• gote tikilan pamugun etkisidir. **
  • *son bölümle ilgili spoiler yoktur

öncelikle henüz final bölümünün yarısında olduğumu belirtmek isterim bu yüzden üstte altta yazan her türlü spoilera gözümü kapattım.

nereye bağlarlar nasıl biter umrumda değil, sadece bitmesin lan. sırf bitmesin diye durdurum sözlükte geziyorum.

her çarşamba eve geldiğimde bir heyecan beni bilgisayarın başına bağlayan o yüce dizi artık yok. sadece bir kaç bölüm öncesine kadar sun ile jin öldü diye nasıl üzülmüştü millet. şimdi bütün karakterler ölmedi mi? -yani teknik olarak bir daha görmeyeceksin-

ha birde, claire'den soğudum lan. eskiden o hamile haliyle bile nasıl güzel gelirdi naptınız olm claire'e?

sevgili lost, özleyeceğim...
  • finali hakkında /b/'de yapılan bir yorum gülümsetmiştir:

--- spoiler ---

- where is mr eko, walt and michael - black people don't go to heaven? :( [mr. eko, walt ve michael neredeler? siyahlar cennete gitmiyor mu?]

bu pası değerlendiren bir başkası da beklenen cevabı vermekte gecikmemiş:

- of course they don't, heaven is for people [tabi ki gitmiyorlar, cennet insanlar için]

not: şair burada /b/'deki ırkçılığın boyutuna dikkat çekmiş.

--- spoiler ---
  • beklenen olmuştur ve bitmiştir.

--- spoiler ---

son bölümde tosun paşa'dan etkilenmişlerdir. neydi lan o sawyer-jack-kate-hurley ile flocke-desmond-ben'in karşılaşma sahnesi?! adeta yeşil vadi için kapışacak görüntüsü verdiler. küçük eniştenin karısı kate'in silaha davranması ise biraz daha hollywoodvari olmuş.

--- spoiler ---
  • evet 2006 yılında yurtta ütü odasında başlayan lost seyrim bugün hüzünlü bir şekilde sona erdi. ne teoriler ürettik neler düşündük. ne gizemleri çözmeye çalıştık ama sanırım detaylar bizi biraz uzaklaştırdı. aslında büyük parça önümüzde duruyordu.

lost un hakkını yememek lazım kim ne derse desin gelmiş geçmiş en heyecan verici tv yapımı oldu. biraz daha fazla para için bence 2 sezon fazladan uzatılmış olsa bile yine de finali hüzünlü ve içten oldu. öncelikle lost birçok karakter içermesi ve hepsine ait hikayeleri işlemesi ile zaten farklı bir yapı olduğunu göstermişti. ancak bizi olaydan koparmamak ve her haftayı takip etmemiz için gereken harç gizem oldu. kimini cevapladılar tatmin olmadık kiminin cevabını beğenmedik hatta birçok soruyu muallakta bıraktılar.

ama lost bu kadar hakkında entry e sahip ve bu kadar uluslararası üne kavuştu ise bunun nedenleri gerçekten kaliteli ve üzerine düşülen bir yapım olmasından kaynaklanmıştır. artık teori ve yeni bölüm yeni sezon beklentileri bitti ve lost efsaneler arasında hem oyuncu hem de konu itibarı ile yerini aldı. arşivim de en önem verdiğim yere yerleşmiştir kendisi.

lost ile ilgili son yorumuma gelirsek; son bölüm gerçekten beklentileri karşılamadı ama büyük parça açısından yani dizinin adı ve temeli için iyi bir final oldu. bazı yerlerde gözlerim doldu. kolay değil 4 yıldır takip ettiğim teori ürettiğim bir dizi. ama sonu benim için başka bir soru daha sordurmadı; çünkü

hayat göz açıp kapayıncaya kadar geçen süreden ibarettir.

elveda lost elveda...
  • (bkz: game over)
  • 6 sezon bu diziyi izledikten sonra yapımcısına bir mesajım var
    fuck you in another life, jj abrams
  • sevgili lost;
    bittiğin için çok mutluyum. kendine iyi bak. bir daha adını hiç duymamak dileğiyle ; kkthxbb
  • --- spoiler ---

flashsideways gubikliği ile kamuoyunu allak bullak etmiş ve bu yüzden hala birçok kişi tarafından doğru anlaşılamamış dizi.

arkadaşlar, bırakın bu "meğer başından beri hepsi ölüymüş" yanılgısını.

sadece flashsideways'tekilerin hepsi ölüydü. yoksa ada'da yaşananlar son ana kadar gerçekti. nitekim christian, jack'e diğerlerinin bir kısmının ondan önce (mesela boone, sayid, kwon'lar vb), bir kısmının ise ondan çok sonra öldüğünü söyledi. mesela hurley ada'nın koruyucusu olarak yüzyıllarca yaşamış olabilir.

ayrıca birçok sorunun cevaplanmadığı yakınmasına da tam katılmıyorum. haftalar önceden birçok soru cevaplanmaya başlanmıştı zaten. finalde önceden ölmüş olan mr. eko, michael gibi karakterleri görememekten şikayet edenler ise benjamin'in neden kiliseye girmediğini bir düşünsünler, sebebini bulurlar.

6. sezonda ortaya çıkan zaman'dan tamamen bağımsız hikaye (flashsideways) olmasaydı bugün çok başka şeyler konuşuyor olacaktık ve belki de birçok kişi finali muhteşem bulacaktı. bence bu zamanın ötesindeki hikayeyi diziye eklemekten ziyade bunu flashsideways diye adlandırmakla hata yaptı yapımcılar. eğer bunu bilerek millete feyk atmak için yaptılarsa çok ayıp, ama ben sadece hata yaptıklarını düşünüyorum. zira flashsideways adı insana ister istemez paralel evren, alternatif gerçeklik gibi çağrışımlar yapıyor ve bu hikaye 6. sezon başından beri hep böyle yorumlanarak finale gelindi. final'de bu hikayenin ölümden sonrası olduğunun ortaya çıkması hem yarattığı şok ile asıl hikayenin önüne geçmesine neden oldu, hem de bence dizideki metafizik dozunu gereğinden fazla arttırdı.

sonuçta kim ne derse desin, ne olursa olsun, gelmiş geçmiş en muhteşem dizi, adına yaraşır görkemde bir finalle bitti bana kalırsa. finalde 6 yıllık bütün hikayeyi tekrar hatırlamamızı sağlayan, en duygusal anları tekrar yaşatan göndermeler olması güzeldi, ama bunu sağlamak uğruna bu ölümden sonraki hayatı kullanmak benim hoşuma gitmedi pek.

ve bence finalin en dramatik, bana en ağır gelen yanı final olmasıydı. sırf bu dizinin bitmiş olması bile yeterince sarsıyor insanı.

--- spoiler ---
  • zor bir tahmin değildi ama yine de gururlandım ulan.

--- spoiler ---

(bkz: #18082201)

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap