• eğer ileri derece miyopsanız gece uyandığınızda korku dolu anlar yaşamanıza neden olabilecek durumdur.

iki gözü de 4.50 derece miyop olan biri olarak benim için lens kullanmanın tek kötü tarafı gece uyandığımda etrafı görememek. var olan objeleri de başka şeylere benzetip korkmak.

geçen sene, kedim henüz yavruyken birlikte uyuyorduk. çok minik olduğu için "uyurken kesin ezerim ben bunu" diye yanıma almak istemesem de tatlılığına dayanamayıp yine de alıyordum. ama uyurken kendini kaybeden biri olarak da her gece "ezmesem bari" tedirginliğiyle yatıyordum. yine kedimle uyuduğumuz bir gece saçma sapan bir saatte uyandım. yatakta kediyi aradım, yok. sesleniyorum, yok. nevresimin üzerinde bir karaltı gördüm.

"ayy kesin ezdim, bu da kanı!"

korkudan kalbim boğazımda ve kulaklarımda falan atıyor. nevresimi yavaşça kendime doğru çektim, karaltı biraz daha büyüdü.

"ezeli de epey olmuş herhalde, baksana kan nasıl yayılmış."

nevresimi çekiyorum, karaltı büyümeye devam ediyor. kedi hala ortada yok. artık nasıl bir ezmekse ortada hayvandan eser kalmamış diye düşündüğüm sırada aklıma akrep nalan geliyor.

(bkz: akrep nalan'ın köpeğini ezerek öldürmesi)

akrep nalan'ın o dönem çok konuşulduğunu, gazetelere çıktığını hatırlıyorum birden ve ertesi günün manşetlerini atıyorum kafamda:

"uykusunda kedi ezdi!"

"cani anne!"

"bakamayacaksan sahiplenme!"

kedimi ezdiğime ve karaltının da kan olduğuna artık tamamen emin olduktan sonra, ezme işleminin ne zaman gerçekleştiğini öğrenmek üzere elimle yavaşça karaltıya dokundum. buradaki düşüncem de eğer hala sıcaksa olay yeni gerçekleşmiş ve kedi hayatta olabilir, yok eğer soğumuş ve kurumuşsa olay gerçekleşeli çok olmuş deyip kedimin ruhuna fati... yok ayol, ne fatihası. eğer olay olalı çok olmuşsa arkama bile bakmadan topuklamam gerek, çünkü ben o kediyi oradan alamam.

nevresimi elledim, dokusunda hiçbir değişiklik yok. ne sıcaklık, ne ıslaklık, ne kurumuş kanın sertliği. hiçbir şey. elimi biraz daha gezdirdim, yok.

başucumdaki gözlüğü bulup taktım ve...

beyaz nevresim üzerindeki dev mickey mouse sanki olup bitenleri görmüş gibi bana oradan gülümsüyor. benim kan zannettiğim karaltılar meğer mickey'nin kulaklarıymış.

bu nedenle, eğer lens kullanıyorsanız gece uyanıp saçmalamamak için yatak odanızın, nevresimleriniz de dahil, mümkün olduğu kadar sade olmasına dikkat edin. gözlüğünüz de mutlaka başucunuzda olsun.
  • çıkarınca çok fazla göz kaşıntım oluyor. daha yeni kullanmaya başladım 4-5 gündür. sebebi nedir bir şeyi mi yanlış yapıyorum?
  • rahata kavuşmaktır.

gerçekten gözlüğe aşık olan birisiydim. ve kendime fazlasıyla yakıştığını düşüyordum. yani aklımda asla lense geçmek gibi bir fikir yoktu. sonra bir günlüğüne lense ihtiyacım oldu. özel bir gündü, gözlük takmak istemdim. ve hiç zorlanmadan taktım daha ilk sefer olmasına rağmen. o günden sonra tekrar gözlüğe döndüm tabi ki. ama geçenlerde bilmiyorum gözlük o kadar sinirimi bozmaya başladı ki. sürekli kayıp durması, kulaklarımı ağrıtması ve onun yüzden asla elimi kafama dayayıp duramadığım için kendisinden nefret etmeye başladım. ve dedim ki şu aldığım lenslerimi tekrar bi deneyeyim. sonra gerçekten harika olduklarına karar verdim. şuan alışma sürecinde olduğum için sadece biraz batıyor ama en kısa sürede geçeceğine eminim. buradan herkese tavsiye ederim. gerçekten hiçbir dezavantajı yok bence. takması falan son derece kolay.

