şükela:  tümü | bugün
  • facebook'taki bir iletisine 20 dakika boyunca kimse ''like'' göndermediği için genç bir kızın intihar etmesi gibi sonuçları olabilecek bir internet bağımlılığı türü. (bkz: facebook'ta beğenilme kaygısı/@mele)
  • bonzai bağımlılığı ile yarışır türkiyede.

bir like için zımba gibi delikanlılar ne hallere düşüyor, gördükçe üzülüyorum.

like peşinde harcanan hayatın en güzel zamanları...
  • 4 yıl önce bıraktım. bırakamam sanıyordum ama ben bile bıraktıysam herkes bırakabilir. daha ilk günden etkisini gösteriyor. geç kalmadan siz de bırakın.
    kamu spotu
    like’ın bünyemiz için zararlı olduğunu biliyorsunuz. ne kadar çok like alırsanız bünyenize o kadar çok zararlı. peki like almayı önemsemenin bünyemiz için ne kadar zararlı olduğunu ve like’ları önemsemeden geçirdiğimiz sürede bünyenizin ne kadar sağlıklı hale geldiğini biliyor musunuz?
    son aldığınız like’tan sadece on iki dakika sonra tansiyonunuz, kalp atışınız, ayak ve kol sıcaklığınız normale döner. sekiz saat sonra gerçek dünyanın farkına varmaya başlarsınız(10 yılı geçen tiryakilerde gerçek dünyayı algılama maalesef %100 oranında gerçekleşmez.). yirmi dört saat sonra like’ı bırakmanız nedeniyle yaşadığınız kaygı en yüksek seviyesine ulaşır. ama iki hafta dayanırsanız bu sıkıntılar geçer. 48 saat sonra beyindeki hasar onarılmaya başlar ve id’in etkisinden kurtulan zihinde ego, süperego gibi kişilik unsurları eski halinde işlemeye başlar. ama like’ı bırakma nedeniyle ortaya çıkan kaygı hâlâ yoğundur. 72 saat sonra bünyeniz %100 temizdir. tabii hasarın düzelebilmesi için bu temiz hâli korumanız ve like’lardan kaçmanız gerekir. like’ın olduğu ortamlardan uzak durmalı ve aklınıza like’ı getiren arkadaşlarınızla irtibatı kesmelisiniz. 5. ve 8. günler arasında günde ortalama üç kez like’lanma isteği duyarsınız ama bu isteklerin hiçbiri 3 dakikadan uzun sürmez. iki hafta sonra beyniniz gerçek dünyayı neredeyse hiç like’lanmayan bir insan beyninin yarısı kadar gerçek algılar. 3. aydan itibaren artık gerçek dünyayı normal bir insan kadar algılarsınız. bunun yanında kitap okumaya ayırdığınız süre arttıkça beyin kıvrımlarınız çoğalır ve gerçek dünyayı algılamanız hiç kitap okumayan insanların önüne geçer.
    öyleyse like’ı bırakmak için asla geç değil!