• uzay mekiğini andıran mekanik oyuncu klavyesi.
    http://gaming.logitech.com/…gb-gaming-keyboard-g910
  • g710+'ı bozabilirsem muhtemelen alacağım klavye.
    gerçi kedim her gün üzerinde çalışıyor, ama yakın zamanda olası görünmüyor.
  • incelemesinde key = tuş, switch = anahtar şeklinde çeviri yapılmış ürün. o anahtar dedikleri de muhtemelen devre anahtarı manasında kullanılan olmalıdır.
  • logitech'in ürettiği en dandik klavyedir, beğenenler kesinlikle son kullanıcı bile değil, bildiğin şuursuz kullanıcıdır, tuş şekilleri (keycap) rezalet ötesi, oyunlarda tuşlar arasında parmaklarınızı kaydıramıyorsunuz, özellikle fps oyunlarda rezalet ötesi bir klavye, full plastik ve , bileklik kısmı rezalet , şekil yapayım derken iyice sıçmışlar, son olarak kendisine ait romer-g denen boktan kullanıyor, kesinlikle mekanik klavye hissi yok.
  • henüz gördüğüm kadarı ile türkiye'de türkçe layout'u olmayan klavye. açıkcası tuş yapısı benim oldukça hoşuma gitti zira özellikle fps oyunlarında sık kullanılan wasd tuşları farklı şekilde tasarlanmış ayırt edilebilir olması adına. yazı yazmak için pek konforlu bir klavye olmasa da oyun amaçlı kullanımda şuanda piyasadaki en iyi klavyelerden birisi, hatta razer blackwidow'u falan gömer benim gözümde. romer-g tuşları için biraz araştırdığımda genel yorum cherry switch'lerden daha hızlı tepki verdiği yönünde fakat tabii ki bir oyuncuyu sakinleştirecek toklukta sesi yok, hissiyatı da biraz garip. tuş sesleri cherry mx brown'a benziyor biraz, ses olarak hoş ama blue'daki kadar çatır çutur tuş sesi gelmiyor. gece oyun oynayan, evdekileri rahatsız etmek istemeyen biri iseniz aslında güzel bu açıdan. tuşların içerisindeki yaylarda zamanla gıcırdama olur mu onu da merak etmiyor değilim.

artık çoğu üst model gamer klavyede olduğu gibi ışıklandırmaları pavyondan hallice bu arada. dalga efekti, sırayla renk değiştirme gibi özelliklerin yanında sadece istediğiniz tuşları istediğiniz renkte de aydınlatabiliyorsunuz. hatta biraz programlama kapasitesine sahipseniz daha fazlasını da yapmak mümkün. mesela wow oynuyorsunuz 1 - 6 arasına skill'leri koydunuz diyelim; tuşları programladınız skill aktif iken yeşil, bastığınızda mavi, cooldown süresinde kırmızı yanabiliyor. veya zevkinize göre çok daha farklı programlamalar da yapabilmek mümkün. ayrıca yazılımı sağolsun açtığınız oyunu tanıyıp ona uygun profile (makro, ışıklandırma vs.) otomatik geçiş yapabiliyor. kullanım açısından da baya rahat logitech gaming software.

arx control olayı baya yenilikçi fakat arx ünitesinden şarj edememek kötü zira cayır cayır bataryayı yiyor. evdeki eski iphone'u koydum gayet hoş oldu. şimdilik çok bir işe yaramıyor, bilgisayarınızın cpu - ram - gpu gibi değerlerini takip edebiliyorsunuz fakat ışıklardaki programlama olayı burada da geçerli. isterseniz kendi programınızı yazıp mesela lol oynarken minion, kda, hp/mana gibi istatistikleri de buradan takip edebilmeniz mümkün.
  • şu an kullandığım klavye. uzun zaman boyunca mekanik klavye kullanmak isteyen bir insan olarak, para bandı yüzünden bir süre birikim yapmak suretiyle edinebildim birkaç ay önce. mekanik klavyenin sesi bile yeterli bir şey benim için. mevzu bahsi geçen bu modelin ses açısından diğerlerine nazaran biraz geride kaldığını söyleyebiliriz. keza piyasa da ki bir çok modele göre daha "sessiz" bir mekanik klavye. açıkçası ilk duyduğum zaman bunu biraz üzülmüştüm fakat hala o istenilen sesi veriyor. yeterli düzeyde. tepki süresi, kullanımı oldukça rahat. her ne kadar türkçe harf dizilimine sahip olmasa da kullanım açısından zaten aşina iseniz optimizasyonu var olduğu sürece sıkıntı çekmezsiniz. tavsiye ederim kısaca.
  • anladığım kadarıyla logitech geri bildirimlerden dolayı 2 değişiklik yapmış. çünkü bana gelen klavye ile ilk çıkan klavye arasında farklılıklar var. yani şu an piyasada bu klavyenin iki versiyonu var sanıyorum.

birincisi tuşlar şu fotoğraftaki gibi çıkıntılı değil. bununla ilgili bir kaç sıkıntı okumuştum. tuşlar arasında gezerken parmağın takılması gibi.. bana gelen klavyenin tuşları klasik olarak hafif iç bükey şekilde.

ikincisi de bilek desteği. yine bilek desteğinin sadece sol eli desteklemesi, simetrik olmaması şikayetleri vardı. bendeki klavyede ise şöyle.

edit: sağolsun eldrun uyardı. bendeki klavyenin modeli spark değil spectrum. dolayısı ile yukarıdaki bilgiler kısmen doğru. spark modeline olan tepkilerden ötürü spectrum modelini bu şekilde yapmışlar.

spark spectrum
  • güncellenen logitech g910 orion spectrum modeli ile saçma tuşları ve asimetrik destekliği düzeltilmiş, romer-g switch kullanan mekanik klavye.
  • arx control olayı çok iyi düşünülmüş ancak uygulamaya geçince sınıfta kalıyor. ilk olarak arx kontrol kısmında herhangi bir şarj çıkışı yok. 2-3 saat uygulama açık kalırsa şarjınız bitiyor. ikincisi de arx control mobil uygulamasının bekleneni karşılamaması. uygulamada bilgisayarın cpu/gpu/ram kullanımlarını görebilir, oyunları, ses düzeyini açıp kapatabilirsiniz. bunlar fena olmayan şeyler ama sadece bunlar var. örnek veriyorum bir yarış oyununda arabanın hız göstergelerini, counter strike'ta skor tablosunu, battlefield'da mapi gösterebilir... bu kadar imkanı olan programın sadece bunları yapması hevesimi kursağımda bıraktı.
hesabın var mı? giriş yap