• 1940 larda yıldızı parlayan, "nude" dan çok "naked" olarak nitelendirilen çıplak insan vücutları üzerine çalışan 20. yüzyıl ressamlarından. seyredene acımasız, utanç verici hatta ajite edici gelen bu resimlerle 90 lı yıllar boyunca özellikle ingiltere'de acımasızca eleştirildi. leight bowery ve girl sitting by görülmeye değer iki muhteşem tablo.
  • "now that i know what i want, i can no longer hold on to it" sozlerinin sahibi sanatci kisilik.
  • maddi sıkıntı çeken tate gallerye yardım niyetine, resimlerinden birisini * geçici olarak sergilenmek üzere veren yirmi ressamdan bir tanesi.
  • 1922 almanya doğumlu olup, 1931 de ailesiyle birlikte ingiltereye gelip, 1939 da da ingiliz vatandaşlığına geçmiş, en önemli çağdaş ressamlarından birisi. sigmund freud un torunu.
  • benefits supervisor sleeping aldi resmi acik arttirmada 33,6 milyon dolara satilarak rekor kirmistir.
  • avusturyalı yahudi bir baba ve alman annenin evladı olarak 1922'de dünyaya gelmiş ressam. aynı zamanda sigmund freud'un da torunu olur kendisi. 1933'te nazilerden kaçtıkları için ingiltereye yerleşmişler. genelde nü modellerden resimler yapıyor.
  • maalesef :

(bkz: ars longa vita brevis)
  • çıplak insanı önemli bulmuş,

zamanın ruhunu fırçasıyla çözmüş

ve artık terk-i diyar eylemiş olan ressam.
  • 20 temmuz'da ölmüş kişi aynı zamanda. londra okulu bir üyesini daha kaybetti.
  • sol frame'de gördüğümde aa ne oldu acaba diye beni hemen açıp bakmaya iten enteresan ressam.

öldüğünü duyunca - ki az önce sözlükten duydum- onunle ilk tanışmam aklıma geldi. kütüphanede saçmasapan bir kitap bulmuştum art book diye, 500 tane eseri barındırıyordu içinde. bunlardan biri de lucian freud'un şimdi hatırlamadığım bir eseriydi. aklıma francis bacon'ı getirmişti, sevmiştim, not almıştım. hatta kendi kendime sigmund'un akrabası mı bu yoksa keh keh diye güldüğümü hatırlıyorum. meğersem akrabasıymış. neyse.
hesabın var mı? giriş yap