• genel gündemle ilgili sokak arası ya da tavla başı sohbetlerinde sıklıkla duyduğumuz bir soru.

- ahaa! dubara!
    - ulen çiçero. amma ballısın ha bugün.
    - hehe öyleyim. abi o değil de allahını seversen bu kürtler ne istiyor?
    - valla anlamıyorum ki kardeşim. ekmeği var suyu var yapabiliyorsa herşeyi var.. senden benden ne farkı var?
    - di mi yaa. ben de anlayamadım.
    - ben ne alabiliyorum da onlar alamıyor kimse de çıkıp söylemiyor.
    - ilginç. aha caaruse!

(bkz: kürtler ne istiyor sorunsalı)
  • üç harfli birşey istemektedirler. örnek vermek gerekirse orta harfi " i " dir.

gerisi yorum ve hayal gücünüze kalmıştır.

detay tanım : türkiyede hayat ekmek iş bulan bir grup insanın isteklerini sorunsala dönüştürüp soru türetme durumuna tekabül eden halin sorunsalıdır.

ncts sevgilerle
  • cevabini merak ettigim soru. kültürel ve siyasi haklar? özerklik? toprak? türkiye topraklarindan koparilmis sehirlerden olma devlet?
  • sistematik bir biçimde öldürülmemek istiyor olabilirler. köylerine kimyasal silah atılmasın istiyor olabilirler. çocuklarının uzuvlarını eteklerinde taşıyarak evlerine dönmek istemiyor olabilirler. türkiye'nin bin ayrı köşesine sürülüp oralarda sersefil yaşamak istemiyor olabilirler. özerkliğe, bağımsızlığa gelene kadar öyle çok minik, önemsiz ayrıntı var ki. mesela yaşam hakkı. yani yaşasalar iyi olur diye düşünüyorlar herhalde.
  • cevabı her kürde göre değişebilecek soru. anlayacağınız tek bir cevabı yoktur ama gündemi takip ettiğim kadarıyla ''bölünmeyelim ama...'' diyen kürtlerin başlıca şunları istiyorlar:

-anayasal güvence altına alınmış eşit kurucu vatandaşlık
    -anadilde eğitim veya çift dillilik
    -gevşek merkezi yönetim (valileri, emniyet müdürlerini vs seçmek gibi)
    -genel af-öcalan'ın serbest bırakılması
    -kürt kolluk kuvveti
    -kendi vergilerini kendi toplamak

gibi..

barış görüşmelerinde ne tartışılıyor o ise tam bir muamma...
  • ırkçılardan hiçbir şey istemiyorlar. zira hak verilmez alınır.

kürtlere bir şeyler 'verdiklerini' iddia edenlerin halk vergisiyle yapılmış marmaray'ı başbakanın lütfu olarak görenlerden farkı yok.

sen kim oluyorsun, kime neyi veriyorsun? bu adam seninle eşit statüde vatandaş değil mi? sana kürtlere bir şeyler verebileceğini düşünme otoritesini kim verdi?
  • cevap veriyorum;
    (bkz: belalarını)
    ee vermek lazım istediklerini.
  • her uluslaşan halk gibi kürtlerde kendi pazarını kontrol için devlet istemektedirler.kalekol filan işin sosudur,beraber yaşamak istiyorsak bunu bir kenara koyup iki uluslu bir model üzerinde düşünmekte fayda vardır bir an evvel.tersden "geç olursa,güç olur"diyelim ve acil olarak artık bazı şeyleri kabul edelim.mesela kürtlerim insan olduğu ile başlayabiliriz.
  • ajdar'ın şarkı söylememesini
hesabın var mı? giriş yap