• genellikle siyah renkte, şerit jelibon şeklindedir ve tadı anasona benzer.
  • (bkz: licorice)*
  • cikolata sanip agziniza atarsaniz kotu bir ilk tecrube yasarsiniz kendisi ile. avustralya'dayken beni sazanlamis iki seyden biridir. bunun gibi bir de vegemite'i sokella sanip kasiklamaya calismistim ki o daha bir travmatik deneyim olmustu. fakat ikisine de alisinca bagimlisi olabilirsiniz. hatta turkiye'de fellik fellik ararsiniz. satildigi mekanlarda tekel bayi kokusu vardir.
  • azelia banks isimli hanımcağızın şarkısı:
    http://www.youtube.com/watch?v=zlwrhnygwcc
  • azealia banks'in ne yapmaya çalıştığını yine anlayamadığınız klipli şarkı.
  • (bkz: salmiak)
  • italya'da icecegi olan hede. zamaninda "ay ne bu acaba degisik bir sey guzel midir ki e italyan yaptiysa guzeldir" diye alip ilk yudumumu puskurtmustum. allah onlari kahretsin. nasil igrenc birseydir liquirizia. boktan bok bir tadi var. kopekler sicsin icine.

(bkz: chinotto)
  • finlandiya'nın kendine has tuzlu tatlısı. ilk deneyecekler hayal kırıklığına uğramamak için panda'nın lakupala'sını deneyebilirler. innanılmaz lezizdir.
  • finlandiyada oldukça meşhurdur. salmiakki derler buna ve her şeyde kullanırlar. salmiakki jelibon, salmiakki ice cream, salmiakki vodka, ... aşırı severler finler bu zımbırtıyı. ben de bir gün merak ettim deneyeyim dedim, denemez olaydım. kokusu anasona benzeyen tadı anason gibi başlayan ama sonra bir boka benzemeyen bitirmeye yakın kusayazılan iğrenç bir yiyecek. finli iş arkadaşlarım yemekhanede salmiakki’li dondurma görünce kendilerinden geçiyor sevinçten. yüzleri simsiyah olana kadar gömülüyorlar dondurmaya.
    damak tadı amonium chloride’e yatkın olmayan bireyler için rezil olabiliyormuş. ama alıştıktan sonra müptezeli olursun diyorlar. aman kalsın diyorum.
  • yabancılar şalgam suyunu denediklerinde hani yüzlerinde “böyle bir şeyi insan evladı neden içer” şeklinde bir ifade belirir ya, ha işte o duyguyu anlamamıza neden olan ve bizlere yaşatan, iskandinav ülkelerinde yaygın tüketilen şekerimsi...
hesabın var mı? giriş yap