• sırtta biriken, kımıl zararlıları kıvamında küçük yaratıklar olarak zihnimde canlandırdığım sıkıntı veren kas öbekleri.baş parmaklar vasıtasıyla kış kışlanıp 'görülecek birşey yok dağılın,kalabalık yapmayın' edasıla dağıtılmak suretiyle kurtulunabilinir.
  • kas topaklanmasi.
  • orhan veli, süleyman efendi için yazdığı şiirde 'hiçbir şeyden çekmedi dünyada, nasırdan çektiği kadar' demiş ya; vasiyetimdir, benim mezar taşıma da şunu yazsınlar isterim: 'hiçbir şeyden çekmedi dünyada, kulunçtan çektiği kadar.'
  • fibrositis.
    kasların içindeki ölü doku noktaları imiş. ağrıması dışında bir zararı bulunmuyor ve sıcak- masaj yoluyla açılıp rahatlatılabiliyor.
    her yerimizde olabiliyormuş, aman diyim iddiaya girmeyin sadece omuz sırt filan diye.
  • (bkz: kas sıkışması)

öyle iki el atıp kıtır kıtır etmekle geçmeyen şey. nedenleri çok oturmak, kamburluk, hareketsizlik, stres. spor yapanlar, eğer doğru düzgün gerinmeden spor aktivitesini bırakırsanız kaslar hızlı soğuyor ve bu da kas sıkışmasına neden oluyor. o yüzden her zaman spor bittikten sonra sırt ve omuz kaslarını gerecek hareketler yapın.

ek olarak bu belanın en büyük devası tenis topu. vallahi diyorum. şöyle ki; tenis topunu alın, bir duvarın önüne geçin, topu ağrıyan yerinizde tutun ve ağırlığınızı duvara verin. o noktanın kramp girmiş gibi ağrıması lazım. bu şekilde en az 5 dk bekleyin (komik gibi ama değil). hiçbir kulunç öyle bir seferde geçmiyor. ciddi masaj tedavisi ile 10+ seans gerekiyor. ayrıca sürekli sırt çalıştıran hareketler kulunç oluşmasına engel olabilir.

edit: imla
  • usta bir masör tanıyorsanız hiç uğraşmadan kurtulabileceğiniz; sanılanın aksine kas toplanması değil kasların bir çeşit sıvı toplamasıyla alakalıdır. soğuk çarpmasının kulunç oluşumunda büyük etkisi vardır. ağrısı ise insanı süründürecek ve nefesini kesecek kadar güçlüdür. `kendimden biliyorum`
  • kulunç iğrenç bir şeydir ve farkında olmadan sahip olabilirsiniz.

vücudunuz hareket ederken devamlı bir engele maruz kalıyor gibiyse, hareketleriniz akıp gitmiyorsa nedeni taş gibi kasılıp kalmış kaslar olabilir. kaslar kasıl/gevşe hareketi yaparlar ancak kulunç sahibi kaslar gevşeyemez. bu durumda bu kasların görevlerini diğer kaslar üstlenmeye çalışır ve onlara da aşırı yük biner.

o yüzden özellikle omuzlar ve kürek kemiği çevresi ile beraber koltuk altını taramanızda fayda var. boyun bölgesine kadar uzanan bölgelerde infraspinatus, teres major, deltoid, rhomboid ve trapezeus kaslarınız kulunç oluşturmaya müsait kaslardır. kulunç ısınmadan yapılan sporlar, büro sandalyesinde dallama gibi oturmanız gibi nedenlerden ortaya çıkar. kaslarınız lif lif giden tellerden oluşur ve bu tellerin birbirine dolanması sonucu oradaki kas dolaşımı sekteye uğrar.

