• aynı zamanda bir elektrik terimidir.

elektrik şebekeleri birbiriyle iletişim halinde bağlanır. şemasını da çizelim;

[og] ---------[1. trafo]----------(tüketim merkezi)----------[2.trafo]------/ -------[og]

şemadan da göreceğiniz üzere bir tüketim merkezi iki orta gerilim merkezinden beslenebilecek şekilde bağlantı yapılır. sizin evinizi besleyen trafo ya da aradaki hat arızalanırsa, 1. trafoya giden kesici ve ayrıcılar açılır ve 2. trafoya giden kesici ve ayırıcılar kapatılıp eviniz 2. merkezden beslenmeye başlanır. bu sırada 1. hat üzerinde meydana gelen arıza onarılır. böylece siz arızanın onarılması sırasında elektriksiz beklemezsiniz... işte bu birinci merkezin devreden çıkarılıp ikinci merkezin devreye alınması işlemine manevra denir.
  • kulak kristalleri yerlerinden oynadiginda duzeltmek amaciyla yapilan tibbi tedavinin adi.
  • kabullenmek mi lazım parçalarına bayıldığım grup. ilk kez güneşi beklerken dizisinde dinlediğim ve tanıdığım grup.

http://www.youtube.com/watch?v=ouzvc0z95wa
  • "ilkay sipahi nereye kayboldu?" diyordum ki bir de baktım türkvizyon'a katılan manevra'dan çıktı. "ilkay sipahi de kim?" diyorsanız, birkaç yıl önce dağılan 4 yüz grubunun sonradan tek başına takılan erkek seslerinden biriydi. "4 yüz grubu da kim la?" diyenler için "dandini dandini dastana danalar mı girdi yine bostana?" şeklinde giden sözlere sahip pop harikası! şarkıyı türk müziğimize kazandıran grup derim. "hepsini anladım da türkvizyon ne ola ki?" diyenleri ise biraz gülmek için şöyle alalım.
  • gemilerde yanaşma yada kalkış için kullanılan tabir

örnek: saat 5 te yanaşma manevrası var. herkes alesta
  • harp tarihinde önemli yer tutan birliklerin hızlı ve düzenli şekilde yer değiştirmesi olayı. bilhassa kritik deniz ve kara savaşlarında sayıca az birlikler manevra kabiliyetinden doğan zaferlere imza atmışlardır.

kara savaşlarına örnek büyük iskender'in pers hakimiyetine son verdiği gaugamela savaşı
    deniz savaşı için preveze deniz savaşı
  • gece zamanı elektrik kesintilerinin sebebi.

manevralar yanlış yapıldıysa ya da uyarılar dikkate alınmadıysa sistemin kendini koruma mekanizması devreye girer ve trafo merkezlerinde bulunan ” kesici “ dediğimiz elektriksel ekipmanlar elektriği keser. (evdeki sigorta evin elektiğini mahallenin elektriğinden kesiyorsa, kesiciler de santralleri ve son tüketici noktalarınının elektrik şebekesi üzerinden bağlantısını keser.) bunun sebebi maddi zararı engellemektir...
  • "sistemin belirli kısımlarını devreye almak veya çıkarmak için kesiciler ve ayırıcılar ile yapılan işlemlerdir."

teiaş yük tevzi işletme usulleri ve arıza halleri yönergesi
    elektrik şebeke yönetmeliği

gece zamanı elektrik kesintilerinin sebebi falan değildir manevra. zira manevra yapılacaksa bakım veya onarım çalışması vardır ve çok gerekmedikçe gece vakti çalışma yapılmaz. ayda yılda bir anca oluyor. arıza oluşsa dahi çoğu zaman sabaha bırakılır. zira elektrik iletim dağıtım işleri her daim yedeğin yedeğinin yedeğini sağlamak üzerine kuruludur.

bir trafo merkezi en kötü 2 hattan beslenir. 10-15 hattan besleneni dahi var bunların. bu hatların hepsi bara dediğimiz bildiğin düz bir iletkende toplanır. e peki bu baraya bir şey olursa diye de transfer bara dediğimiz bir yedek oyuncu bulunur şalt sahalarında. bazı önemli noktalarda ikinci bir ana bara dahi bulundurulur. olur sana 3 tane bara.
    https://electronicsystematic.blogspot.com/…ara.html
    kısaca kolay değildir manevra dediğimiz işlem yüzünden elektriğin kesilmesi. zaten yanlış da yapamazsın kolay kolay. ekipmanlar manevra sırası bozulmasın diye birbirine kilitlenir. kesici açılmadan ayırıcı açılmaz. kasti bir zorlama lazım, balyozla falan girmen lazım elemana yanlış manevra yapmak için. kaza ile olacak tek şey hattı hat toprağa bağlı iken enerjilemektir. bu durumda tüm enerji toprağa akar ve bara boşalması dediğimiz durum oluşur. ciddi maddi zarar verir.ancak böyle bir olay senede bir kez bile yaşanmıyor.
    mahalli bölgelerdeki orta gerilimde değil de direk yüksek gerilim hatlarında manevra yapılıyorsa işi yapan teknisyen yük tevzi operatörlerinden talimat almaksızın hiçbir şey yapmaz. çok daha gelişmiş bir kontrol ve yönetim vardır bu noktada.
    e peki geceki elektrik kesintilerinin sebebi ne o zaman ? özel bir sebebi yok. bildirilenler çoğunlukla toprak koruma, aşırı akım vb. haricinde %90 doğa şartlarından kaynaklı arızalar. işte sert esen rüzgarların ve hattaki buzlanmanın hattı ve hatta direkleri devirmesi, yeraltı kablolarını kemiren sıçanlar, trafoya giren kediler, tellere konan kuşlar vs.
  • altın günü veya basit beslenme temelli kadın günleri, kadınların, çoğunlukla el altından yürüyen güncel politik manevraları dışında birbirine karşı en barışçıl oldukları ortak eylemleri. benim bildiğim gördüğüm alt ekodüzey kadınların günleriydi. yoksa sınav, yarış, birbirini yemek her ortamda var. kadın varsa tehlike vardır. kadın kadının en büyük düşmanıdır. daha bugünlerde anam, 'insan insanın şeytanıdır*, ipten alır*, ipe verir,' dedi. homo homini lupus'u bilmeksizin dedi. (bkz: kadın günleri/@ibisile)

"atatürk manevralarda. bir topçu dürbününün yanında, taşların üzerine oturmuş. başında harp kasketi, göğsünde de başka bir dürbün. ayaklarında getr..." kemal tahir - karılar koğuşu

(ilk giri tarihi: 21.8.2017)
hesabın var mı? giriş yap