şükela:  tümü | bugün
 • ıngilterede uygulanmaya baslayan, buyuk ihtimalle bazi avrupa ulkelerinde de uygulanmaya baslayan (sozde)cevreci uygulama. amaci, bu posetlerin yarattigi cevre kirliligini engellemek.

  ınsanlari daha saglam (omurluk) torbalar kullanmaya tesvik eden *, yok ben illa poset kullanicam diyene de bunu tanesi 5 penny den satan uygulama.

  bir sure sonra turkiyede de uygulanmaya baslar. posetin tanesi tahminen 10 krs tan satilir.

  edit: yogun uyarilar uzerine, evet haklisiniz, birlesik krallik demek yanlisti orada, onu ingiltere yaptim, iskocyada ve gallerde zaten uygulaniyordu.
  ıngilterede 5 ekim 2015 te uygulanmaya basladi. yillardir uygulaniyor diye dallamalik yapmanin anlami yok. butun marketlerde ayni anda uygulanmaya baslamasiyla, bazi marketlerin (alman mensei li lidl falan) uyguladigi 5 p charge farkli seyler. 5 ekim itibariyla ingilterede yasa geregi bu butun zincir supermarketleri kapsar sekilde uygulanmaya baslanmistir, dikkat cektigim konu bu.

  (cok fazla uyari geldigi icin butun nickleri yazamayacagim, affola, herkese uyarilar icin tesekkurler).
 • türkiye'de var olan uygulama. (bkz: metro grossmarket)
 • avrupada zaten uygulanan uygulamadır ve italyada bazı marketlerde 50 cente satılır
 • birleşik krallık'ta uygulanmaya başlanan kısmını okuduğumda kahkaha attım. sen yenisin galiba oralarda, epey yeni.
 • italya'da da mevcut olan uygulamadir.
  ilk karsilasma aninda insani dumur edebilir, malum sahis size italyanca "vuoi un sacchetto?" der. anlamazsaniz ayri mesele, e anlayinca da baska mesele. yok gardasim 12 sise suyu gotume sokup oyle gidecegim eve, diyesiniz gelir. ancak yaya gecitlerinde durmaya alistikca bunlara da alisirsiniz. sahsen o noktaya erismedim ancak savunabilirsiniz bile.
 • türkiye'de laylon torbaya para istersen ister 5 kuruş olsun ister 10 kuruş dünyanın şah damarları kesilmişcesine oluk oluk kan akar.

  tanım: macaristan'da olan uygulamadır.
 • türkiyede olursa sıçtık dediğimdir. ulan çöp poşeti yaparız diye her malzemeyi ayrı paketliyoruz.* aman diyim yapmayın etmeyin.
 • aynı zamanda para verip satın aldığınız poşette süpermarketlerin kendi reklamlarını yaparak haksız avantaj elde etmeleri durumudur.
 • çöp poşeti üreten firmaların hangisi borsadaysa hissesini alır beklerim amk.
  türkiyede market alışveriş torbası=çöp poşeti arkadaşı.
 • rusya'da daha doğrusu moskova'da hali hazırda uygulanan uygulama.

  çevreye katkısı olduğunu düşünüyorum. ruslar genelde ellerinde eski pazar çantaları veya çantaları ile alışverişe gidip, aldıkları ürünleri bunlara koymaktalar. bu durumda piyasaya daha az poşet çıkmakta, eninde sonunda çevreye faydası olmaktadır.

  bir de bu poşet satma olayından gelen para çevre temizleme olayına aktarılırsa tadından yenmez. poşetleri özel kuruluşlara devletin satması gibi. ama bu durumda yandaş poşet üreticileri gibi, bakan çocuklarının poşet fabrikaları kurmaları gibi, eski mücahitlerin yeni poşet toptancıları olmaları gibi durumlar elbet güzel türkiyemiz'de yaşanacaktır.