• güvenlik görevlilerinin ibnelik yaptığı olay.
  • türkiye gibi bir ülkede, hele insanlar bu kadar gaza gelmişken, güvenliklere değil de öpüşen çifte şaşırdığım haberdir.

hele ramazan ayında, verilmiş sadakaları varmış meydan dayağı yememişler. güvenlik görevlilerinin davranışının kabul edilebilir bir yanı yok ama arkadaşları biraz realist olmaya davet ediyorum, insanlar daha hazır değil böyle görüntüler görmeye.

darp edilen arkadaşlara geçmiş olsun diyorum. ama maalesef türkiye gerçeği.
  • o gün maçka'daydım, bahsi geçen olay baya şişirilmiş. güvenlik arkadaşı "parkın içinde öpüşmek yasak" diye uyardı yalnızca, arkadaş da olayı provoke etmeye, "sizi her yerde rezil edeceğim" demeye başladı. güvenlik de (iki kişilerdi) "sorun cinsiyet değil, tüm çiftleri uyarıyoruz" dedi. bu uyarı da ne kadar doğru tartışılır ama arkadaş bütün çabasıyla ortalığı ayağa kaldırdı. güvenlik görevlileri de baş edemeyeceklerini anlayıp oradan uzaklaştı. durum bundan ibaret, fazlası yalnızca arkadaşın güvenlik gittikten sonra bağırmaya devam etmesi, eksiği yok.

kesinlikle şu haklıydı veya bu haksızdı demiyorum, böyle bir uyarı elbette hoş değil fakat bir olayı bambaşka şekilde yansıtma çabası çok daha kötü. öyle ki yanındaki bazı arkadaşları bile durumdan rahatsız oldu. her olayı homofobiye getirmek, üstelik bunu arkadaşın üslubuyla yapmak zaten mevcut olan ön yargının kuvvetlenmesini sağlıyor yalnızca. kimse kusura bakmasın ama arkadaş dikkat çekmek için bir tarafını yırtıyordu, eline de maalesef böyle bir fırsat geçti ve sonuna kadar kullandı. olay bundan ibaret.

edit1: yazım yanlışı.

edit2: gelen mesajlar üzerine belirtmek isterim ki parkta öpüşmenin yasak olmasını vs. savunduğum yok. keşke daha özgür bir ülke olabilsek, böyle olayları normal karşılayabilsek, dönüp bakmasak bile. ama maalesef değiliz, bunu da kabullenerek yorum yapmak bence daha mantıklı. benim olayda takıldığım konu düpedüz manipülasyon. toplumda yıllardır aşılamamış mevcut bir ön yargı varken, yalan yanlış ifadelerle bu tabuyu daha da kuvvetli hâle getirmek ve bile isteye diğer arkadaşlarının hakkına saygısızlık etmek neden bu kadar önemli. senin tehditlerinin altı dolsun diye mi. evet düpedüz gay haklarını koruyayım derken sıçıp batırmak bu kişinin yaptığı. büyük haksızlık. he ortada dayak mayak da yok! (en azından benim şahit olduğum bu olayda yok)

edit3: bir arkadaşın da yazdığı gibi neden darp raporu almamışlar, bu haberin dayanağı nedir onu da ayrıca merak ettim.
  • "hadi şaşırmış gibi yapalım da adet yerini bulsun" dediğim olaydır.
  • olayın vehametiyle dalga geçen şeref yoksunlarını bir kenara bırakırsak 2017 türkiyesinde maalesef şaşırmadığım olaydır.

kesinlikle normal değildir ancak şaşırtıcı da değildir. bu ülkede, çocuk tecavüzcülerinin ve kadın katillerinin üzerini örtenler, birbirini seven iki yetişkin insanın bu sevgiyi birbirlerine göstermesinden ölesiye rahatsız olurlar. "cezayı" kendileri keserler.

lgbti bireyler için ışığın bu ülkede hala çok uzakta olduğunun yeni bir kanıtıdır.
  • herkesin birbirine kendi normallerinin dayattigim bir dünya burası.

birisi bugün, kendi doğrusu o diye, "iki erkeğin öpüşmesi çok mu normal" diyor. dayaktan ziyade iki yetişkin adamın cinsel tercihine odaklanıyor.

peki ya yarın, başımıza lgbt bi birey gelse, aynı şekilde sen kız arkadaşını öperken dayak yesen ne olacak?

normal nedir sayın gerizekalı kardes?

kime göre normal?

akp'nin politikaları bana vatan hainligi gelirken bir ak koyun normal geliyor mesela.

bir yemek başkasına acı gelirken bana normal geliyor.

bir yolu yürümek başkasına zulüm gelirken bana keyif veriyor.

nedir normal?
  • kadınların varlığından korkmamayı başaramamış bir coğrafyada lgbt bireylerin darp edilmesine hatta öldürülmelerine gereken kamuoyu ilgisinin henüz oluşmayacağını düşünüyorum üzülerek. darp raporu ya da başka bir kanıtları var ise dişe dokunur bir karar çıkmama ihtimalinin yüksekliğine karşın, suya bir taş atıp hareket sağlamak adına yasal yollardan haklarını ararlar umarım.
  • sanıyorsunuz ki bu dayaklar, işkenceler, intiharlar, cinayetler hep bizim başımıza gelecek. çok üzgünüm ama "toplum ahlakı" yalanı yakında sizi de sikecek.

siz iran'da, ırak'da, afganistan'da sadece eşcinsellerin mi damdan atıldığını, yakıldığını, asıldığını zannediyorsunuz?
    sizler de o toplumun ahlakını bozacaksınız. sizin için de gelecekler.
  • orada ikisi kavga ediyor olsaydı aynı güvenlik görevlisi ya "bana bulaşmasınlar şimdi, kavga ederler giderler" diyerek olayı görmezden gelirdi, ya da en fazla yanlarına gider ve "kavga etmeyin" derdi.

ama kendi kararlarını verebilecek olgunlukla iki reşit insan çok kötü bir şey yapmışlar "öpüşmüşler" bu durumda yapılması gereken diğer güvenlik görevlilerini çağırıp bu öpüşme eylemini gerçekleştirenlere şiddet uygulamaktır.

kapanmak özgürlük ise, iki kişinin birbirine sevgi gösterisinde bulunması daha da önemli bir özgürlüktür.
  • - heteroseksüel birinin karşı cinsi, karşı cinsin rızası olmadan öpmesi tacizdir.
    - eşcinsel birinin hemcinsini, hemcinsinin rızası olmadan öpmesi tacizdir.

- heteroseksüel birinin karşı cinsi, karşı cinsin rızası dahilinde öpmesi çifti bağlar. üçüncü kişiye bok yemek düşer.
    - eşcinsel birinin hemcinsini, hemcinsinin rızası dahilinde öpmesi çifti bağlar. üçüncü kişiye bok yemek düşer.

özetle: karşılıklı öpüşen çift, cinsel tercihinden ya da eğiliminden bağımsız, öpüşmekte özgürdür.

herhangi bir kişi, sizi, rızanız dışında öpmeye çalışmadığı sürece, size bok yemek düşer.

daha da özetle burada "ama iki erkeğin öpüşmesi normal mi" diye soranlara cevap net: evet normal. sen hoşlanmıyorsun diye bunun normalliğine halel gelmiyor. sadece sen hoşlanmıyorsun.

çok basit lan. cidden çok basit.
hesabın var mı? giriş yap