ayrıca gözlüğe göre daha pahalı olduğunu söylemişler ama ufak bir hesap yaptığımda bir gözlüğü max kullanabilme sürem iki yıl (iki yılın sonunda hep kırıldı benimkiler). ve gözlüğe verdiğim para 1000 lira yaklaşık. gözlük fiyatları o kadar artmış ki anlatamam size. ama iki yılda lense vereceğim para (üç aylık lens) 80 liradan 640 tl. ve kampanyalarla falan belki daha ucuza gelir. kadıköy'de atasun optiğin yakınlarında başka bir optik var adını unuttum şimdi, orası baya ucuz mesela aklınızda bulunsun..
  • bausch lomb marka kullanıyorum çok da memnunum.
  • takmak çıkarmak değil birkaç dakika, birkaç saniye sürer alışınca, kesin bilgi yayalım.

ama bazen öyle unutursun ki...
    6-7 sene önceki bir anımı anlatıyorum, bir optik mağazasında gerçekleşmiştir:

- merhaba, gözlüğüm hazır mı?
    + bakalım hanımefendi, isminiz neydi?
    - pnckhey
    + evet hazır, buyrun. bir deneyin bakalım.
    - aaaa bu ne ya !!!
    + ne oldu hanımefendi?
    - bunu yanlış yapmışsınız, çılgın gibi gösteriyor. ayyhh çok fena gözüm ağrıdı.
    + nasıl olur hanımefendi 4.25 değil miydi? (orada hemen yeniden ölçer camları)
    - evet ama bir sıkıntı var, bu şekilde kabul edemem.
    + ilk defa mı takıyorsunuz?
    - (4.25 miyopum nasıl ilk defa takabilirim...) hayır tabi ki.
    + allah allah, neden böyle oldu ki şimdi...
    -- (mağaza yetkilisi bey gelir) --
    -- nedir problem?
    + bu gözlüğü teslim alamam yanlış yapmışsınız!
    -- (bir gözlüğe bakar bir yüzüme bakar, hafif de gülümser) lens mi var gözünüzde?
    + eveettt ! (ama nasıl bir evet deyiş, tabi ki de var gerizekalı mısın bakışı eşliğinde)
    -- (hiçbir şey demez, sadece gülümser, asıl sen gerizekalısın bakışı eşliğinde)
    + ayyy ne kadar salağım, tabii yaa lensin üstüne gözlük takarsam böyle olur (utanç...)
    -- estağfurullah ne salağı hanımefendi (evet öylesiniz bakışı eşliğinde)

ve mağazadan ayrılış. yaparım arada böyle mallıklar.
  • ilk defa kullanmayı denediğimde iki saatte zorla takıp, o kadar uğraştan sonra batma ve yanma sonucu kıpkırmızı gözlerle yarım saatte çıkartmak için uğraşıp, youtube da bir dakikada takıp çıkaranlara gıcık olmak ve taka çıkara alıştıktan sonra gözlük kullanımına göre çok daha rahat estetik olan bozuk gözlülerin sığınağı
  • kendinizi aynada gözlüksüz görebilme lüksüdür.
  • 2gün uykusuzluk artı 5 saat yol yorgunluğunun üzerine lensimin teki düşmüş bende lens var sanıp göz pınarımı çekeleyip durdum 3 gün kan topladı morardı şişti anneme kör olur muyum diyes sorduğumu hatırlıyorum panikten zkdjldhd
  • beşiktaş'ın yapamadığı şeydir
  • zaman zaman gözünüzün içinde bir yerlerde kaybolup gidebilen canı isteyince geri gelen mucizevi buluş, yine de vazgecilemeyen eylem.

numaram cok da yüksek olmamasına rağmen sanırım bağımlısı oldum. lensim yokken gözlerimi açmak dahi istemiyor bu hayatı olduğu gibi yaşayamıyorum adeta
hesabın var mı? giriş yap