kulunçlarla yaşamak yerine bir adet tenis topunu alın. duvara koyup sırtınızda en acıyan yere/kulunç bölgesine bastırın. daireler çizmenize ya da hareket etmenize gerek yok. öylece bekleyin. bir-iki dakika içinde ağrının solmaya başladığını farkedeceksiniz. tebrikler kulunca karşı ilk zaferi kazandınız. tenis topu yerine tırtıklı masaj topu daha da iyi olur. bu tırtıklar kasların arasına girerek birbirine dolanmış kasların daha da kolay açılmasını sağlarlar. yumuşak plastikten oluşan bu toplar corona virüs'ü ya da bayan bireylerin kullandığı tırtıklı vibratörleri anımsatırlar ancak işlevleri muazzamdır.

daha sağlam saldırmak istiyorsanız yere sırt üstü yatıp tenis topu ya da tırtıklı topu kulunç üstüne yerleştirip 1-2 dakika bekleyebilirsiniz. çok kısa sürede büyük gelişme sağlarsınız. saldırının şiddetini arttırmak için bu hamleleri yapmadan önce kuluncun üzerine kas gevşetici krem sürerseniz tadından yenmez.

kulunç kamburluktan dolayı da olur. kafanız öne çok düşüyorsa (cep telefonu falan kullanırken) oradaki kaslara çok yük biner, kasılırlar ama gevşeyemezler. bu hareketlerden kaçının. boynu tam dik tutan aparatlar var. boynuna takıyorsun, boğazlı kazağın boğaz kısmı gibi adeta, gibi kafanı dik yapıyor, çenen öne düşmüyor. kulunç dahil pek çok sorun için birebirdir.

efsanevi rahatsızlık veren kulunçlarım vardı. uzun yıllar sallamadım. sonunda gidip savaş açtığımda ise yaptığım egzersizler sayesinde kulunçlarla beraber ense ve boyun bölgem de rahatlamaya başladığı için yıllardır canımı sıkan kulak çınlaması ve ışığa karşı hassasiyet hatta baş ağrısı problemlerim de kökünden çözüldü. kulunçlar ve çevre kaslardaki kasılmalar oralardan geçen sinirlere de baskı uyguluyormuş meğerse.

kulunçları yok etmek için yapacağınız egzersizler, basit kol germeler falan genel sağlığınıza büyük katkıda bulunur, yaşam kalitenizdeki fark gece ve gündüz kadar olur. esneme hareketlerinden vazgeçmeyin.
  • size her masaj yapmaya yeltenenin "oo abi sende kulunç var yaa.. bunları kırmamız lazım" diye dillendirdiği olay..

bugüne kadar, nedir, ne değildir, nasıl kırılır, kırılmazsa ne olur, gerçekten var mıdır ve dışarıdan anlaşılabilir mi çözebilmiş değilim..
  • duzenli olarak bunyemde yer edinen bir seydi bu meret. 1-2 ayda bir yerlesirdi kurek kemiklerimin arasina. cantadandir, laptoptandir, yastıktandır derken mal gibi 1-2 yil cile cektim.

sonunda sorunu cozdum 5-6 ay once, o sureden beri de bir kere bile tekrarlamadi. sorun evde duzenli olarak oturdugum koltuktaymis; koltuga sirtimi yasladigim bolgeden boyluboyunca bir tahta (herhalde koltugun cercevesini olusturan kenar) geciyor ve ben hep tam buraya yaslaniyormusum. iste bu meret tam da sirtimdaki belli kaslara ve sinirlere her aksam duzenli olarak baski uyguladigi icin bu sıkıntı olusuyomus.

bunu kendi kendime tahmin edip kesfettikten sonra onlemini aldim ve soruna elveda dedim.

siz de bu sorundan muzdaripseniz cevrenize daha dikkatli bakin, sistematik olarak hatali yaptiginiz bir sey var mi? o yanlisligi giderirseniz bu sorundan da kurtulursunuz...
  • bir kere yakalandıktan sonra gerekli tedbirler alınmazsa sürekli tekrarlayan ve hep aynı noktayı vuran kürek kemiği ağrısıdır.
hesabın var mı? giriş yap