şükela:  tümü | bugün
 • 17 mayıs 2013 günü istanbul/kadıköy'de kurulmuştur.

  amaçları;

  laz halkının dilini (lazca ve megrelce) ve bütün kültür öğelerini: tarihini, masallarını, destanlarını, edebiyatını, folklorunu, inançlarını ve değer yargılarını; coğrafya, etnografya ve arkeolojilerini; mimari anlayış ve uygulamalarını; gelenek ve göreneklerini; el sanatlarını; geçim kaynaklarını ve üretim şekillerini; aile ve diğer sosyal yapılarını; tabiat ve çevre anlayışlarını ve bu konudaki davranış şekillerini; diğer halklarla ilişkilerini, etkileşimlerini, birlikte yaşama konusundaki bilinç ve pratiğini; insan ve hayvan hakları anlayışlarını; bilim ve teknoloji ile olan ilgilerini ve bunları kullanma alışkanlıklarını; her türlü tüketim anlayışlarını; eğitim, spor ve sanata olan yakınlıklarını; dünya gerçekleri ve çağdaşlık anlayışlarını; çevreyi ve tabiatı bozmama, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakma konularına olan yaklaşımlarını; cemiyetin esasının kadın olduğu gerçeğine olan yakınlığını, kadınlara, çocuklara, engellilere ve yaşlılara pozitif ayrımcılık bilincini; geleneksel laz mutfağını; laz imecelerini ve dayanışma alışkanlıklarını; laz kültürü ile ilgili diğer bütün alanları incelemek, araştırmak ve tanıtmak bütün bunları geliştirmek için projeler üretmek ve bu projelerin uygulanması için çaba göstermektir.

  faaliyet konuları;

  http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/…349_2102708416_n.jpg
  http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/…0349_324422997_n.jpg
  http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/…5349_595423362_n.jpg
  http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/…349_1423954002_n.jpg

  güncel bilgiler almanız için facebook grubu: http://www.facebook.com/groups/lazenstitusu/
 • bir demokratik haktır. lazca unutulmasın, yok olmasın, yaşatılsın diye kurulmuştur.

  devletler, vatandaşlarına haklarını veriyor diye değil, haklarını vermiyor diye bölünüyor.

  şunu anlayın artık.
 • desteklediğim fakat zamanlamasının çok çok yanlış olduğunu düşündüğüm olay. hatta daha da ileri giderek planlanmış olduğunu görmemek için kör olmak gerektiğini düşünüyorum. nasıl ne yapacaklarını şaşırmışlar! nerden bölmeye çalışsak da vursak şu türkleri! kürtçe ile amacımıza ulaşamadık bir de lazcayı deneyelim. sırada çerkesce var ve diğerleri!
  şunu unutuyorlar biz kürtlerle de, lazlarla da, çerkeslerle de, rumlarla da ve tüm etnik halklarla beraber yaşayabiliyoruz.
  hayır, derdiniz nedir yani!
  bölemeyeceğinizi anlatamadık size galiba!
  artık çok zor, gezi ise kapak olmadı mı!
 • internet sitesi: http://www.lazenstitu.com/
 • lazca okur-yazarlığın gelişmesi, lazca yayınların artması, lazca'nın eğitim dili olup yaşaması için çalışıp duranların oluşturduğu sivil enstitü.
  bi dolu güzel insan, gönüllü bir emek ile lazca'nın yaşaması için uğraşıp duruyor, çoktandır lazca ile ilgili çalışmaların odağında duruyor...
  laz enstitüsü isminde facebook sayfalarından takip edilebilirler...
 • skudas lazuri nena
 • çalışmalarını ülke geneline yaymaları gereken enstitü.
 • bu sezon kurulan (2016 / 2017) laz halk müziği çalışmalarını enstitü bünyesinde sürdüren lazika çok sesli korosu şef emine çolak yönetiminde ve nazım kerkez'in piyano eşliğinde 9 soprano, 9 alto, 2 tenor ve 3 bas korist ile 5. sansev istanbul uluslararası çoksesli korolar festivalinde sahne almışlar ve heyamo, adio - kaite, e asiye, cilveloy ve avlaskani cuneli adlı eserlerle renk katmışlardır.