• ailesinin çıktığı dünya turunun 7. yılında, yeni zelanda kıyısında bir botta doğmuş şimdi 14 yaşındaki hollandalı kızın birinin, "yalnız başına dünya turuna çıkan en genç insan" olmak uğruna çıktığı 2 yıllık dünya turunu anlatan macera/belgesel.

(bkz: laura dekker)
  • teknenin karşılaşacağı zorlu hava koşulları ağırlıklı, dalgalarla boğuşan, "helal olsun sana küçük kız" bir film beklerken, ailesi dağılmış, okulu sevmeyen ama her şeye rağmen hayat dolu 14 yaşında bir kızın birey olma mücadelesi beni ters köşeye yatırdı. iyi boğuşmuş hayatındaki fırtınalarla. helal olsun sana küçük kız.

(bkz: maiden voyage)
  • (bkz: kız tribi)
  • birileri izlesin diye yapılmış en güzel "şey".
    film, belgesel, nası adlandırırsanız artık.

başka birisi adına bu kadar mutlu olduğumu hatırlamıyorum. çok güzel bir "şey".

(bkz: şu an ağlıyorum ve entry giriyorum biliyor musun)
  • yukarida * bir arkadas ne de guzel ozetlemis.

birileri izlesin diye yapilmis en guzel 'sey'.

film kesinlikle değil, belgesel desen tam degil, otobiyografi desen degil. hepsinden birazicik serpistirilmis.

bu guzel 'seyi' ilk actigimda bi bakar kaparim olmadi diyordum. ama oyle olmadi. harcadigim en guzel 1 saat 20 dakika idi diyebilirim.
    parcalanmis bir ailenin, napacagini bilmeyen ergen ama bir o kadar guclu kiz cocugunun cebelitarik bogazindan baslayarak kuzey atlantik okyanusundan, panama, ordan kuzey sonra guney pasifik okyanusunu gecerek, darwin, ümit burnu ve nihayet sint maarten'de son bulan yolculugunu anlatiyor.

dunya turuna basladiginda 14 yasinda olan laura dekker bu yolculugunu 16 yasindayken tamamlayarak adini tarihe yazdiriyor.

--- spoiler ---

belgeselin en vurucu yeri ise bence, laura'nin 'artik hollanda bayragi altinda yolculuk yapmak istemiyorum kendimi oraya ait hissetmiyorum o yuzden yeni zelanda bayragi asacagim' gibi bir seyler dedikten sonra, titrek bir sesle 'aslina bakarsan ait oldugum bir yerim yok.' demesiydi. *

--- spoiler ---

yasadigi icsel buhranlarin anlatimina ve yasantisina yansidigini gorebiliyoruz, ama ote yandan zaten 'normal' birisi bu kadar cesurca davranip bu guzellikleri yasayamazdi.

izleyin izletin diyebilecegim bir guzel belgesel daha. turkcesini bulabileceginizi dusunmuyorum ama belgesel zaten ingilizce altyazili.

legal mi emin olamamakla beraber youtube linkini asagida bulabilirsiniz, goruntu kalitesi cok iyi degil. netflix varsa ordan izlemenizi tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=dv8wphrte-o

sonradan gelen edit: bu arada finalinde artik turu tamamladiginda guppy * limana yanasirken kendim basarili olmuscasina gozyaslarima hakim olamadim. bana noluyorsa, muthis gururlandim, belki bir kadin oldugu icin belki de bizlerin yapamadigi ve muhtemelen asla yapamicagimiz bir seyi basardigi icin. kim bilir.
  • benzer bir film için (bkz: all is lost)
  • dünya'yı sanki siz dolaşmışsınız gibi hissettiren belgesel tadında bir film.
    gecenin şu saatinde motosikletime binip uzun bir seyahate çıkma isteği uyandırdı.

keşke şu kız kadar cesur ve hayallerimin peşinde koşabilen, asla pes edip yılmayan birisi olabilseydim.

aferin sana cesur kız.
  • laura dekker isimli hollandalı genç bir kızın yarı yaşımdayken tek başına tekneyle çıktığı dünya turunun, kendi çekimlerinden derlenerek anlatıldığı belgesel.

izledikten sonra düşünebildiğim tek şey, bok gibi bir hayat yaşadığım oldu.
  • beğenmediğiniz hollandalının yetiştirdiği kız 16 yaşında dünyayı tek başına yelkenliyle turluyor. bizim burada o yaşta çocuk daha ayakkabısını zor bağlar.

böylesine bir katharsis duygusunu çok az filmde yaşayabilirsiniz. muhteşemdi.
  • 14 yaşındaki kızımı çeşitli bahanelerin ardına saklanıp tek başına uçakla anneannesine bile gönderemezken küçük bir bedende kocaman bir yürek taşıyan laura'nın dünya turu öyküsünü barındıran izlence.

izlence dedim çünkü bana göre belgesel değildi, bir insanın sadece fiziki dünyaya değil, kendi iç dünyasına yaptığı yolculuktu belkide. gazeteciyle röportaj yaparken susarmısın dediği anda kaldı aklım.

hepimiz kalabalıkların gürültüsünde kaybolup giderken o denizin sonsuzluğuna yelken açacak cesareti buldu...

izleyin, izletin efendim.
hesabın var mı? giriş yap