• bugün mavişehir hilltown avm’de jack & jones mağazasında beni çileden çıkarmıştır. geldi başımızda gardiyan gibi dikiliyor. efendice uyardım “biz bi bakalım, eğer yardıma ihtiyacımız olursa size sesleniriz” dedim. hemen de 2 al 1 öde kampanyamız var falan bişiler söyledi. neyse dedim söylesin de gitsin. gitmedi. hala dikiliyor. sonra tshirt fiyatlarına bakınca zaten görevliye tav olduğum için içimden “sikerim alışverişini” deyip çıktım avm’den. mağazadan değil bakın, avm’den çıktım. bu kadar insanı hayattan soğutan bir şey bu.

yapmayın arkadaşım, yapmayın! müşteri istemiyorsa dolanmayın peşinde. işin psikolojik boyutunu anlayamıyorsunuz, bunu size izah edemeyen adamları başınıza yönetici diye koyanları sikeyim ben. ulan müşterinin peşinde dolanmak nedir mağazada ya? kedi köpek miyiz biz?
  • keyifli alisveris yapma isteginizin icine eden durumdur. amk iki dakka sal beni ya. bak sana para akitmaya gelmisim. alacagim varsa da almiyorum. arkamdan gel-me ! nokta.
  • anlamsız olay.

ben sırf bütün alışverişimi bunun üzerine kuruyorum. daha önceki tecrübelerime göre girer girmez götüme yapışan çalışanları olan mağazaları daha sonra sikseler ziyaret etmiyorum. isterse dünyanın en kaçırılmaz fırsatı olsun rahat olmadığım sürece herhangi bir ürün almam söz konusu değil. bunu en çok yapan markalar ltb, colins ve mavi. o yüzden bunlara hayatta beş kuruş kazandırmam.

mağaza müdürünün baskısı, marka baskısı, pazarlama prensibi falan filan hikaye. bunlar belki en üst seviyedeki markalar için doğru yaklaşımlar olabilir de sen mavisin colinssin aq senin neyine.
  • lc waikiki'nin servetine servet katmasına neden olan efsane olay.

giriyorsun mavi'ye eleman dibinde bitiyor, gerekirse yardım isterim diye uyarsan da gözleriyle takibe devam ediyor. dandik ve gereksiz pahalı pantolonu alacağın varsa da almadan çıkıp gidiyorsun lc waikiki'ye rahat rahat yapıyorsun alışverişini. hem kalite aynı olmasına rağmen fiyatı nerdeyse yarı yarıya daha uygun hem de çalışanların sikinde değilsin rahat rahat istediğini alıp deniyorsun. her türlü kazan kazan.

satış danışmanını müşterinin götüne yapıştırma prensibini en çok kullanan mağazalar genellikle mavi, colins, jack jones, ltb, boyner vs. bu yüzden bu markaların hiçbir ürünü gardırobumda bulunmuyor.
  • sırf bu yüzden internetten alışveriş yapıyorum,kredi kartımın numarasını,son kullanma tarihini,cvvsini ezberledim amk.
  • evet o mağazadaki giyecekleri yerleştirmedik ve neyin nerede olduğunu bilmiyoruz. çünkü biz kör ve aptalız. göremiyoruz hangi ürün nerede. illa sormak istersek konuşabiliyoruz değil mi? sorarız en nihayetinde. bunu da savunmazsın be.

çok rahatsız edici bir durum. bazı mağazalar bunun cılkını çıkardığı için hiç girmiyorum. bazısını da kibarca başımdan savıyorum. çünkü yardım etmekten öte sizi baltalıyorlar ya da yardım adı altında ekstra para harcamanıza sebep oluyorlar. ben ihtiyacım olursa sana sorar, senden yardım alırım. bu kadar basit.
  • iyi giyinip gittiğinizdeki tavırlarıyla özensiz giyinip gittiğinizdeki tavırları da değişiyor bazı mağaza çalışanlarının. hele minyon biriyseniz canım cicimli konuşuyorlar ne kadar irrite edici bir durum.
    genellikle bu durumla en çok flormar'da karşılaştım başınıza dikilip baktığınız ürünü "canim bunu ben de kullanıyorum"falan derler.kendi aralarında laçka bir şekilde konuşurlar.
    mac ve sephora'da ise takip eder potansiyel hırsız gözüyle bakarlar ya da "senin onu alacak paran mı var ki" tavrı takınır müşteriyi kaçırırlar.daha önce sephora bu konu yüzünden sosyal medyada linçlenmişti zaten.
  • herkes mağazaya aha şu modeli alacağım bana yardımcı olun diye girmiyor, etrafına bakınıyor, alacağı şey kafasına yatar ise o zaman soru sorma ihtiyacı hissedebiliyor bu sebeple mağazaya girer girmez dibimde personel biterse rahatsız olup o mağazadan çıkarım.
  • alacağım varsa bile almadan çıkmama sebep olan durum.

edit: anlatım bozukluğu. uyarı için everytimeblack'e teşekkürler.
  • görevli bunu yapmaya meraklı değil emin olun. ama yapmaz ve o sırada depo ya da ofiste kamera karşısında göt büyüten müdürü görürse hesap sorar. ondan dolayı yapıyorlar. normal bir dille yardım istemiyorum ben size seslenirim diyin. ters konuşmayın. azarlamayın.
hesabın var mı? giriş yap