• güzel bir film olmuş. uygulanan teknik de gayet güzel oturmuş bu filme. sinemada değil de evde izliyor olsaydım muhtemelen filmi durdura durdura inceleyerek izlerdim. sanırım hakkı ancak öyle verilir. gidilip görülesi bir film kesinlikle.
  • (#73397079)

amen demen yeterli.
  • van gogh tablolarına hayat veren muhteşem bir film. izlerken duygulanmamak elde değil.
  • (bkz: orgasmic)
  • çok etkileyici, büyüleyiciydi. filmin yarattığı o masalsı etkiden çıkmak istemedim fakat avm şartları buna izin vermedi.
  • dün gece izlediğim harika film. amsterdamda van gogh müzesine gittiyseniz hikaye oradaki mektuplardan çıkıyor. zaten müze olağanüstü van gogh hakkında hiç bir şey bilmeden gitseniz dahi hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. filme geri dönelim. o kadar güzel ki her şey keşke daha büyük perdelerde izleyebilsek. en önün en köşesinde izlememe rağmen bayıldım. vincent van gogh'un ne kadar naif ve ince ruhlu olduğunu çok iyi anlıyorsunuz. van gogh'un yalnızlığı size öyle bir geçiyorki resmen onun ruh halini hissediyorsunuz. ve hayallerimiz için bizi destekleyen insanlarin ne kadar önemli olduğunu tekrar tekrar takdir ediyorsunuz. bir sanatçı en iyi bu kadar anlatilabilirdi. darısı bizim sanatcilarimiza mesela oğuz atay'ı kim iyi anlatabilir. umarım bir gün birileri dener.
  • uzun zamandır merakla beklediğim filmden ben de oldukça keyif aldım. film vincent’ın ölümünden iki yıl sonrayı konu ediniyor ve ölümü üzerinde tartışılıyor. vincent’ın hayatını merak eden arkadaşlara irving stone’dan ‘yaşama tutkusu’ kitabını şiddetle öneriyorum. böyle güzel bir insanın hayatının derinlemesine bilinmesi taraftarıyım ve bu kitap hacmine rağmen bir çırpıda bitirilebilecek kadar sürükleyici. ah van gogh sende hayatımın izleri var. seninle tanışmayı, o turkuya şahit olmayı ne çok isterdim.
  • sanatçı değilim, ama bir sanatçının kardeşiyim ve o dahi kafaların nasıl çalıştığını az çok bilirim. asla normal bir insanın hissetmeyeceği şeyler hissederler. senin benim göremediğimizi görür, duyamadığımızı duyarlar. çoğu zaman deli damgası yerler, zordur yani normal insanların arasına karışmak onlar için. kimisi tutunabilir bi yerden, hayatta kalacak parasını kazanabilir. ailesi, dostları ya da onları anlayabilen insanlar vardır çevresinde ama en kötüsü de kimisinin böyle şansı hiç olmaz, tutunamaz işte..

vincent van gogh'da işte bunu başaramayanlardan. hayatı boyunca mücade etmiş, bırakın diğer insanları kendi annesi ve babasına kendisini ispat etmeye çabalamış ama bir türlü başarılı olamamış. onu bir abisi anlamış ama parasal konular, dönemin şartları derken başaramamışlar işte..

dahi insanları hep sevdim, ama içlerinde van gogh'un yeri ayrıydı. sanat sepetle muazzam bir ilişkim yok dedim ya sanatçı bir abiye sahiptim, üç beş yetenek vardı vaktinde ve çizdiğim bütün resimler de van gogh'a aitti. resim öğretmenim de sanırım van gogh hayranıydı bilemiyorum. neyse, bu adamın resimleri ne kadar renkliyse, o sarılar maviler ne kadar parlaksa da içlerinde bir hüzün vardı. yani ben öyle hissediyordum o zamanlar. gelin görün ki bu filmde ne kadar haklı olduğumu gördüm. böyle bir hüzün yok. insanın içine oturuyor.

filmin ele alınış tekniği, tablolardan oluşması başlı başına şahaser ortaya çıkmasını sağlamış. sanırım vincent van gogh daha iyi ifade edilemezdi. hayatı boyunca resimleriyle insanlara dokunmak istemişti. yıllar sonra sinema salonlarından, ekranlardan da olsa bize dokundu. sanırım bu onu ölümsüz yapıyor, her ne kadar o yıldızlara koşarak gitmeyi tercih etse de..
  • izlerken mest olduğum ender filmlerden. film çok mu orijinal bir konuya sahipti ? hayır. ama filmin tamamının van gogh tablolarından, onun çizim tekniğinden oluşması başlı başına yeter.
    van gogh un hayatını anlatan birçok belgeselden daha etkili bir yöntemi olduğu kesin. resimle ya da sanatın herhangi bir dalıyla ilgilenen herkesin gitmesi gereken bir film olmuş.

starry starry night - lianne la havas
  • inanılmaz merak ettiğim ama işten güçten fırsat bulup hala gidemediğim film.

her karenin yağlı boya tablosuyla oluşturulması ve etkileyici bir hikaye olması beni çok çok içine çekiyor.
hesabın var mı? giriş yap