• kompostosunu sofraya getirdiğimizde kardeşim tarafından "ne lan bu böyle soyulmuş t.şak gibi?" biçiminde tanımladığı tropikal meyve.

tadı çok nefis lan onun!.. t.aşakmış... höh yani.
  • değişik bir meyve. meyvenin kabuğunu soyduğunuzda, beyaz ve görünüşü pek hoş olmayan etli kısmıyla karşılaşılınır, onun altındada oldukça büyük olan çekirdeği vardır. tadı gül suyuna benzer biraz. lezzetlidir.
  • tazesi ulkemizde bulunmasa da surup icinde konserve olarak bulunabilir. gerci cok matah bir sey olmadigindan, agza meyveden cok surup tadi geldiginden bulunmasa da olur bence. cin lokantalarinda meyve istediginizde onunuze bu suruplu konservenin gelme olasiligi yuksektir. bembeyaz eti ve kaygan, tuhaf dokusu kalamari andirir. icindeki kocaman cekirdegi cikarmak icin boydan boya yarildigindan, hafif kukumsu bir goruntusu de yok degildir.
  • kabugu cilege, kabuksuz hali ufak bir sogana, tadi uzume, cekirdegi malta erigi cekirdegine benzeyen, bi turlu kendisi olamayan* cok lezzetli bir meyve.
  • bende rakı yiyormuş hissi uyandıran meyve.ne alaka ben de bilmiyorum ama öyle.anason gibi kokuyor sanki.ya da ben hep bozuğundan çürümüşünden falan yedim.
  • bildiğimiz gül reçeliyle tıpatıp aynı tada sahiptir. yenmese de olur
  • cin'de mevsiminde cok sik tuketilen bir meyve turu. disinda kestaneye benzer bir kabuk vardir, ancak kabugu soydugunuzda icinde yumusak, sulu ve seffaf bir katman vardir super tadi olan. tadi sekerli ve cok lezzetlidir. dis kabugunun rengi yesilden koyu kirmiziya kadar degisir. koyu kirmizi olanlari tavsiye edilir. daha onceki entrylerde, cekirdeginin cok buyuk oldugundan bahsedilse de, bir cok turunun cekirdegi ufaktir ve yemeye uygundur. ozellikle cin'in hainan adasinda yetisen turleri cok cok lezzetlidir.

turk bunyelerde ay cekirdegi etkisi yapar. mevsiminde her aksam eve gelmeden bir kilo alir ve basina oturunca da bitirmeden kalkamazsiniz. afrodizyak etkisini test etmedim, o konuda bir sey soyleyemeyecegim. lakin insanin icinde hafif bir alevlenme yaptigi ve hatta yuksek miktarlarda tuketildiginde yuzde buyuk sivilcelere yol actigi gorulmustur. kisacasi, her ne kadar harika bir meyve olsa da, kararinda tuketilmelidir. mevsimi nisan-temmuz aylari arasidir. turkiye'de nasil yazlari yol kenarlarinda kavun-karpuz sergileri aciliyorsa, guangdong'da da yol kenarlarinda lici tezgahlari acilir her yaz.

narin bir meyve olsa da bir sure buzdolabinda saklanabilir. lakin alir alinmaz tuketilmesi her zaman en uygun olanidir. zaten yemeye baslayinca bitmeden duramayacaksiniz.
  • çin'de yetişen bir meyve. boyut olarak çok kücük ancak agacinin yilda sadece bir kac meyve vermesi sebebiyle cok pahali olan bir meyve. imparator meyvesi olarak biliniyor. yakin zamanda yapilan bir acik arttirmada 18.8 gramlik bir dilimi $67.000dan alici bulmus.*
  • guney afrika'da bolca bulunan ve kilosu tl karsiligi olarak 2-3 milyona tekabul eden meyvadir. corrosive'nin belirttigi gibi aynen musmula tadindadir. yeseniz de olur yemeseniz de. hatta yemeseniz daha iyi olur ancak elbet hikmetinden sual olunmaz, kanserden tutun da kisirliga kadar bir cok derde devadir.
  • martinisi de yapilir bunun.
hesabın var mı? giriş yap