ile binlerce yıl boyunca para denilen olgu ile ekonomik hayatını sürdürdü ve halen daha sürdürüyor. mal ve emtia karşılığında para ile alışverişini gerçekleştiriyor. ancak, ortada olmayan bir değer için bedel biçmek ve onu alıp satmak çok garip ve tehlikeli aslında. spekülasyonlara kolaylıkla alet edilebilir. bir anda yeni bir tür zenginler sınıfı doğuracak. hiç bir şey üretmeyen, ortaya bir şey koymadığı halde buna sahip olarak zengin olanlar çıkacak. düşüncesi bile tuhaf ve korkutucu. dünya ticaretinde, ithalat ve ihracatta da yasal olarak benimsenen bir para birimi olması durumunda bütün dengeleri değiştirecektir.
  • coinmarketcap'tan bakıyorum, son bir aydır üst coinler, alt coinler, tekmili birden aynı hareketi sergiliyorlar, birlikte düşüyor, birlikte yükseliyor, birlikte yatay seyrediyorlar. ne anladım ben bu işten, ha a coinini almışsın, ha b coinini, birleşip danaya girsinler bari.
hesabın var mı? giriş yap