• ikinci el kitapcida gorup, orada oylece durmasina dayanamayip, bir tane daha aldigim kitap. bayilirim..
  • bir nilgün marmara şiiri:

iyilik yoklukta üreyen billur,
    yarı ölümlerde ondan solumak,
    hiçbir biçimde yüzeyde değil böylece,
    krizalitlere yön vermek!

yürürsün incelerek, böğüren havaya karşı,
    o rengindeki gülün istemi kadar.
    değersiz taşları yontarsın, kesmenin
    büyüleyiciliğiyle,
    taşlarsa susturur çekiçlerini,
    aygömütlü şenliğe çökertir.

adaklar her zaman denize sunulmuştur,
    böylece önbilisi öpülür göveren maviliğin
    farklarını ele veren iyicilliğinde.
    hiçbir biçimde yüzeyde değil böylece,
    krizalitlere yön vermek...

mayıs, 1981
  • vaktiyle yankı yayınları'ndan (sevim raşa tercümesiyle) neşredilen unutulmuş eser.

unutulmasın.
  • sevdiğim ilk kitap. hastasıyım.
  • john wyndham'ın 50'lerde yazdığı eser minimalist yaklaşımlı bir genç-yetişkin bilim kurgu romanı.

kitap muhtemelen dönemin sınıf-ırk-renk kategorizasyonuna tepki olarak çıkmış fakat toplum olarak kafaca ileri değil geri gitmemiz dolayısıyla her dönemin sorunlarına parmak basmakta olan bir esere evrilmiş durumda.

işleniş, ritm, dil, örgü her şey muhteşemdi kitapta. sıkıştırılmış yapısını da sevdim ben. gereksiz hiçbir tasvir, kelime, karakter yok.
    okullarda ders niyetine okutulmalı diyeceğim de... nedense diyemedim.
    çocuklarınıza alın okutun bu kitabı. heh bunu diyebilirim.

“knowing makes all the difference... it's the difference between just trying to keep alive, and having something to live for”
  • "deneyimlerime göre," dedi, "sırf hoşuna gitmediği için bir şeyden kaçarsan, kaçtığında bulacaklarını da sevmezsin. ama bir şeye doğru koşmak, işte o farklı bir mesele. peki sen neye doğru koşmak istiyorsun?" (s.66)
  • john wyndham eseri.
  • john wyndham ın yazdığı, küçük bir kaç çocuğun başından geçen olağanüstü hikayeyi anlatan bir roman. açıkça belirtilmese de radyoaktif bir patlamadan etkilenen çocukların lanetli sayılmasıyla sürülüşlerini ve kaçışlarını anlatır.
hesabın var mı? giriş yap