• bunu mantıklı bulanların olması ve bunu belirten entry'lerin sözlükte beğeniliyor olması gerçekten çok garip.

berbere gidiyorsun mesela. tıraş 150 lira. borcumuz nedir diye soruyorsun, 200 diyor. aradaki farkı sorunca "tarağımız, makasımız, fön makinamız" diye sayıp kuver ücreti dese, onu da mantıklı bulacak mısınız?

özel hastanede ameliyat oldun mesela. girişte anlaştınız 100 bin liraya. çıkışta 110 bin lira istiyorlar. fark? "ameliyat malzemelerimizin kuveri". bunu da mantıklı bulalım mı sizce?

taksiye bindik. inerken taksimetre 300 lira gösteriyor ama şoför 350 istiyor. koltuk kumaşlarının kuverini neden hakir görelim ki? hadi onu da mantıklı bulalım.

örnekleri daha da çoğaltmanın alemi yok, özetliyorum:
    sikmek isteyen varsa sıraya geçsin arkadaşlar. hepinizi mantıklı buluyoruz ^^
  • istanbul atasehir watergarden da together diye bir yer var , farklı tirestoranların içinde yar aldığı food court içinde food court gibi bir yer, masalar ortak , kendin alıyorsun vs.. geçenlerde burada bulunan whiteburgerden sipariş vereceğiz, bankoya gittik, dediler siz oturun biz masada sipariş alacağız, dedim kimse yok zaten vereyim buradan , hayır biz gelip masada alacağız, 3 mt ilerdeki masaya oturduk, bu arada oradan bile konuşabiliriz, neyse geldi siparişi aldı, hazır olunca zil çaldı, siparişler çıktı, kızım hemen gitti aldı, yok dediler biz getireceğiz, kızım sinirlendi aldı geldi siparişleri, suyu koymamışlar kalktı suyu aldı tekrar.. hesaba gelince %10 fazla geldi dedim bu be? servis ücreti..neyin servisi dedim, sipariş alıp hamburgeri getirmek için mi bu ücret dedim.. ortada bir servis yok, bir hizmetten bahsetmek imkansız, kasada çalışan adam güya servis yapıyor, adam garson değil, bir yoğunluk olsa yetişmesi mümkün değil… saçma sapan bir uygulama… yapacaksanız zam yapın böyle işlerle uğraştırmayın insanları.. bir daha da gelmem dedim buraya..
  • hiçbir mantığı yoktur bence. kuver almayan işletmede peçete, kürdan, ıslak mendil vb. kullanılmıyor mu sanki? yemek süresince ihtiyacım olan şeylerden neden ekstra ücret isteniyor? "su" denilecekse vermesinler su. susarsam sipariş ederim zaten. hizmet bedeli ise apayrı bir saçmalık. o zaman self servis yap ben alayım yemeğimi!? garson tam olarak işletmenin servis elemanı değil midir neden ben ödüyorum parasını?

işletme dediğin şey zaten kuvere dahil olan şeyleri de çalışan maaşını da elektriği de kirayı da suyu da menüye yansıtır. yemek fiyatlarını buna göre belirler. low cost havayolu firması mi bu işletmeler de her şeye ayrı para istiyor? saçmalık.

