• t, x olarak bitiyor.
  • --- spoiler ---

eh be insafsızlar! şu charles'ın ölümüne kaç filmde daha üzüleceğiz? içimiz yandı, kuruduk, yeter artık.

--- spoiler ---
  • 137 dakikalık, 2016 yapımı film.

9 / 10.

97.000.000 dolares bütçeli logan, gerçekten epik ve etkileyi bir iş olmuş. james mangold'un stili gerçekten - bu sefer - dikkat çekici ve fazlasıyla "dolu". hugh jackman ise en sıkı performanslarından birini çıkarıyor, tadı uzun süre zihinlerde kalacaktır. ona eşlik eden dafne keen ve patrick stewart de iyiydi.

marvel işlerinden kısmen sıkılmaya ve bunalmaya başlamış olmam sebebi ile çekinerek yaklaşsam da, fazlası ile tatmin edici buldum. henüz vizyondayken kesinlikle kaçırılmamalı. sanırım "action, drama, sci-fi" son yıllarda "eser miktarda" örnekte bu kadar güzel harmanlanabilmiştir, özellikle de marvel dünyasında...

her eve imdb
  • dağılmış bir x- men ailesini işliyor film. çökmüş durumdaki logan, charles ve caliban'ın berbat hayatları, feci sonla bitince izleyiciyi üzüyor. filmdeki mutant çocuklar ise umudu simgeliyor. filmde konu bütünlüğü yok. film kendinden beklenileni veremiyor. mantık hataları var. tabi yine de x-men hatrına izlenir.
  • "yine yaşlandım tribine soktun kardeş " dedirten filmdir. ey gidi profesör, ey gidi wolverine. bu hallerde de mi görecektik sizi? oysa ben bu halleriniz, çizgi romanlarda olur sanırdım.

--- spoiler ---

logan'ı gördüğüm her sahne resmen acı verdi. ingilizceyi öğrenmeye başladığımdan beri x-men çizgi romanlarıyla büyüdüm ben. wolverine , her zaman ve hala benim için idol olmuştur. bir devrin sonunu izledik resmen. hugh jackman artık yok, wolverine artık bir kız çocuğuna kaldı. malesef gelecek nesillerin şansızlığı olacak bu. o soktumun adamantiumunu o bünyeye zerk eden , umarım akp dönemi türkiye'sinde yaşar gibi yaşarsın öbür dünyada. hakan şükür futbolu bıraktığında hissettiğim duyguları tekrar yaşadım resmen. hayat acımasız. süper kahramanlar aleminde bile rahat yok. hoşçakal wolverine.
    --- spoiler ---
  • süper kahraman filmleriydi, fantastik filmlerdi falan pek seven bir adam değilimdir. ancak biraz arkadaş zoruyla biraz da çocukluk günlerine özlem duyduğum için bu filme gitmeye karar verdim. yorumlara bakınca da biraz fazla beklentiye kapılmışım. açıkçası beklediğim kadar güzel çıkmadı ama sanırım bu durum biraz beklentiyi yüksek tutmamla ilgili. hiçbir yoruma bakmadan izleseydim kesinlikle hoşuma giderdi.

hugh jackman yaşlandı, biz büyüdük. bir devir sona erdi. filmin sonunda hüzünlenmemek elde değil.
  • ***** spoiler olması muhtemel *****

sadece bir sinema filmi gözüyle bakıldığında insanı tatmin etmiyor belkide ama ben olaya farklı bakıyorum. aksiyonun, heyecanın ötesinde son bir geçiş töreni izlemek için gitmiştim filme. ve ben beklentimi fazlasıyla aldım. senaryo, çok ince işlenmiş veya çok etkileyici olmayabilir ama bu filmi kötü yapmıyor. şaka maka bir neslin etkisi altında kaldığı karakterin bizleri selamlamasına tanıklık ediyoruz. son sahnedeki hac işareti ne alaka diye düşünürken, bir anda o küçük düzeltme ve serinin efsane bir şekilde noktalanması beni fazlasıyla etkiledi. bu lotr serisinde ent'lerin isengard'a girerken ki durumu gibiydi. ağaçsakal'ın da dediği gibi ent'lerin son geçişi... bu da wolverin'inkiydi..

***** spoiler olması muhtemel *****
  • kötü film. baya bir sıradan, hiçbir özel tarafı yok. imdb'deki 8.5'lik puanını anlamdırmak mümkün değil. bu film wolverine, çizgi roman uyarlaması gibi özellikleri olmadan ve tamamen isimsiz bir film olarak vizyona girseydi puanı maksimum 7 olurdu. başka bir salak geek abartması denebilir.

gerçi doctor strange'in 7.7, deadpool'un 8.1 puana sahip olduğu bu enteresan evrenden çok da bir şey beklememek lazım herhalde.
  • so this is what it feels like sahnesinin hepimizi bu kadar vurması aslında biraz da şu yüzden bence, logan hayatı boyunca hiç bir zaman duygusallığı kabul etmemiş ve konuşmalar ya da hissiyat duygusala bağladığı an ya konuşmayı sonlandıran ya ortamı terkeden bir tip, örneğin filmde xavier'in logan'a halen bir aile kurabilirsin şeklinde serzenişte bulunduğu sahnede logan'ın hemen muhabbeti bitirip ortamdan uzaklaşması buna güzel bir örnek.. hayatı boyunca bir an bile duygusal bir yanı olduğunu kabul etmemiş ve doğası gereği bundan uzak kalmış bir mutantın ömrünün bitmesine artık 10 saniye kala kalkanlarını indirmesi ve ölüyor olmayı bile umursamadan, aslında sevilmenin ne kadar güzel bir duygu olduğunun farkına varması ve hepimizin içten içe aslında ömrü boyunca belki sevilmeyi istedi ama hiç bir zaman itiraf edemedi hissiyatımız bizi bu sahnede bu kadar vurdu.

bu arada yanımda oturan iki tane ergen piçin bu sahnede "aman gözlerim doldu nası ağlıyorum hahahah" diye zırlamaları beni çok sinirlendirdi, amına koduğumun ergenleri sinema perdesindeki belki de en iyi çizgi roman uyarlamasının en damar sahnesinde bile makara yapacaksanız, sizi sarmıyorsa, ne işiniz var logan'da siktirip gidip recep ivedik izleyeydiniz amına kodumun piçleri sizi, neyse sonra film çıkışı başka bir mevzudan bu piçlere kaydım da rahatladım.
  • geçen gün istemeyerek bu filme bilet aldım. ben beğenmedim. dram filmi gibi bir marvel filmi çekmiş adamlar. filmin sonunda "ağladım yiaa" diyenleri anlamıyorum.
    --- spoiler ---

adam kızıyla mutlu mesut sonsuza kadar yaşayacak mı sandınız?
    --- spoiler ---
    son zamanlarda izlediğim en kötü film. film sırasında bir ara uyukluyordum sanırım.
hesabın var mı? giriş yap