• ferdi tayfur'un aynı ismi taşıyan albümünün şarkısı. biten bir ilişkiye dair sözleri çok etkileyicidir.

işte o sözler;

seninle kopardık bütün bağları
    herşey bitti artık bil bundan sonra
    kırıldı gönlümün umut dalları
    kendine bir sevgi bul bundan sonra

geçmişi bir düşün yalnız kalırsan
    maziyi hatırla zaman bulursan
    neyleyim sevgilim pişman olursan
    başını taşlara vur bundan sonra

kurtuldum kurtuldum senden böylece
    ibadet başlattım artık her gece
    dualarla böyle mutluyum bence
    tanrıyla aramda aşk bundan sonra

bitmesin isterdim umutlarımız
    bitmesin isterdim duygularımız
    ne çıkar sel olsa gözyaşlarımız
    yeniden başlamak zor bundan sonra

geçmişi bir düşün yalnız kalırsan
    maziyi hatırla zaman bulursusan
    neyleyim sevgilim pişman olursan
    başını taşlara vur bundan sonra

kurtuldum kurtuldum senden böylece
    ibadet başlattım artık her gece
    dualarla böyle mutluyum bence
    tanrıyla aramda aşk bundan sonra
  • (bkz: kurtuldum.com)
  • hikayeli yazmayalı çok olmuş, sevenlerimizi üzmeyelim, zaten sayıları bir ineğin parmakları kadar. kaçtı ineğin parmağı? bak google'a bak, hepimizin hastalığı işte bu "flash" hafızalar.

abimin hafta sonları ve boş vakitlerinde araba teypçisinde çalışıp meslek öğrendiği, patronun verdiği çıkma teybe yaptığı anfi ve marangoz yapımı kolonları çalıştırdığı dönemlerdi. light kolaya şeker koyup mutfak halısının ağzına sıçması da bu döneme denk gelir. ben o zamanlar tekerlekli sandalyedeki rahmetli özgür'ün yedeğiyim, aslında kalecilikten hiç anlamam, forvete koysalar belki bir şeyler yapabilirim ama kale sıfır, kaleyi bulan 10 topun onuna da istisnasız götümü dönüyorum, götümü zıbartanlar gol olmuyor, diğerleri bulgaristandan gelme ladaların altına kaçmak suretiyle gol oluyor. çelimsiz yapım itibariyle araba altına kaçan topu iyi çıkarırım şimdi, yukarda allah var.

yine bir gün kaldırımdan aşağı atlayıp, olmayan topu doksandan çıkarma antremanı yaparken abim balkondan seslendi. ilhan, gel lan buraya! "ulan armut, zaten balkonun altındayım daha nereye geleyim" diyemedim, korktuğumdan falan değil, aklıma gelmedi o zaman, şimdi olsa tıkarım ağzına lafı. daha ferdi tayfur kasetleri için unkapanında kasetçi kasetçi dolaşmadan piyasada olanları aldığı zamanlar. çalıştığı yerin ilerisindeki kasetçiyi tarif etti, git dedi ordan ferdi tayfur'un kurtuldum kasetini al. mesafe bayağı uzak ama mecbur gidicen, o zaman öyle kuş tüyü yastık nerde, bütün yastıklar hakiki yün, nerden bakınırsan bakın 3 kilo çeker. kafama bi tane ekleştirdimi yerimden kalkamıyorum. gittim, kasetlere baktım baktım, kurtuldum yok. kasetçi kızar diye ona da soramıyorum, kesin olmadığını anlayınca çıktım dışarı, az yukarda bir kasetçi daha var, biraz ilerde bir tane daha ama ordan almam gerekse ordan al derdi diyip vardım eve. bir kaç ağza alınmayacak hakaret etti bana, annem devreye girip "sıçarım senin canına, git kasetini kendin al" diyerek olaya noktayı koydu.

abim kasetçiye gitti, kurtuldum diyip çıkardım araba teybindeki ferdi tayfur gülhane konseri kasetini, taktım grup vitamini, tabi yine o zaman çok güzel bir kıza aşık olup müslüm dinlemediğimiz yıllar. light kolayı da nasıl içerler bilmem.
  • youtube'da videonun altındaki yorum yarmıştır: beethoven? yaşasaydı kesin arabasında bu şarkıyı dinlerdi.

bir ferdi tayfur şarkısıdır. ama sadece şarkı değildir.
  • çocukluğumda annemin mutfakta en çok söylediği şarkılardan biri olarak hatırlarım. diğer arabasklere oranla daha çok beğeniyordum sanırım. anneme söyletip aralarda keman taklidi yapıyordum.

kurtuldumk urtuuuuldum nırınınığıım senden böylece nığrınığrınım...
  • ferdi tayfur'un 1982'de çıkardığı albümüne adını veren parça. sevgilimden ayrıldığımdan dilimden hiç düşmezdi bu şarkı.
  • kurtuldum, kurtuldum senden böylece,
    ibadet başlattım artık her gece.
    dualarla böyle mutluyum bence,
    tanrıyla aramda aşk bundan sonra..

sevgiliden ayrılıp tanrıya ve ibadete yönelmeyi konu edinen ferdi tayfur şarkısı.
  • her biten ilişkinin son durağına varınca dinlenen ferdi tayfur şarkısı.
    ne zaman bu şarkıyı dinlesem şu söz gelir aklıma;

"ferdi tayfur dinlemeyen insan çok şey kaybetmiştir, ferdi tayfur dinleyen insan ise zaten herşeyini kaybetmiştir."

neyse sabah namazı yaklaşıyor, vakit tanrı ile aşk yaşama vaktidir...
hesabın var mı? giriş yap