şükela:  tümü | bugün
 • ısparta'nın keçiborlu ilçesindeki kuyucak köyünde 17 kadının birleşerek kurdukları ‘lavanta kokulu köy kadın girişimciler kooperatifi’nin çalışmaları 'gelecek turizmde' projesiyle desteklenmiş.
  bu kooperatifi kurmak için hayvanlarını satmışlar. köylü kadınlara çeşitli eğitimler verilmiş. bazıları evlerini pansiyon haline getirmiş. kadınlar çalışmış, kadınlar konuşmuş, kadınlar üretmiş.
  türkiye'nin lavanta ihtiyacının yüzde 93'ünün üretildiği bir yere insanların gelmesi için, geldiklerinde güzel vakit geçirmeleri için ellerinde ne varsa ortaya koyup çalışmışlar ve çok güzel birşey çıkmış bence ortaya.

  instagramda bakınırken gördüğüm bi fotoğrafın izini sürerken ulaştım bu kadınların güzel ve güçlü ellerinden çıkan bu kooperatif haberine. günün 8 mart olması dolayısı ile de yazmadan edemedim :)

  kutlu olsun kadınlar. ellerinize sağlık.
 • gerçekten de lavanta kokan köydür. köyün girişinde sevimli bir kahvehane vardır ve içinde neşeli amcalar. lavanta tarlaları ise gerçekten etkileyici. güzel fotoğraflar çekmiştim. yaz gelsin yine gideceğim.
 • benzerlerinin artmasını umut ettiğim girişim. türk tarımının şu bitik durumu göz önüne alındığında kooperatifleşme, örgütlenme elzem. böyle bir çabanın kadınlardan gelmesi ise kat kat daha güzel.
 • bunlar böyle arkadaşlar. bir şey okuyup link vermeye zahmet etmezler. illa sağ tıklayıp search for google diyeceğiz.

  https://www.facebook.com/…orlulavantailekalkiniyor/
 • kuyucak köyüdür ama hasat zamanı gidilmezse hiçbir şey kokmamaktadır.
 • son günlerde instagram sayfamı meşgul eden köy.

  takip ettiğim kişiler sözleşmiş gibi arka arkaya fotoğraf paylaşıyorlar.

  çok güzel, gidilip görülmesi gereken bir yer olmuş. düşünenin de emeği geçenin de eline sağlık.
 • benim köyüm baraj suları altında kaldı.

  çocukluğum geçti orada

  aklımda kalan tek şey lavanta ve incir kokusuydu.

  şu an evimde incir ve lavanta kolonyası var her marka modelden aldım ama hiç biri o kokuyu veremedi

  keşke köyüm bende kalsaydı bende kendi çocuklarımı götürseydim oraya.

  şimdi bunu gördüm proje yapmışlar bir köy lavanta kokuyor diye.

  buruk bir gülümseme.

  vardı zaten sular aldı bizden.
 • (bkz: overrated)
 • ısparta'nın keçiborlu ilçesinin kuyucak köyü'dür. lavanta tarlaları o kadar çoktur ki hangisinde gezeceğinizi şaşırırsınız. buram buram lavanta kokusu içinize işler, lavantaların arasındayken sanki bütün yılın stresi çekilir gibi olur, güzeldir.
  temmuzun 1-2. haftası gezip görmek için en ideal zaman sanıyorum. hasat zamanı 25 temmuzda başlıyormuş, hasata yakın lavantaların moru kalmıyor.
 • yaza doğru gidip gördüğüm, gerçekten lavanta kokan köydür. 30'undan 70'ine, pek çok kadının traktör, kamyonet, araba kullandığını görebilirsiniz. konumunu tam olarak hatırlamasam da, bira içilecek güzel manzaralı yerleri var. sizden ricam, çöplerinizi yanınızda götürün. topladığım boş şişelerin üstüne iki lira koyarak bira aldığımı hatırlıyorum.