• çok şükür bir iş buldum düzenli ödüyorum fakat (iş bulmadan önce de bu tip konulara yazdığımı tekrar yazacağım) devletin bu borcu silmesi mümkün değil, silinmesi istendiği sürece hayır cevabı alınır. bence faizlerin silinmesi ve daha küçük taksitler ile ödenmesi gibi seçenekler istenmeli. ancak o zaman destekçi bulunur. şu an silinsin dendiği zaman bir çok insan tepki gösteriyor, biz enayimiyiz niye ödedik diye fakat faiz silinsin daha küçük miktarda taksitle ödensin denildiği zaman insanların karşı çıkacağını sanmıyorum.
  • silinmelidir. yazık bu gençlere yazık! ayrıca ne kadar acımasız insanlar varmış.

ben ödedim, şanslıydım iş buldum bastım parayı kapattım. ya bulamasaydım? aileden 1 kuruş fayda olmayan binlerce genç ya iş bulamazsa?

genç kardeşlerimiz içinde, bunun ne derece bir psikolojik buhran yaratabileceğinin farkında mısınız?
  • bu yukarıdaki eşekliğe alışmış , sırtında semeri olan arkadaş eşşek gibi yaşamaktan hayatın ve insanın gençliğin değerini bilemeyecek kadar gözü kararmış bir kişilik uymayın buna gençler hakkınız insan gibi yaşamak
  • devlet nereden vergi toplasam, kimi nasıl yolsam diye kara kara düşünürken, böyle bir gelir kaynağından asla vazgeçmez. bu işi en azından birkaç yıllığına unutun gençler.
  • biz ödedik siz de ödeyinciler , borç ile okuyanlar ya da ödeyemeyeceğini düşünüp orda burda çalıştığını idda edip kredi almayanlar. farklı bir şehirde okumaya imkanım yoktu puanım iyiydi ama gidemezdim çünkü gitsem de alacağım kyk kredisi de bursu da yetmeyecekti. okuyacağım diye sürünmek de istemedim açıkçası . yaşadığım şehirde özel bir okulda okudum akademik başarı da aldım( devam eden eğitimimde para ödememek ) kyk kredisi de aldım. aklınıza gelebilecek her işi de yaptım ( bulaşık yıkamak, kasiyerlik, garsonluk, komilik, çalıştığım yerlerde tuvalet dahi temizledim) okulumda en son yemekhane yemek ücreti 17 tl di . kyk ve bu çalışmalarına rağmen cok ortalama bir hayat sürdüm. şuan eğitimim devam etmekte ki çoğu dersimi üsten aldım pandemi öncesindeki planım bu son senemi bir işe girip hem de projemi tamamlarım şeklindeydi ancak evdeki hesap çarşıya uymadı; pandemi çıktı, iş bulamadım bulduğum işte de ne yemek ne yolum karşılanmıyordu ki bu da günlük 9 tl yol parası ( toplu taşımadaki korona kapma riskini dahil etmiyorum bile ) + yemek ( her gün gevrek çay yesem ) ortalama 5 tl ediyordu = bu da günde 14 15 tl, haftada 6 gün işe gidiyordum 24*14 = 336 tl bana masraf ekstradan çalışabilmem için ki bu en iyi ihtimalde normal insanlar gibi yemek yiyip içtiğim kısmını dahi hesaba katmıyorum. neyse toparlamak gerekirse geçtiğimiz sene kyk ödememi başlatmışlar ki benim hesabıma göre bu sene mezun olacagım için hazirandan sonra başlamasıydı. faiz işlemiş sıfır tl gelirim var ve ne yapacağımı bilmiyorum. siz ben ödedim sizlerde ödeyinciler insanların bulundukları mevcut veya geçmiş durumlarını bilmeden nasıl böyle acımasızca konuşabiliyorsunuz? onu da gectim tüm bunların olmadıgını varsayalım bir genclik hatasıydı bir gafletti yaptık diyelim siz hic mi hata yapmadınız ? nasıl kalpleriniz bu kadar taş ? biz kötüsünü yaşadık diye başkaları bunları yaşamasın diye çabalamamız gerekirken nasıl bu kadar omurgasız olabiliyorsunuz ?
  • göreceğiz ödüyor muyuz odemiyor muyuz avanak kamiller sizi..
  • en son yapılan yapılanmada borcumu yapılandırıp ödemeye başladım faiz indirimi diye bir şey olmadı; borcun tamamını ödemiş olsaydım bile silinmesinin daha doğru olduğunu düşünüyorum
  • sözlükte bu başlık öyle uzun zamandır tartışılıyor ki, eskiden "borçlar silinsin" diyen adam, borcunu ödemiş. simdi de "çatır çatır yediniz, ödeyin uleeyn"ciler arasındaki yerini almış*
  • silinmemesi gereken borçlardır.
    alan ve almayan arasındaki dengesizlik bozulur. üniversiteye cebinde 5-10 lira ile giden ama kredi almayan öğrenciler de var ve bu onlara haksızlık bence.
    umarım silinmez. borc yiğidin kamçısıdır, çeken öder.
  • 18 bin aldım 26 bin ödeyeceğim, tefeciye düşsek bu kadar faiz koymazdı, bari şu faizin yarısını silseler yahu !
hesabın var mı? giriş yap