• fiyatı öküz gibi artmıştır. zamanında almayanlar ağlıyor*. şöyle ki, gran turismo 5 çıktığında 90$'a alınabilirken şu an fiyatı 150$ civarında gezmekte.
  • oyun zevkini ikiye katlayan alettir. bunu almadan önce gran turismo'daki bazı etkinlikleri joystick'le geçemeyen ben, direksiyon sayesinde altınları kapmışımdır. ancak 4 saatlik endurance yarışlarından sonra falan adam hakikaten dayak yemişe dönüyor. bir de oyun içinde fren basıncı, çekiş kontolü gibi ayarlarla oynayıp bunların tur zamanlarına yansımasını görmek bir sürat sevdalısı için hakikaten büyük zevkler.
  • üç aylık arayış ve piyasada bulunamayışı sonrasında nihayet bugün itibariyle hepsiburada.com'dan 278 tl'ye üstelik kredi kartına göre 12 aya kadar sıfır faiz avantajı ile bulunabilmiş olan settir. şubatta (kendime) eşimden onaylı olarak (ki burası mühimdir) evlilik yıldönümü hediyesi olarak almaya karar vermişken aradan geçen üç aylık zaman zarfında sıfırı bulunamamış, piyasada ikinci elleri 250 tl'ye satılırken görülmüş ve bu süreç şahsımın ömrünü yemiştir.
  • geçen sene vatan bilgisayar'ın cevizlibağ şubesinden net 225 tl ye aldığım, geçen gün tekrar aynı yerde 310tl ye satıldığını gördüğüm ps3/pc direksiyonu. kaliteli malzemeye sahip, logitech g25/g27 için en iyi alternatif olarak görmekteyim şahsen. hem playstation hem de pc'lerde kullanılabilirliği ayrı bir güzellik katıyor cihaza. 900 derece dönebilen direksiyon simidi ile özellikle live for speed (lfs) gibi simülasyon tabanlı oyunlarda gerçeğe yakın oyun keyfi sunuyor.

özellikle lfs için yorum yapmak gerekirse, aldığım günden beri ürünü fazlasıyla sert ve acımasız bir şekilde kullanmama karşın en ufak bir kalibrasyon sorunu, direksiyon merkez boşluğu veya diğer benzer hasarlar hiç bir şekilde oluşmadı. hatta forcefeedback motorlarının sağladığı güç hala ilk günküne özdeş denebilir.

logitech dfgt'nin, g25 ve g27'ye göre olan en büyük eksiklikleri debriyaj pedalının ve manuel vites kolunun olmamasıdır. bunun dışında malzeme kalitesi yine oldukça yüksek bir üründür.

eğer gidip de en aşağı 500-600 tl g25 e, hatta 700-800 tl'yi de g27'ye vermek istemiyorsanız en temiz alternatif dfgt gibi duruyor...
  • http://en.wikipedia.org/…/logitech_driving_force_gt adresinde de görüleceği üzere kendisi ile en çok uyumlu oyunu barındıran sistem playstation 2. emektarı rafından çıkartıp gran turismo 3 oynatmıştır bana.
  • çok uygun fiyata sahip olduğum harikulade direksiyon sistemi. direksiyon 900 derece ve direksiyonda 0(sıfır) boşluk var. eğer driver'ı nı da yüklerseniz oyuna özel programlayabiliyorsunuz ve nefis yarışlar çıkartabilirsiniz.
  • hayatımda yaptığım en iyi alışveriş. geçen yıl 130 tl'ye almıştım. şimdiki fiyatlara bakıyorum da altın gibi bi şey herhalde bu direksiyon. ancak on bin liralık keyif verdi şu güne kadar abartmıyorum. shift 2 ve dirt 3'te bütün asistleri kapattıktan sonra yarışlar bitene kadar terliyorum ellerim kaskatı kesiliyo direksiyonu sıkmaktan. bu bile böyleyse debriyajlı ve gerçek vites kutusu yollarına sahip bir g27 insana neler yapar acaba.
  • sıralı vites sistemi, hassas gaz ve fren pedalları ve oldukça gelişmiş force feedback özellikleriyle günümüz oyunları için gayet yeterli olan ve severek kullandığım alettir. henüz debriyaj destekleyen oyunlar pek bulunmadığı ve manuel vites sisteminin f1, gran turismo gibi oyunlarda hantal kalması gibi nedenlerden ötürü abisi g27'den aşağı kalır yönü neredeyse yoktur.

