• karaoglan`la beraber cocuklugumun en populer isimlerinden..cocuk beynimize oyle girilmis ki, "catla patla makaryos, kibris bizim olacak" sarkisi dilimizden dusmezdi..cocuktuk..hayal belki..ama kibris kibrislilarin olmali diyoruz simdi de.
  • kücükken kıbrıs’la ilgili bir belgesel izlemiştim. m.ali birand-can dündar prodüksiyonuydu galiba. çocukluktan mıdır bilinmez, o belgeselde hep makarios’u iyi adam, samson’u da kötü adam yerine koymuştum. sonradan öğrendim ki o yumuşak, güler yüzünün arkasında enosis sevdasıyla yanıp tutuşan bir cani yatarmıs. öyle hain, öyle sinsi, öyle müskülpesentmis ki... türkler soykırıma ugrarken sesini çıkarmazmış da türk ordusu müdahale edince isislerimiz micislerimiz diye yaygarayı koparırmış. şimdi, burada yaşasaymış ondan iyi takiyeci olurmuş yani. sonradan yunanistan'dan ayagini kaydirmislar, vurduranın yerine vuranı geçirmişler * * * *.
  • beyimin turk kesiminde kalan bır kosku vardı, zamaninda gezmistik. bu evin icinde ceylan derisi masalar, fildisi kakmalı dolaplar vardı. ayrıyeten koskte alt kattaki kutuphanede bazı bolmeler acılarak,bir tepenin ustunde yer alan evin baktıgı vadiyi gözetlemek ve gerektiginde de ates etmek icin bosluklar vardı.
  • hizini alamayip enosis'ten tam bagimsizlik hareketine gecmistir zamaninda. iste o zaman yunanistan'la iliskileri germistir kendisi.
  • bizim köyde kullanılan, inatçı-hileci karışımı karakter yapısını anlatan makaros sıfatına ismiyle (belki de cismiyle) kaynaklık etmiş tarihi şahsiyet, hatta görsel orjinalitesi nedeniyle ikon.

örnek:
    - makarosluk yapma, ula kürt yusup.
  • bu adamın paulidas ` : böle okunduğuna eminim` isimli bi avukatı varmış vakti zamanında. hadi avukattan bize ne de avukatın bir köşkü vardır kıprıscık'ta. makarios deyince bu köşk gelir kimilerinin aklına ` : cok mu sıgım ne `
  • usame bin ladininkine çok benzer bir sakalı olan, kıbrıs türklerinin maruz kaldığı şiddet ve vahşetin çoğundan sorumlu din ve devlet adamı...
  • asıl adı mikhail muskos'tur.
  • (bkz: makariotatos)
  • ne isa'ya ne musa'ya yaranabilmiştir..
hesabın var mı? giriş yap