• kapitalizm ciddi vahşileşti artık iş verenler komedi maaşlar teklif ediyorlar .

edit:teklifi verenler bu ülkenin en büyük şirketlerinden .
  • 2009 yılında itü mühendislik mezunu bir arkadaşım, türkiye'nin en büyük inşaat şirketlerinden birinde ilk işine 2000 tl maaşla başlamıştı.

geçen konuşuyoruz, o şirketten hala iletişimde olduğu insanlar varmış, sene 2018'de hala ilk işi olan genç mühendisleri 2000 tl maaşla başlatıyorlamış işe aynı şirkette.

bu durum tüm sektörlerde geçerli; yani 10 yıldır maaşlar neredeyse aynı - zam alsanız bile alım gücü değişmediğinden, 10 sene önceki maaşınızın 3'te 1'ini kiraya veriyorsanız, hala aynı oranda veriyorsunuzdur - tabi pozisyon atlamaları, transfer olup maaş katlamaları göz önüne almıyorum.

ama ehonomi çoğggh eyi.
  • türk parasının değersiz olması,enflasyon yüksekliği,vergilerin yüksekliği hepsi bir araya gelince aldığın paranın bir değeri kalmıyor.maaşların düşük olmasının aslında en büyük sebebi işveren değil çalışandır.ne verirsen çalışırım mantığıyla koyun gibi çalışan nitelikli insanlar kendini niteliksiz pozisyonuna düşürdüklerinin farkında değiller mi acaba.
  • türkiye kapitalizmin eline sonuna kadar bağlı olduğu ve sermayeyi buraya cekmek için yerlatı sularından şeker fabrikalarına kadar ne varsa özelleştirdiği için sonuc budur.

sermaye en ucuz iş gücünü gördüğü yere yatırım yapar. nasıl ki, giydiğiniz nike'lar, adidas'lar, tommy'ler, bershka'lar çin'de tayland'da üretiliyorsa sebebi ucuz iş gücüdür.

ak parti döneminde işçiyi düşünen kanunlar birer birer yıkılmış, tazminatlar kuşa döndürülmüştür. misal 2014'te cıkarılan kanunla 4000 üzeri maaş alan herkesin tazminatı tavan 4000 olarak sınırlandırılmış ve büyük bir haksızlık yapılmıstır.

avrupa'da ortalama izin süreleri 22 günken türkiye'de maalesef 12 gündür.
  • o zaman sizi şöyle alalım da moraliniz bozulsun.
    (bkz: çalışılan pozisyonlar ve maaşları)

maşşalah sözlükte "10k"dan aşağı kazanan yok.
  • günaydın millet ! ciddi düşük değil ciddi ciddi açlık seviyesinde.asgari ücretin bir iki yıldır bu seviyelere geldiğini düşünürsek zaten,ülkenin %40-50 gibi bi civarına yaşama hakkı bile tanınmıyormuş diyebiliriz .çünkü su içmek, ekmek yemek,nefes almak yaşamak değil zorunlu ihtiyaç bana göre.asgari ücreti beden gücüne veriyolar desek onların ülke geleceğine beyin olarak bi faydası yok yeter desek (ki deme hakkımız yok)durum o da değil.fakülte mezunu adamlara bu paraların altında maaş teklif ediliyo veriliyo lan ! neden ? aq bi kamyon aynı fakülteden mezun adam var çünkü. açarsan öyle her bölümün gece eğitimini özelini tüzelini vırtını zırtını herkes avukat olur herkes mükendis herkes eczacı !!
  • market alışverişi, kira, fatura, ulaşım, giyim, elektronik araç gereçler

yukarıda saydıklarımı ailesinden destek almadan 2. iş yapmadan maaşından karşıyalan kaç kişi var acaba? yurt dışından gelen tüm ürünler dolar/euro cinsiyle evimize girerken pazarlama paketleme ve dağıtım masraflarını eklediğimiz zaman elinizdeki maaşın kuşa döndüğünü görebiliyorsunuz. sosyal etkinlikleri saymadım dikkat ederseniz en düşük tekel birası 8-9 tl olmuşken zaten en kıytırık mekan 15tl den fıçı biralara başlıyor.

bana kalırsa bunlar iyi günlerimiz ve yaz sonuna kadar maaşlarınız %30 artmayacaksa satın aldığınız ürünler ve diğer tüm endüstriyel araçlara %30 oranında 2. zam dalgası gelmesi yakın olup sizi daha da zorlayacaktır.

evinin kirasını babası, halası, dayısı ödeyen arkadaşları geçerek, ezici çoğunluğun durumunu ortaya koymak adına söylediğimi tekrar hatırlatırım. saygılar.

edüt: iyi maaş yani 10-20 bin arası kazanan orta gelirli arkadaşlar da bu sene yurt dışı gezilerini biraz aksatacak gibi geliyor. evet artık siz de orta gelir tuzağına hoşgeldiniz.
  • eğer sadece gecinmek istiyorsan en az 3.5 milyar maaş alman lazım bak gecinmek için diyorum sadece gecinmek 2000 liraya falan gecinemezsin bekar kişi 2000 lirayla anca gecinir öğrenciyim fatura kira yemek tüm masraflarıma 1.100 gidiyor 3 kişiyiz evde evden dışarı cıkmadan genel ihtiyaçlar doğrultusunda 1.100-1.200 civarı 3.5 maaş alsan evli bi çift anca gecinir eğer karı koca maaş 6-7 civarıysa ortalama bi geliriniz vardır
  • abim 12.000 tl maaş aldıgı iş yerinden, patronun mobing uygulamaları yüzünden istifa etmek zorunda kaldı ,kendisi 2 dil biliyor 10 yıllık metalurji mühendisi , daha sonra abimin ayrıldıgını duyan firmalar abimi cagırmaya başladı teklif ettikleri maaş 3000 - 5000 siz düşünün artık
  • türk lirasının değeri düşmeye devam ederken daha da üzücü hale gelen durum.

euro-dolar cinsinden maaşım her geçen yıl azalıyor sadece, bu gidişle 2 yıl sonra 5 yıl önceki dolar cinsinden maaşımı almaya başlarım gibi.

merak ettim hesapladım şu an 2016 maaşıma göre %3 daha az para kazanıyorum. yani 5 yılı da geçtim hali hazırda maaşım 2 yıl önceden düşük (dolar mı harcıyorsun diyeni üzerim, benzin 1.5 dolar diye reklam yapılıyor ama).
hesabın var mı? giriş yap