• sentetik tiroid hormonu (yalnız levo- halidir.)
    (bkz: tefor)
    (bkz: levotiron)
  • kullanımı hakkında öneriler / uyarılar:

- tabletler (doktor tarafından başka şekilde önerilmemişse) günde bir kere, aç karnına alınır. zamanlama, genelde kahvaltıdan yarım ya da 1 saat öncedir.
  • - tabletler boğaza ya da yutağa yapışabileceğinden, bir bardak suyla alınmalıdır.
  • - eğer levotiroksini kullanan bebekse, tablet ezilip, 1 - 2 çaykaşığı su ile karıştırılıp verilebilir. yalnız bu yapılan şey, yapıldıktan sonra direkt verilmelidir, saklanmamalı, depolanmamalıdır. yemekle ya da mamayla karıştırılması da tavsiye edilmez.
  • - amerika'da doktorlar düşük bir dozla başlarlar ve tedrici olarak dozu artırırlar; ancak türkiye'de bu durum (en azından benim tarafımdan) görülmemiş, duyulmamıştır. ancak ilerde hormon düzeyleri ve yakınmalara göre ayarlama yapılabilir.
  • - unutulmamalıdır ki, levotiroksin, hipotiroidizmi kontrol eder, tedavi etmez! dolayısıyla doktordan habersiz ilacın kesilmesi önerilmemektedir.
  • doktora ve eczacıya reçeteli ya da reçetesiz kullandığınız ilaçları belirtmeniz yararınıza olur. özellikle aşağıdakilere dikkat:

özellikle amfetamin;
    antikoagülanlar - warfarin;
    antidepresanlar;
    artirit ilaçları;
    aspirin;
    beta blokerler - metoprolol (lopressor, toprol), propranolol (dideral), timolol (blocadren);
    kanser kemoterapi ilaçları;
    diabet (şeker hastalığı) ilaçları ve insülin;
    digoxin;
    östrojen preparatları - oral kontraseptifler (doğum kontrol hapları) ;
    demir preparatları;
    metadon;
    phenytoin (dilantin);
    teofilin;
    ve vitaminler.
  • - antasit ya da gaz giderici kullanıyorsanız, bunlardan 4 saat önce ya da 4 saat sonra ıkullanmanız önerilir.
  • bir de eğer bir dozu atladıysanız, ya da unuttuysanız hatırladığınız anda alın. ancak;
    eğer diğer doza yakınsa unuttuğunuz sozu atlayıp sıradaki dozu alın. iki dozu aynı anda almanız kesinlikle önerilmez.
  • - son olarak, yan etkilerin buraya yazılması placebo etkisi yapar falan sonra insanlar bana kızar. o yüzden yan etkkileri yazmıyorum, ancak normalden farklı bir durum hissettiğinizde, gördüğünüzde doktorunuza danışınız.

ilaçları çocukların ulaşamayacakları, serin ve kuru bir yerde saklayın. banyodan uzak tutmanız önerilir. tarihi geçmiş ilaçları kullanmayınız.

ana kaynak, nih.
hesabın var mı? giriş yap