• gözümle görsem inanmayacağım yalan haber. kürtlerin maduriyetten ekmek yeme çabası akp'yi geçti artık. yo dostum yoo. hepimiz aynı ülke de yaşıyoruz ve ne olup bittiğini gayet net görüyoruz.
  • kim bilir hangi sebeple atıldı da haklı çıkmak için ailesine böyle bir yalan attı. radikal örgütler ve siyasi oluşumlar içine katılmış olabilir ve ailesine durumu böyle anlatmaktansa "kürtçe konuştum attılar" demiş olabilir. ben de üniversiteyi yurtta okudum, öyle bir dünya yok, ortak mutfakta adamlar son ses kürtçe lilili şarkılar dinleyip kabile danslarını icra edebiliyorlardı, kimse de karışmıyordu.

edit: bahsi geçen kızın konuştuğu kürtçe "biji serok apo" , "her biji kürdistan" tarzı ayrılıkçı siyasi propagandaların sloganları olmasın ?
  • bunun doğru olduğuna ben de inanmıyorum.
    8 kişilik devlet yurdunda kaldım, karşı odamız 8 kürt kızdan oluşuyordu, kendi aralarında kürtçe konuşuyorlardı, yurdun koridorlarında da aynı şekilde kürtçe konuşuyorlardı, çoğu zaman yüksek sesle kürtçe konuşuyorlardı.
    bir kişi de çıkıp "konuşmayın" demedi. bir kişi de çıkıp "konuşuyorlar" demedi.

he mesela bizim yanımızda da birbirleri ile kürtçe konuşuyorlardı, işte o "ayıp" idi.
    kürtçe değil, ortak dil varken çoğunluğun bilmediği hangi dilden konuşulursa konuşulsun, ayıp olurdu, oluyordu da. yine de bir şey demedik.
  • tek tek yazmaya gerek var mı bilmiyorum da yine de yazayım. evet ben de kayseri kyk yurdunda kaldım dört sene. kürtçe konuşana kötü gözle bakmayı bırak önemsenmiyordu bile; kaldı ki yurttan atılsın. allah bilir ne yaptı? terör örgütü propagandası mı yaptı? duvara, dolaba, sağa sola bir şeyler yazarken mi yakalandı?

bu habere inanana saf demem ben. kötü niyetli derim.
  • iddia edildi, öne sürüldü vs. vs. haberciliği. lan adamın en sağlam referansı da diken. daha ne diyeyim.
  • kaldığım "kredi yurtlar kurumu muğla erkek yurdu"nda resmi dilin kürtçe olduğundan bihaber insanların uydurduğu yalan haber.
  • bundan yaklaşık 10 yıl önce kaldığım kyk yurdunu baz aldığımda "hassiktir" çekeceğim haberdir.

2.5 sene kaldım yurtta, yan odamız reislerin odasıyken 1 sene sonra pkklıların odası oldu amk bırak kürtçe konuşmayı. yurtta kalanların zaten yarısından çoğu da kürt'tü; türkçe bilmiyorlardı bile, sınavlara girip kazanması bile mucizeydi.

bak abicim, ben batıda yaşıyorum, bu olayın yaşandığı yere çok yakınım. burada kimse kürtçe konuştu diye kimseye laf etmiyor, etmedi; ama insanlar kendine laf edilmiş gibi hemen horozlanır. "kürdüm ben" diye propaganda yapar, kimse sormamış veya laf atmamış olsa bile. direk kendi kendini ayırıyor bunlar.

ha, sesli konuşuyorsa ve etrafındakileri rahatsız kürtçe ingilizce türkçe farketmez uyarılır o insan. bundan da mağduriyet aramaya gerek yok. ben inanmıyorum olayın bu şekilde yaşandığına, altında illaki başka bir şey vardır. yoksa yurdun yarısından çoğunu boşaltmaları lazım aq.
  • hiç yurt görmemiş, yurt hayatını bilmiyor olsaydık bir ihtimal yerdik ama yemedik. söz konusu arkadaş gerçekten yurttan atılmış olabilir ama sebebinin başka, kürtçe konuşma muhabbetinin de bahane olduğunu düşünüyorum. bir bitmedi şu mağduriyetiniz.

doğuda her gün bir yerlerde bir tuzak patlıyor ve masum insanlar can veriyorken seninki de dert mi heval.
  • (bkz: sedat akbaş)'ın başına gelenlere bakınca ucuz kurtulmuş dediğim kişi
hesabın var mı? giriş yap