bahşişi de saçma buluyorum ayrıca. kimse gelip bize aaa işinizi çok güzel yapmışsınız diye ekstra para vermiyor. ne alaka yani? neden ben yemek yediğim mekanının maaşlı çalışanının cebine para sıkıştırıyorum?
  • #163148413 bak bak hizmetin bedelini ödemek istemiyormuşuz.. kişi başı kuver alıp, en sonda hesabı öderken kuvere de %10 servis ücreti almak neyin nesi? hangi süper zeka esnaf icraati?
  • geçen altı kişi bir restauranta gittik. altın bin beş yüz lira hesap geldi. masada ikram namına hiç şey yoktu. rakının yanına su, buz vs işte istanbul’da işletmelere onu ikramdan sanıyor heralde. neyse yaklaşık beş yüz tl kuver vardı. kredi kartı ödeme yaptık hepimiz adam ödeme yaparken bahşişleri de kredi kartından çekebilirim dedi. ilk defa böyle bir teklif gördüm zaten neyse tamam dedim adam kasaya gitti hesap makinesini aldı kişi başı ne kadar bahşiş vereceğimizi hesapladı. kuverle beraber yaklaşık bin beş yüz tl ekstra hesap verecektik. normalde yapmam ama adama istediği bahşişi vermedim şu kadar çekin dedim. ulan o kadar yemiş içmişiz adamlar bir kahve bile vermemiş bir de üstüne ekstradan bin beş yüz lira para istiyorlar. gözünüzü seveyim bu işleri normalleştirmeyin. insanların hizmetinden memnun kalırsınız istersen üç bin lira bahşiş ver. ama bu ekonomik şartlarda zaten zor dışarı çıkıyoruz, iki dönere bin lira para veriyoruz, bir de üstüne servistir kuverdir geçirtmeyin kendinize. ya da böyle mekanlara gitmemek en iyi çözüm ama hep birileri dolduruyor işte.
  • bir mekana gittiniz yediniz içtiniz. hesap bi geliyor kuver ve servis ücreti eklenmiş. birde üstüne üstlük hesabı getiren sizden bahşiş bekliyor.

kardeşim sen bu mekanı açarken zaten müşteriye hizmet etmek için açmadın mı? menüyü belirlerken elektrik, su, vergi, malzeme gideri, çalıştırdığın eleman maaşlarını, kira giderini vs hesaplayarak belirlemedin mi?

birde ekstradan kuver (masaya koyduğun tabak, çatal, bıçak, limon, tuz, sirke vs. ücreti) ve servis ücreti (size hizmet eden kişilere ödenecek ücret) almanın mantığı nedir?

bahşiş bırakacaksam da bırak bana hizmet eden kişin hizmet kalitesine göre ben belirliyim bahşişi
  • çakallıktır.

işletme açısından mantığı şu bu uygulamanın: menü ücretlerimizi düşük gösterelim, müşteriyi çekelim, düşürdüğümüz kadar fiyatı kuver ve servis ücreti adı altında alırız. yani düpedüz dolandırıcılıktır. menüsünde 100 lira olarak gösterilen bir yiyeceği, 'aa ucuzmuş burada yiyelim' diyen insanları çekip, 120 lira hesap ödetmek nereden bakarsan dolandırıcılıktır.

bu gibi bir durumla karşılaştığınızda öncelikle lisan-ı münasiple bu ücretin yasal olmadığını izah ederek ödemek istemediğinizi bildirin. kabul etmezlerse; eğer işletmenin görünür bir yerinde veya menüsünde bu fiyat kalemleri yer almıyorsa, menünün, fişinizin veya ücreti gösteren kağıdın ve mümkünse işletmenin ürünlerinin bildirildiği kısmın fotoğrafını çekin, bu belgelerle hakem heyetine online olarak başvurun. başka hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan paranızı geri alırsınız. oldu da işletme paranızı vermiyor mu? icraya başvurmak daha çok işinize gelir, bu durumda işletme daha büyük masraf ödeyecektir.
  • bence de saçmalıktır.
    müşteriyi soymaktan başka bir şey değildir.

olması gereken şudur, menüde her şeyin fiyatı yazmalıdır. müşteri yediği, içtiği ne varsa öder ve çıkar. budur olması gereken.

yok kuver ücreti, yok servis ücreti...

bunu talep eden mekanlara gitmemek lazım.
    böyle mekanlara gitmeyerek bu saçmalığı bitirebiliriz ancak.
  • ülkede bir guruh var. her gun biz acaba daha fazla neden skilmiyoruz diye kendi kendine dusunuyor.

sagolsun arkadasımızdan izin aldim. paylasiyorum. lutfen bunu normallestirmeyelim.

görsel
  • kuveri savunan insanların, alışveriş sonrası market fişinde “kasiyer hizmet ücreti” veya “depolama ve raf doldurma ücreti” gördüklerinde ses etme hakları yoktur. aynı şekilde benzin aldıklarında “pompacı hizmet ücreti” gördüklerinde. bu örneklerin sonu gelmez. eğer kuveri savunup kasiyer veya pompacı ücretine karşıysanız, ikiyüzlüsünüz.
hesabın var mı? giriş yap