• 5 6 yaşlarımda çok benzerini hatta aynısını yaşadığım olay. travması bende köpeklerden aşırı korkma şeklindeydi. 18 19 yaşlarımda anca yenebildim.
  • medeni toplumlarda sokakta kedi köpek olmaz ama sokaktaki köpek de zehirlenip öldürülmez. barınak vs de bakımını belediye veya stklar yapar, kısırlaştırır. medeni toplumun üyeleri de gider bunları sahiplenir. geri kalmış toplumlarda köpekler çocukları yemeye çalışır, insanlar köpeklere tecavüz eder, döver.

hepsinden önemlisi çocuktur, çocuğa yazıktır. saldırganlaşan köpek çetesinin de rehabilite edilmesi gerekir.
  • hayatında herhangi bir hayvan kendilerine saldırmadığı için bir hayvanın 'durup dururken' saldırmayacağını sanır ve bunu savunur bazıları. tek taraflı baktığınız şeylere deli oluyorum..

edit: imla
  • hayvanları severim, ama böyle bir şey yakınıma olsa ölümüne dalarım ve yakalarsam kesin öldürürüm ya da sonradan ölecek hasar veririm. başka zaman ise kedi, köpeğe biri ayağıyla itelese laf yaparım, kavga çıkartırsa karşılığını veririm.

ama kırmızı çizgimi aşan her hayvanı mevta ederim.
  • binlerce yıl önce köpekleri evcilleştiren insanlar, her ne sebeple olursa insana karşı saldırgan davranan, saldırgan davranma eğilimi olan köpekleri sorgusuz öldürdüğü için bugün hala köpeklerle birlikte yaşadığımızı algılayamayan aptal ve cahil hayvanseverler tarafından yine çocuğun suçlanacağını bildiğimiz olay. şunu anlamayı başaramıyorlar: bu hayvanlar daha önce insanlardan şiddet görmüş olabilir, olmayabilir de. bunun bir önemi yok. bu köpekler artık insan toplumuyla birlikte yaşayamazlar. zehirlensin öldürülsünler diye de bir talebi yok kimsenin zaten, toplanıp kısırlaştırılmalı ve düzgün, gerekli şartları taşıyan barınaklarda bakılmaları gerekir. ayrıca bu hayvanların yaşadığı sıkıntıların farkındayız ama psikolojisi bozuk hayvanları rehabilite etmek bizim ve küçük çocukların görevi değil.
  • bayramdan önce arkadaşlarıyla gezen bir çocuk köpekler tarafından öldürülmüştü.yaşı küçük olduğu için kaçamamıştı.hangi şehir bilmiyorum ama google aratsanız karşınıza çıkar.köpeklerin de biz insanlardan korunması gerektiğine inanıyorum.bir çok suçlu ilk olarak köpekler üzerinde deneme yapıyor.köpeklerin sokaklardan alınması hem insanlar için hem köpekler için iyi olacak.biz işgal ettik doğal ortamlarını evet.ama her iki taraf da zarar görüyor.öldürülmesin tabiki onlarınki de can.bence belediyeler israfı biraz kıssa gerçek anlamda köpeklere bakabilecekleri doğal ortamı olan barınaklar pek tabii yapılabilir.
  • sokağa çıkmasa o köpekler de dalmayacaktı diyecek arkadaşlar burada mı?

sokak hayvanlarına zarar verilsin vb. gibi bir şeyi asla söylemem. ancak şartları iyi barınaklarda bulunmaları belediyelerin görevi olmalı. yani kulağına küpe takıp sokağa salmak yerine barınma, beslenme ve sağlık koşulları iyileştirilmiş barınaklarda “özgürce” yaşatmaları en doğrusu ve olması gerekendir.

bence bir cümleyi kurarken insan gerçek hislerini ortaya koyarak konuşmalı. olayın sonu ben farklıyım panter emel bu söylemi beğensin durumunda olursa işimiz var gerçekten.

tek dileğim hiçbir insan evladının ya da çok sevdiklerinin (özellikle çocuğu, yeğeni vb.) bu duruma maruz kalmaması ve oturup geniş geniş “sokağa çıkmayın o zaman” diyebilmeye devam etmesidir.
  • iki ayak iyi dört ayak kööötü.
    hala aklımda aynı soru. köpeklerden üstün olduğunuz kanısına nereden varıyorsunuz.
    siz kimsiniz amk.
  • bir tane video üzerinden hayvan düşmanları toplanmış. kaçınıza mahallenizdeki köpek saldırdı arkadaş. çoğu yan gelip yatıyor öylece kimseye zararı yok.hatta sırf yaşamasından rahatsız olduğunuz için uyutulsun istiyorsunuz. içinizdeki pisliği bir iki video üzerinden akıtıyorsunuz. size imkan verilse sizden başka bütün canlıları öldürürsünüz. lanet pislik insanlar geberip gidersiniz umarım.

birisi demiş ki hapisteki katilleri de salalım o zaman. bu kadar alakasız bir önerme görmedim lakin hapisteki katilin bile yaşatıldığı bu dünyada köpeklerin toplatılıp uyutulmasını istiyorlar şaka gibi :)
  • köpekleri severim ama aç kalınca gördüğü her hayvanı boynundan tutup parçalayan bir hayvan. gözlerimle iki kere şahit oldum.
    1)sokak köpeklerini besleyin beslemeyin diyenlere aldırış etmeyin. aç kalırsa saldırır.
    2)önceden sokak köpekleri küpeliydi aşılıydı. kısırlaştırılıyordu. şimdi bakıyorum caddelerde küpesiz sokak köpekleri.
    belediyelere iş düşüyor bu konuda. hayvanları telef etmeyin yazık günah ama çok acil kontrolleri yapılıp kısırlaştırılmaları gerek. ondan sonra tekrardan aramızda güvenli bir şekilde yer alabilirler.
hesabın var mı? giriş yap