• imdb' nin önerisiyle izlediğim, milyonlarca bütçe harcamadan da gayet güzel bilim kurgu yapılabileceğini göstermiş film.

zamanda yolculuk gibi nice babayiğitlerin sıçtığı riskli bir konuyu oldukça basit ele almış ve çığır açmasa da temiz iş çıkarmıştır.

--- spoiler ---

ablamızın memeleri ilk dakikalarda tabiri caizse filme tutunmamı sağlamıştır, bana göre filmin kırılma noktası budur.
    --- spoiler ---
  • senaryo iyi güzel ama zaman yolcuğu üzerine başrol için seçilebilecek en alakasız adamı seçmişler. herif frederick murray abraham'a benziyor. kokain kaçakçısı tipiyle zamanda yolculuk yapıyor. allahtan memento kafasını memintolarla yaşattılar da devamını izleyebildik. meminto uğruna filme kitleniyorsunuz.

(bkz: barbara goenaga)
  • film üzerine, zaman yolculuğu, paradoks vb konular hakkında söylenebilecekler zaten önceki entrylerde detaylı olarak yazılmış. ancak filmin bütününü ve zaman yolculuğu üzerine çeşitlemesini dışarıda tutsanız bile sadece ilk 15 dakikası (hector'un eve gelişiyle, içinde zaman makinası bulunan tepedeki binaya ulaşana kadar geçen olaylar) usta işi bir senaryoya sahip. sürükleyici, merak uyandıran, gerilimli hikaye böyle başlar arkadaş. senaryo, zaman yolculuğu üzerinden kurgulanmayıp bambaşka mecralara akmış olsaydı bile bu film bu girişle kendini izlettirirdi.
  • hafif mindfuck bir filmdir, güzeldir.
  • düşük bütçeli bilimkurgu - gerilim dalında ve zaman yolculuğu konusunda mutlaka izlenmesi gereken filmlerden biri. özellikle gerilimi abartısız ama çok tadında hissettiriyor.

not: biz burada düşük bütçe derken javier bardem oynamalıydı yazan arkadaşları en yakın zamanda hollywood'dan bekliyorlarmış.
  • zaman yolculuğu temalı filmleri sevenler bu filme taparlar, kaçırmasınlar. sürükleyici konusu, merak ettiren her anı, kafa karıştıran olayları ile izlediğim en iyi filmlerden. efekt yok, büyük bütçeler yok ama buna rağmen zaman yolculuğu kavramını güzel işlemiş. mantık hataları var mı dedirtiyor ama zaten zamanda yolculuk üzerine bütün filmler bu soruyu sordurtuyor olayın kendisi mantık dışı, en azından şimdilik. evet ayrıca kadının memeleri çok güzel, kendi ayrı güzel ama memeleri çok güzel. bütün memeler böyle olsa keşke...
  • --- spoiler ---

2 gr meme yüzünden başına olmadık işler gelen bir adamın hikayesi :)
    meme filmi yani. ama öyle holivud memesi değil. ispanyol memesi.

hector'un olayın sonunda kadına "çok güzelsin" derken demek istediği de bu. "o memen olmasa idi bunlar olmazdı. ya da benim çük kafam olmasa idi." diyor aslında.

--- spoiler ---
  • allah için güzel film. az önce izledim ve kafamda deli sorular ama yine de çok hoşuma gitti. binlerce dansöz var. contalarım yanmışken bir türkü patlatayım.

--- spoiler ---

bir hector iki hector üç hector
    dört hector on dört hector
    bana bir bade doldur
    bu ne güzel düğündür ha ninnah
    ha ninna ha ninnah!

bu bütçe küçük bütçe
    bütçeye serdim keçe
    hak yoluna üç gurban
    yar gele burdan geçe..

--- spoiler ---

biraz daha iyiyim şimdi. he işte film gerçekten zevkle izletiyor kendini ve izlerken de bayıldım lakin eleştiri getireceğim bir şey var ki o dar şudur; ouroboros'un yani bir nevi kısırdöngülerin fizik kurallarına aykırı olmasına rağmen mantık kurallarına aykırı olmaması ve her karakterin asla birbirlerini etkileyememesinin yarattığı havanın değişmeyeceğini izleyiciye kavratma eşiği, izleyici bir nebze de olsa uçurum noktasına getiriyor. hep bekledim ki; hector bir şeyler yapsın da değişsin şu kahpe kader lakin olmadı, ettiremedi. ne yaptı ne ettiyse olduramadı, ama kopuktu kopuktu zincir olduramadı. ambaleley ambaleyo ooo leyya ooo. we don ni no ecukeyşın mi dont ni no. çal be pink floyd!
  • gerilim ve komedi arasında eğlenceli bilimkurgu
hesabın var mı? giriş yap