• --- spoiler ---

s02e14 izledikten sonra kesin kararımı verdim ki, boku çıkan dizidir. senaristler kanımca iki önemli hataya düştüler, birincisi climax kısmını çok uzun tutarak dizinin ritmini bozdular. yani şu ki: dizide bir ana olay var, adaya düşme-hayatta kalma-kurtulma ekseninde gelişen; bir de bu ana olayın parçaları olup ana olayı destekleyen olaycıklar var. bu olaycıklar dizinin içine çok fazla dağıldı, biri çözülmeden diğeri ortaya atıldı ve böylece izleyicide kafa karışıklığı ortaya çıktı. film senaryosu değil ki çekilen, film olsa başta ortaya attığın olayı filmin sonunda çözebilirsin. ama dizide bu daha zor, en azından her 3 bölümün kendi içinde anlamlı olacak şekilde çekilmesi lazım. aksi takdirde olay örgüsü toplanamayacak şekilde dağılır, ki lost'ta olan da budur. daha birinci sezonda ortaya atılıp cevabı verilmemiş sorular var, cevabı verildiğindeyse bir anlam ifade edemiyor çoğu zaman çünkü seyircinin dikkati çoktan başka olaya odaklanmış oluyor.

ikinci hata ise, karakter sayısını artırmaya devam ettiler, ki bu diğer karakterlere düşen süreyi iyice kıstı. bu kadar az süre tanınınca karakterlerin derinliğini yansıtmak da zorlaştı haliyle. şu aşamadan sonra senaristlerin yapması gereken şey, dizinin sonuna karar vermek; ve sondan başa doğru senaryoyu tamamlamak. bu kadar dağılmışken bunu nasıl yapacakları da ayrı konu tabi.

--- spoiler ---
  • iki günde bir sezon bitiyormuş.

(bkz: ben bugün bunu gördüm)
  • --- spoiler ---
    sayid'le henry gale, irak'tan tanisiyorlarmis gibi geldi bana. "non-metallic mining" ve zengin olmak benim aklimda direkt petrolu getirdi. irak'ta askerken petrol isine giren bir insan olabilir ve gale, sayid'le ugrasan askerlerden biri olabilir.0214'te sayid'in gale'e attigi son bakis sanki "ulan taniyorum ben bu adami, intikamimi aliyorum" gibi geldi, veya ben fazla lost izlemekten algida kicindan uydurmaya kaptirdim kendimi..
    --- spoiler ---
  • 2 14 bolumunden sonra sawyera sinir olma katsayim yukseldi. bence sawyer icinde bir kid rock barindiriyor ve oyle boyle degil benze$iyorlar harbiden. her ikisinde de pic oglan havasi var. inanmiyan baksin asagidaki linke.

http://www.geocities.com/hellfishmusic/index3.html
  • s2xe15 maternity leave fragmanı için : http://rapidshare.de/…aternity_leave_promo.mpg.html
  • --- spoiler ---

2.14 sonrasında artık izleyiciyi yormaya başlamıştır. o kadar çok bilinmeyen var ki neyi nasıl bağlayacaklarını merak ediyorum. 5 sezon olarak planlandığı söyleniyor. yeni karakterler ve bilinmeyenler bu hızda çıkacaksa 5. sezonun tamamen bilinmeyenleri anlatmaya dönüşeceğini düşünmekteyim. (bkz: faq)
    ama böyle güzel, detaylı ve kafa karıştıran bir dizi çekenlerin bir şekilde bize gizemli olayları ve aralarındaki bağlantıları mantıklı ve iyi bir şekilde anlatacaklarını ümit ediyorum. bu kadar çok bilinmeyenle saçmalayıp caanım diziyi batıracaklarını sanmam.
    bu arada 2.14'ün kayıp kişileri claire, michael, mr. eko, katie ve sun 'dı. kendilerini bu bölümde göremedim.

--- spoiler ---
  • --- çok ilginç bir spoiler ---

lanetli sayıların toplamı olan 108den yola çıkarsak m108 in messier kataloğunda ursa major (büyük ayı) ya denk geldiği ve connect four isimli oyundaki tahtaya göre sıralanmış sayıları işaretlediğiniz zaman sayıların düzeninin büyük ayıdaki yıldızlarla aynı şekle sahip olduğu ayrıntısını barındıracak kadar ince işlenen bir dizi. sayıların arasını biraz daha açarsanız;

6 ..... 12 ..... 18 ..... 24 ..... 30 ..... 36 ..... 42

5 ..... 11 ..... 17 ..... 23 ..... 29 ..... 35 ..... 41

4 ..... 10 ..... 16 ..... 22 ..... 28 ..... 34 ..... 40

3 ..... 9 ..... 15 ..... 21 ..... 27 ..... 33 ..... 39

2 ..... 8 ..... 14 ..... 20 ..... 26 ..... 32 ..... 38

1 ..... 7 ..... 13 ..... 19 ..... 25 ..... 31 ..... 37

(bu nasıl bir tesadüftür bunlar nasıl sayılardır her bir boka yarıyorlar?) yabancı forumlarda gördüğüm bir diğer teori de bu hatchlerin yine büyük ayıdaki yıldızların düzenine göre adaya yayılmış olduğu yolunda. mısır piramitleri hesabı. zaten sayaç sıfırlanınca ortaya çıkan şekiller de çeşitli hiyerogliflerdi. al işte! yine bir bağlantı çıktı.
    işin sonunda dünya dışı varlıklar çıkarsa da şaşırmayacağım bu bilgilerden sonra.

--- çok ilginç bir spoiler ---
  • --- spoiler ---
    (bkz: lost/#8387032) dedik.. teori dedik.. aha bakin bakalim sagda tanidik bir sey varmi? (bkz: http://www.lost-media.com/…ayimage&album=962&pos=13)

ha bir de once huplet: (bkz: http://img72.imageshack.us/…toneofthem7097830au.jpg), sonra gumlet (bkz: http://img145.imageshack.us/…eroglyphs7390404ht.jpg)

--- spoiler ---

bi de boyle cifter cifter yayinlayip araya 1-2 hafta tatil koymasalar cok daha guzel olacak.. catlatacaklar bizi..
  • her arkası yarın gibi dolaylı ve dolayısıyla sinir bozucu.
    olayı şudur: dünyanın en aptalları seçilir bir adaya konur, maymunlar mı daha hızlı evriliyor bu aptal insanlar mı bakılır. ama bakanlar da aptalın tekidir çünkü bunun için böyle bir şeye gerek yoktur (bkz: bir deli kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış).
hesabın var mı? giriş yap