• -kur'an değiştirilmiş olabilir mi?
    +hayır.
    -neden?
    +çünkü "değiştirilemez" yazıyor!

ve beyin koşarak ortamı terk eder.
  • nat geo'da izledigim bir belgeselde gecen sozu aktariyorum (ki bunu daha once baska birini soylemistim, bana direk allah'in gavurunun kuran hakkinda dedigine mi inanicam demisti:) )

dunyada en fazla kuran basan ulke suudi arabistan'mis. ve suudi'ler kendi inanis tarzlari ve vahhabiligi olabildigince yaymak icin kendi yorumlarina yakin sekilde kuran'i "duzenliyormus". ben bilmiyorum ama arapca'da harflerinin uzerine konulan kesme isaretine benzer isaretler yazilisin seklini cok degistirmese de anlami oldukca degistirebiliyormus. yani adamlar istedikleri veya kendi islerine gelen sekilde "kucuk dokunuslar" iceren kuranlari basip basip dagitiyormus. diger kuranlarla suudi kuranlari arasinda farklar goz ardi edilemez deniliyordu. zaten kutsal kitaplar yoruma son derece acik. hal boyle iken suudiler hem bunu sonuna kadar kullanip, hem de piyasayi kendi kuranlari ile dolduruyormus. simdi bu kuran buyuk bir ihtimalle turkiye'de cok bulumaz (belki de bulunur ne biliyim) ama dunyanin diger daha fakir ulkelerinde peynir ekmek gibi gidiyor olabilir.

sonucta kimse din iman pesinde degil, herkes olayi kendine en cok cikar saglayacak sekilde yontma pesinde. en cok din iman diyenler, en az din imana uygun yasayanlar. onlar kesin degistirmistir.

edit: aha buldum. bir kismini yanlis hatirliyormusum. https://youtu.be/jpeh9w0nbgo?t=4379
  • cemel vakası sırasında yenildiklerini anlayanların mızraklarının ucuna kuran sayfalarını koyarak kuran'ı hile için kullanmalarını düşündüğümde, bu adamların sonra sünni tarihini oluşturdukları süre boyunca kuran'ı değiştirmediklerine dair hiçbir sebep bulamadım.
  • osman zamanından kalan kuran’ı ilk inen kuran sanmasına mı yoksa topkapı sarayındaki hiçbir dini eşyaya tarihleme yapılmasına müsaade edilmediğini mi bilmemesi daha üzücü bilemediğim yazarları gösteren başlık. bu cehaletle böyle bir tartışmaya gitmek her ülkenin vatandaşının harcı değil, o zaman ver mehteri.

bonus
    (bkz: kuran'ın insan yapısı olduğunun delilleri)
  • tevrat değiştirildi. peki neden kardeşim? musanın ölümünden sonra ezra ve arkadaşları yazarak kitaplastirmistir.

ıncil değiştirildi. aa neden ? ısa öldükten en az 150 200 yıl sonra isa konuşurken yanında bulunanlar öğretilerini kitaplastirmistir. genelde aziz matta, markos, luka ve yuhanna nın yazdıkları esas alınır.

e madem öyle kuranda değiştirildi. peygamber öldükten sonra tasa hurma dallarına kemiklere yazılmış ayetler ebubekir tarafından toplanıyor. hatta ebubekir başta bunu istemiyor ama savaşta hafızlar falan ölmeye başlayınca peygamberin öğretisinin kaybolmasından korkuluyor. hatta ayet olarak kim biliyorsa gelsin anlatsın diye haber salınıyor. böylece iki ayrı kitap yazılıyor. ebubekir ölünce omere o ölünce kızı hafzaya geçiyor. halife osman zamanında yazılan iki kitaptaki vahiyler ve sureler arasındaki farklılıklar bazı karışıklıklara neden oluyor. bu karışıklıklar önlensin diye bir kurul toplanıyor. bu kurulda kitaplar tekrar ele alınıyor. ezberinde olanlar çağırılıyor. düzenlemeler yapılıyor ve eksiklikler düzeltiliyor. böylece bugün okuduğumuz kuran meydana geliyor. mesela ilk kitaplar yazılırken ezberlemiş olanın doğru söylediğini onaylamak için 4 tanık istemişler daha sonra bu sayi 2 olmuş. sonuncusunda bir tanığı yeterli görmüşler. aslında ne hikmettir bütün vahiyleri ezberleyen de yokmuş. ayrıca topkapı sarayında ne var ne yok önce bir karbon testine tutulsun, eğer ki geçerse beylik laflarla atıp tutalım. ebubekir döneminde savaşta hafızlar ölmese ne olurdu diyede merak ediyor insan. bu kitaplastirma kararı tamamen allah ve peygamberden bağımsız alınıyor sonuçta.

özet olarak tevrat ve incil degistirildiyse kuran hayli hayli değiştirilmiştir. ama birinin degismediginden bu derece emin olup diğerlerini her dini muhabbette yauuvv onlar değiştirildi yauuvv demek... kuranın kitaplastirilma süreci de üç aşağı beş yukarı ayrıdır. sadece tevrat ve incile bu kitapları tanrı koruyacak ve bunlar değiştirilemeyecek şeklinde iki cümle eklense iş bitmişti. hatta kuran tek başına okunduğunda hangi emir neden verilmiş anlamsız kalıyor. hadislerle birlikte okumak şart. bunu kime isterseniz sorabilirsiniz çoğu akli basında insan hadisleri reddedemez. bugün yaşanan islam hadis temelli kuran yorumu ile yasanir. e bu hadisler yine peygamber ölümünden en az 200 yıl sonra ortaya çıkmaya başlıyor. e kabul edilen var edilmeyen var. hadisler üzerinde islam ülkeleri ortak bir mutabakata varabilmiş değil. bu iş en son şuraya varıyor. sözlükteki x kişisi mesela işine gelen hadisi alıp yaşamına uygulayarak savunuyor. ışine gelmedi mi eeee bütün hadisler doğru değil ki diyor. halbuki iki hadiste buhariden.

bütün bunları bilip gördükten sonra, kardeşim kitapta bu kitabın allah tarafından korunacağı yazıyor şeklinde döngüsel argüman ile gelecek arkadaşa hiçbir sözüm olmaz.
  • işin komiği allah kelamı değiştirilemez diyen adam tevrat ve incil için değiştirildi der.

sanki bu kitapları millet değiştirince allah duruma uyandı, son gönderdiği kitapta bu bug'ı gidererek değiştirilemeyenini yaptı.
  • hz. osman zamanında yazılan ve altı adet olduğu düşünülen mushaf örneklerinin hiç birinin günümüze ulaşmadığının tespit edildiğini dile getiren tayyar altıkulaç, “zaman içinde yangında yananı olmuş, diğerleri muhtemelen parçalanıp tarihin karanlıklarında yerlerini almıştır. ne yazık ki müslümanlar hz. osman’ın emaneti olan bu mushafları koruyamamışlardır” diyor.

link
  • “kuran değişti mi”sorusu “onu biz koruyacağız,” ayeti varken değişmesinin mümkünatı yoktur” diye cevaplanamaz.ona bakarsanız incil ve tevrat’ta da değiştirilmeyeceğine dair ayetler var.
  • velev ki değişti. o halde yer yüzünde onca farklı mezhep ve tarikat var iken itimat edilen farklı kuranlarda olmalı. ama yok.

kuranın bu özelliği değişmediğine dair ciddi bir emaredir.
  • değiştirilmediğine inanmak ayrı birşey değiştirilmediğini ispatlamak ayrı. şimdi yazılı bir metnin orijinali elde yoksa, siz değiştirildi iddiasındaki insanların iddiasını nasıl çürüteceksiniz. en eski kur'an 8. y.y'a aitmiş, o da tam değil. en eski kur'an
    şimdi şartlar böyleyken sen hadi geçtim kendi içinde olanları, diğer dinlerdeki insanları ya da inanmayanları nasıl ikna edeceksin?
hesabın var mı? giriş yap