• olur, yaşanır, başa gelir. ağırcak bir yük taşırken ani bir zorlanma, kaslara ansızın yük binmesi, aşırı gerilmesi, ani, sert hareketler liflerin kopmasına vesile olabilir. kötü bir his olur o zaman, çat diye çıt kırılır içinizden bir yerden. bu boyun olur, el-kol olur, bacak olur, baldır olur.

lif kopmamış da aşırı gerilmişse, ağrı hemen değil ama sonradan azar azar kendini gösterir. ve fakat lif koptuktan sonra, o bölgedeki kasların zayıfladığı derhal hissedilir. misal bacaktan, baldırda bir lif kopması olmuşsa, yere basmak, yürümek, ayağı katlamak-bükmek hatta hiçbir hareket yapmadan, bacakları büküp oturmak bile ağrılara sebep olur.

hadiseden hemen sonra, soğuk kompres, buz basmak ağrıyı, sızıyı dindirir. bölgeyi zorlamadan dinlendirdikten sonra, sıcak uygulamak, kan dolaşımını düzenler, kasları rahatlatır, insanın içini ısıtır.

dinlendirmek, yatıp uzanmak ilâzımdır. fırsat bulunup da doktora gidilirse, bir röntgen, mr falan çektirilirse de, olası ciddi problemlere karşı önlem alınmış olur. zararı yoktur, faydası bulunur.

hepimize geçmiş olsun.
  • genelde cem veya berkelerin başına gelen durum. bi mahmut'un süleyman'ın başına gelmez asla.
  • kaslari isindirmadan yapilan spor aktivitelerinde gorulur. ozellikle gerdek gecesinde yapilan gerdek namazi bu gibi problemlerin yasanmamasi icin yapilan vucudu isitma hareketlerinden dir.
  • baktim ki bende 4 - 5 ayda bir tekrarliyor
    yalanciktan yani ama basit bir sorun olsa gerek zira bizim salondaki hoca
    o kadar rahat yaklasik saniyesinde teshis koyabildigine gore
    doktorluk birseyi olmasa gerek;

- hocam sol dizimin arkasi cekiyor yuksek hizda nolmus olabilir ?
    + lifin kopmustur , zorlama , kosma yani , yuruu
    - haaaa e peki , lifim kopmustur ? yuruyeyim ? e peki
  • bunu benim badilerin biri, badi yaparken yaşamıştı.
    adam bildiğiniz body building gurusu, yemesine memesine dikkat eden bir tipti. vücut da tahmin edersiniz ki hayvan gibi olmasa da tişört altından belli olacak şekilde. o vücudu 3 yıl gibi bir sürede yapmıştı.
    bir gün bu arkadaşın kendine göre sol omzuna giden lif koptu.
    doktor en az 6 ay, değil body, bir yere dahil asılmaması konusunda uyardı.
    sonra adam öyle bir inceldi ki, olay bilmesem, verem mi yoksa kanser mi oldu diye dertlenecektim.
    o derece pislik olaylara da sebebiyet veriyor bu.
  • tamamen saçma sapan bir hareket denerken başıma geldi bu durum. sporcuların elini kaldırıp ilk yardım istemesi durumunu bizzat yaşadım o nasıl bir acıdır, nasıl bir sestir. aynı günün akşamı ayağın patlayacak gibi şişmesi muhtemel.

yine de sözlükte yazılanlara bakılırsa şanslı sayılırım şu anda 3 hafta geçti ve çok hafif topallamayla yürüyebiliyorum. sanırım eski haline dönmesi için 2-3 hafta beklemek gerekiyor.

edit : geçmiyor aq 1.5 ay geçti hala ancak yürüyebiliyorum, koşmak için zaman lazım.
  • farkina varmadan da gerceklestirilebilicek bir seymis. mesela ben 4 ay once koparmisim ama fark etmemisim. sonra agrilar vs derken mr'da ortaya cikan nane. ödeme sebep olup insanin agzinin tadini da kaciriyor, ihmale gelmiyor.
  • spor aktivitelerine başlamadan iyice ısınmayınca başa gelmesi muhtemel hadisedir. özellikle halısaha maçlarında meydana gelir. altı ayda veya bir yılda bir maç yapıp sergen yalçın gibi performans sergileme hevesindeki vatandaşların ilk dakikalardaki deparların hemen ardından gelmesi gayet tabidir. diz üstündeki atmalarda, genellikle bıçak saplanması gibi bir acı hissedilir ve adamı yere yıkar..ne zaman kaldıracağı meçhuldür
  • "kasların içindeki incecik nevale" liflerin kopması sonucu oluşan sakatlık. sporcularda sık görülür, pek ciddi bir sakatlıktır..
  • ciddi ciddi kopma sesini sizin ve etrafınızdaki kişilerin duyabileceği durum...eğer tendon ise ilk anda birşey anlamayıp sonrasında elinizi attığınızda bomboş birşeyle karşılaştığınızda anladığınız lanet oluşum.. daha da sonrasında yaklaşık 3 aylık tedavi gerektiriyor..
hesabın var mı? giriş yap