g27 fanları için söylüyorum direksiyon arkası vites değiştirme kulakları gayet iş görür durumdadır ve gran turismo'da hiçbir* super sport araç orjinalinde de manuel vites değildir. tam olarak simülasyon kategorisine sokulabilecek elle tutulur bir kaç oyunda sizi aracın şoförü gibi hissettirebilmesinin yanında grid, dirt serisi, f1 serisi gibi yarı arcade yarı simülasyon oyunlarda da eğlenceyi garanti ediyor. bu alet yüzünden 5 saat durmadan grid oynadığımı bilirim; artık kollarım ve gaz ver-çek yapmaktan ayağım kasıldığı için bırakmıştım. *
  • gerek bilgisayarda, gerekse playstation'da deneyimlediğim üzere fiyat performans canavarı bir makinadır kendileri. gerçeklik hissi, ürün malzeme kalitesi, yazılım desteği ve kolay kullanımı başka çok az ürünle mukayese edilebilir. daha önce snopy, kontörland gibi markaların direksiyon setlerini kullanmış biri olarak, driving force gt'nin kat be kat iyi bir ürün olduğunu söyleyebilirim. formula 1, tır simülasyonu (euro truck simulator serileri), need for speed serileri gibi farklı segmentteki oyunlarda harika bir oyun deneyimi yaşatıyor.
  • geçen günlerde bir alışveriş merkezinden* aldığım ve arabayla eve geri dönerken "lan 330 lira da versek şu pedallar ve direksiyon arabalardaki kadar olmuyor; en ufak hareketini hissedecek kadar hassas olamıyor, dokunduğun anda tepki vermiyor" diyen şahsımı çok ağır bir şekilde göt eden direksiyon.

zaten önceden yazılmış ama biliyorum ki benim gibi yazılanları okuyup, ne kadar çok kişi aynı özelliğinden bahsederse o kadar ikna olan kişiler için ben de bir kez daha yazıyorum. yazılım, usb girişini taktıktan sonra buradan yüklemeler(downloads) sekmesi aracılığı ile rahatlıkla indirip kurulabilir. basit kalibrasyon ayarları, direksiyon açıları, force feedback seçenekleri gibi seçenekleri özelleştirebilip belli oyunlara o oyun ile ilgili profil açılarak uygulanabilir. aynı zamanda detaylı bilgi için [forum.donanimhaber.com/m_45741505/tm.htm şu] forum sayfasına da bakılabilir.

kişisel notlar: bu oyunu şimdilik euro truck simulator 2 ve f1 2013'te denedim. ets 2 simülasyon da olsa çok yüksek bir sürüş kalitesi gerektirmediğinden yorum yapılamaz ama direksiyon ayarlarının oyuna etkisi direkt olarak görülebilir.

f1 2013 oyunu ise yarı arcade yarı simülasyon tarzında bir oyun olmasına rağmen direksiyon sayesinde çok tatmin edici düzeylerde oynanabiliyor. bu oyunda bile bu kadar gerçekçi hissettirebiliyorsa tamamen özelleşmiş rfactor, iracing, lfs gibi oyunlarda neler yapabileceğini tahmin bile edemiyorum.

simülasyon tarzı** deneyimden sonra gelen edit: dtm experience oyununun demosunu denedim, inanılmaz. her hareketi hissediyor, kesinlikle daha iyisini düşünemezdim.
hesabın var mı? giriş yap