şükela:  tümü | bugün
  • ıngilterede uygulanmaya baslayan, buyuk ihtimalle bazi avrupa ulkelerinde de uygulanmaya baslayan (sozde)cevreci uygulama. amaci, bu posetlerin yarattigi cevre kirliligini engellemek.

ınsanlari daha saglam (omurluk) torbalar kullanmaya tesvik eden *, yok ben illa poset kullanicam diyene de bunu tanesi 5 penny den satan uygulama.

bir sure sonra turkiyede de uygulanmaya baslar. posetin tanesi tahminen 10 krs tan satilir.

edit: yogun uyarilar uzerine, evet haklisiniz, birlesik krallik demek yanlisti orada, onu ingiltere yaptim, iskocyada ve gallerde zaten uygulaniyordu.
    ıngilterede 5 ekim 2015 te uygulanmaya basladi. yillardir uygulaniyor diye dallamalik yapmanin anlami yok. butun marketlerde ayni anda uygulanmaya baslamasiyla, bazi marketlerin (alman mensei li lidl falan) uyguladigi 5 p charge farkli seyler. 5 ekim itibariyla ingilterede yasa geregi bu butun zincir supermarketleri kapsar sekilde uygulanmaya baslanmistir, dikkat cektigim konu bu.

(cok fazla uyari geldigi icin butun nickleri yazamayacagim, affola, herkese uyarilar icin tesekkurler).
  • türkiye'de var olan uygulama. (bkz: metro grossmarket)
  • avrupada zaten uygulanan uygulamadır ve italyada bazı marketlerde 50 cente satılır
  • birleşik krallık'ta uygulanmaya başlanan kısmını okuduğumda kahkaha attım. sen yenisin galiba oralarda, epey yeni.
  • italya'da da mevcut olan uygulamadir.
    ilk karsilasma aninda insani dumur edebilir, malum sahis size italyanca "vuoi un sacchetto?" der. anlamazsaniz ayri mesele, e anlayinca da baska mesele. yok gardasim 12 sise suyu gotume sokup oyle gidecegim eve, diyesiniz gelir. ancak yaya gecitlerinde durmaya alistikca bunlara da alisirsiniz. sahsen o noktaya erismedim ancak savunabilirsiniz bile.
  • türkiye'de laylon torbaya para istersen ister 5 kuruş olsun ister 10 kuruş dünyanın şah damarları kesilmişcesine oluk oluk kan akar.

tanım: macaristan'da olan uygulamadır.
  • çöp poşeti satın almanın çöpe giden para olduğunu düşünen türk aklının bu işi beleşe getirme yöntimine karşı önlemdir. kendimden biliyorum.
  • türkiyede olursa sıçtık dediğimdir. ulan çöp poşeti yaparız diye her malzemeyi ayrı paketliyoruz.* aman diyim yapmayın etmeyin.
  • aynı zamanda para verip satın aldığınız poşette süpermarketlerin kendi reklamlarını yaparak haksız avantaj elde etmeleri durumudur.
  • çöp poşeti üreten firmaların hangisi borsadaysa hissesini alır beklerim amk.
    türkiyede market alışveriş torbası=çöp poşeti arkadaşı.