• burada hakan hepcan'a benzettiğim efsane. küçükken biberondan çok süt içmiş zaar.
  • kendisini ronaldo ile karşılaştırırken 2004 yılından bahsedildiğini görünce gülme krizine girdiğim süperstar. bu kadar saçmalanmaz. ki ronaldo'ya bugün sorsalar "hangi dönemi unutmak istersin?" diye, vereceği tek cevap 2004-2007 arası olacaktır. zira o dönemde sirk topçusundan farklı olmayan bir adamdı ronaldo. adam geçerdi, çalım atardı ama üretkenlik namına sıfırın altında bir adamdı. hatta ve hatta alex ferguson'dan yediği ayarlar portekiz'e yol olmuştu. alex ferguson en son basın açıklaması yapıyordu o dönemde "ronaldo 15 golü geçsin ona istediğini alacağım" diye.
    öyle bir dönemdi o dönem.
    gelelim söz konusu avrupa şampiyonası'na. o takımda da 2 gol ile turnuvayı kapatan bir adamdı ronaldo ve takımı için de en önemli oyuncular arasında bile değildi.
    o takımda maniche, rui costa, figo vardı.
    aynı şekilde 2006 dünya kupası'nda da portekiz 3. olurken ronaldo turnuvayı bir tane penaltı golüyle kapatıyordu.
    kendisinin o dönemki futbol zekası, takımı atağa çıkarken hareket yapmak uğruna takımını kontraya uğratacak kadar olan bir adamdı.
    (bkz: 8 temmuz 2006 almanya portekiz maçı)

https://youtu.be/nvzudogvaww?t=37m15s

bütün bunların yanında; messi ise maradona'nın çılgınlıklar yaptığı 2010 dünya kupası'nda bile çeyrek final görmüş, bir sonraki kupada finalde kaybetmiştir. bunu yaparken de kadrosunda dünya'nın en büyük oyuncuları falan yoktu. hele 2010 yılındaki maradona'nın üçlü defans fantezisi sonrası ortaya çıkardığı kadro gelmiş geçmiş en kötü arjantin kadrosu dahi olabilir.
    adam veron'u kadroya alıp, zanetti ve cambiasso'yu almayan bir adamdı.
    saçma sapan bir şekilde neredeyse 1 sene top oynamayan jonas'ı takıma alıyordu.

edit : bir de 2014 dünya kupası'ndaki grubunun ölüm grubu olduğu falan söylenmiş. şu dünya'da gana ve abd'nin bulunduğu grupta abd'ye 90+5'te gol atıp beraberliği kurtaran takımın ve dünya'nın en büyük yıldızının(!) grupta eline almasını ölüm grubu olarak açıklayacak tek adam sözlükteymiş onu da gördük.
  • crossover yaparak gol atmıştır. futbol sahasinda oyle hareket olmaz.
  • bu adamın bu akşam yaptıkları yüzünden cristiano ronaldo hayranlığımı salondaki koltuğun üstüne bırakıp yatağıma gideceğim birazdan.

sabah yine alırım ordan ben vazgeçmem apaçiden ama yok arkadaş bu gece için konu kapanmıştır..

doğru futbola ne hacet
  • ulan bu adamın bu gün attığı golleri görüp, kariyerini görüp hala "xavi-iniesta olmasaydı hiçti yeaaa" diyenleri ıslak odunla dövmek gerek. gözünü siktiğimin salağı bu adamı canlı izlediğin için şükredeceğin yerde beyinsizce konuşarak futboldan anlamadığını niye ifşa ediyorsun. insan gerizekalı olduğunu açık açık paragraflarca yazmak için uğraşır mı salak herif.

ulan bu adam bizim pes serilerinde yapamadığımız fantezileri dünyanın en iyi takımlarına karşı, mahallede top oynar gibi yapıyor ve hepsini yeteneğiyle ve inanılmaz futbol zekası ile yapıyor. ve malesef böyle futbolcular 20 yılda bir geliyor en son gelen brezilyalı ronaldo idi ondan önce maradona ve pele idi. emin ol 20 sene sonra göreceğin en iyi futbolcular. ivan drago gibi makine üretimi sadece kas gücüne dayalı sıfır estetikli bale gibi futbolcular olacaktır.

dünya futbol tarihinde insanın yüreğini hoplatan yıldız sayısı bir elin parmaklarını geçmemişken bu futbolcuların en iyisini izleme şansına sahipsin. sus ve tadını çıkar, tabi gerizekalı değilsen.
  • "maradona zaman zaman maradona oluyordu, messi ise her gün maradona." - jorge valdano
  • "messi'nin maclarini bu millete bedava izlettirecegiz" - chp secim vaadi!
  • ikinci golden sonra atılması gerekiyordu ama atılmadı, hakeme dua etsin. adamın belini kırdı. sağlığa kasıt ise al sana sağlığa kasıt, adam daha ne yapsın atılmak için. rövanşa çıkmasın bence. boateng'ten uzakta top tepsin ya da.

kast > kasıt
  • uçarak bile top süremeyen sıradan arjantinli futbolcu. neyini bu kadar övüyorsunuz anlamıyorum.
  • pardon ama gelmiş geçmiş en iyi futbolcudur. maradona'yı yaşmdan dolayı kaçırdım ama hakkında çok belgesel izledim, eski dünya kupalarını çok araştıran biriyim, futbol tarihine de ilgiliyimdir ve diyorum ki messi maradona'dan daha iyi futbolcudur. daha efsane midir onu bilemem çünkü maradona'nın popüleritesinin nedeni çok iyi futbolcu olması değil efsane olması, yani saha dışındaki hal ve hareketleriyle de dönemi etkilemesi. hatta socrates dergisi'nin ilk sayısında bunla ilgili bölüm vardı okuyanlar ne demek istediğimi anlar. maradona evet çok büyük futbolcuydu ve saha dışında bir efsane ve liderdi ama futbolculuğu messi kadar iyi değildi.

zidane'a gelirsek onu daha fazla izleyebildim. zidane çok zeki bir futbolcu. belki de en zekilerden biri ve yeteneği de gayet iyi ama bence messi'den bir tık aşağıda. messi gerek oyun tarzı, gerek gol ve bence özellikle asist sayısı aynı zamanda da oynarken gözlerinin içinin gülmesiyle zidane'dan daha iyidir.

gerçek ronaldo ise çok iyi bir forvettir, santrafor olarak belki de tarihin en iyilerindendir ama messi sadece bir forvet değil yeri geldiğinde orta sahanın gerisinden pozisyon başlatıp sonunda gol atan birisi.

ronaldinho'da düşüncelerim biraz karışık. ızlemesi çok zevkli evet ama futbolu ciddiye almıyormuş gibi bir havası var ve pek istikrarlı değil. aynı zamanda oldukça şovmen ve kişisel olarak o tarz futbolculardan pek haz etmiyorum.

cristiano ronaldo ise fiziksel ve mental olarak çok üst düzey ama yetenek olarak bu üstte yazdıklarımdan geride bir futbolcu. tabi yeteneksiz anlamı çıkmıyor buradan ama bugün messi'nin attığı aşırtma golünü rahat rahat atamaz.

benim için sıralama yaklaşık şöyle oludu
    1 messi
    2 zidane
    3 maradona
    4 brezilyalı ronaldo
    5 c ronaldo
hesabın var mı? giriş yap