• lamy'nin al star kalemine benzeyen ama seri olarak ondan birkaç küçük farklılık taşıyan kalemi.

elinize oturuşu, kapağı arkasına taktığınızdaki dengesi, mürekkebin akışının daha kontrollü olması hep düşünülmüş, endüstriyel bir kalem olduğunu size belli ediyor. lamy'nin safari, vista ve al-star koleksiyonlarının bir üst modeli gibi düşünülebilir. ufak tefek malzeme farklılıkları var. örneğin, safari plastik gövdeyken bu kalem alüminyum. veya al-star da alüminyumken bu kalemin ucu ve kapağı itibariyle ondan ayrılıyor. kesinlikle çok güzel bir kalem. ve benzerlerinin içinde en tercih edeceğim kalem bu olurdu. ha parası biraz fazla örneğin malzemesi birbirine bu kadar yakın olan al-star 250 iken bu kalem 412 lira bu yüzden pek tercih edilmeyebilir sadece edilmezse.

uç yapısı bana bir tık sert geldi. ama bu kötü bir şey değil. kalem gerçekten çok kontrollü. yani günlük her işinizi, her yazınızı onunla yazabilirsiniz. ben ucu çok ince olsun istediğim için pek imza kalemi gibi kullanmıyorum. ef uca sahibim ve herhangi bir 0,5 versatil kalemle yapabileceğim her şeyi bu kalemle yapabiliyorum. hem keyifli hem de resmen yazmaya teşvik ediyor. ama yine ef uç ve bir tık sert geldiği için pek imza kalemi değil. pelikan m150 f uç kalemim de var, ama mesela o tam imza kalemi, esnek uç, yağ gibi kayıyor kırlarda koşan heidi gibisiniz ama bu kalem de beni günlük hayatta o kadar rahat idare edemiyor. üstelik belki benim kalemimin çok eski olmasından dolayı bir tık pelikan elimi yüzümü mürekkep ediyor, lamy'de hiç karşılaşmadım böyle bir şeyle. (tasarım itibariyle lamy ve pelikan'ı karşılaştırmak cem karaca'yla erkin koray'ı karşılaştırmak gibi geliyor bana.)

hayatıma girdiğin günden beri göz bebeğimsin lamy lx.
  • lamy'nin çelik uçlu, pvd kaplı, lazer kesim gövdeli kalem serisi.
    t 10 kartuş ya da z 28 çevirici ile kullanılabiliyor.
    tasarımcısı ise wolfgang fabian.

https://www.lamy.com/…s/press/e13865/index_eng.html
    https://www.lamy.com/eng/b2c/lx/076_rau
  • alüminyum kaplama 4 farklı rengi var. rutenyum, paladyum, gold ve rose gold. kullanırken bir farkı olmamasına rağmen safari ve al star'dan daha pahalılar. uç ve gövdenin kaplamalarından olsa gerek. görünüşleri gerçekten çok güzel.
  • bir adet altın renklisine sahip olduğum dolma kalem. henüz yazı yazmadım ancak kutusuyla beni heyecanlandırıyor.
hesabın var mı? giriş yap